Skocz do zawartości

Znam blg po zacieraniu, nie znam blg nastawu


Ferment

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

pierwsza warka w życiu, z zacieraniem, trwa fermentacja burzliwa (od 2,5 doby), przebiega chyba OK

 

Z perspektywy moich dotychczasowych działań widzę, że choć starałem się dobrze przygotować i poczytać, popełniłem kilka błędów. Za dużą wagę przywiązałem do mało istotnych szczegółów, a zaniedbałem ważne sprawy. W połączeniu z paranoją przed zakażeniem wyszło jak wyszło i potrzebuję wskazówek dalszego działania.

 

Otóż gdy skończy się fermentacja burzliwa (będę czekał min. 5-6 dni) dokonam pomiaru blg areometrem i on mi coś pokaże: 2 BLG, 5 BLG, a może 7... Tylko nie będę w stanie tego zinterpretować bo jedyny pomiar jaki wykonałem dotychczas był tuż przed warzeniem. Było wtedy ok. 22 litry, solidnie zamieszałem, pobrałem próbkę, schłodziłem do 20 stopni, zmierzyłem areometrem szklanym: 12 BLG. Potem było warzenie, po którym w fermentorze jest 17 litrów. Szacuję, że 3 wyparowały, a 2 zostały z osadami w garze.

 

Pytanie moje: co robić ;) ? Mierzyć blg w trakcie fermentacji teraz (możliwe, że już w sporym stopniu zaszła), a może zmierzyć w czwartym dniu i szóstym? Jakiego BLG oczekiwać po opadnięciu piany?

 

Co jest pewne: zacierałem 4 kg słodu pilzneńskiego, 0,3 karmelowego, drożdże US-05. Utrzymuję temp. w skrzyni styropianowej 18-20 stopni, w pierwszych 12 godzina było mniej, 16-18. Fermentacja ruszyła między 12 a 24 godziny po zadaniu drożdży. Piany mam z 1,5 cm. 

 

Dziękuję z góry

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Ferment napisał:

Cześć,

 

pierwsza warka w życiu, z zacieraniem, trwa fermentacja burzliwa (od 2,5 doby), przebiega chyba OK

 

Z perspektywy moich dotychczasowych działań widzę, że choć starałem się dobrze przygotować i poczytać, popełniłem kilka błędów. Za dużą wagę przywiązałem do mało istotnych szczegółów, a zaniedbałem ważne sprawy. W połączeniu z paranoją przed zakażeniem wyszło jak wyszło i potrzebuję wskazówek dalszego działania.

 

Otóż gdy skończy się fermentacja burzliwa (będę czekał min. 5-6 dni) dokonam pomiaru blg areometrem i on mi coś pokaże: 2 BLG, 5 BLG, a może 7... Tylko nie będę w stanie tego zinterpretować bo jedyny pomiar jaki wykonałem dotychczas był tuż przed warzeniem. Było wtedy ok. 22 litry, solidnie zamieszałem, pobrałem próbkę, schłodziłem do 20 stopni, zmierzyłem areometrem szklanym: 12 BLG. Potem było warzenie, po którym w fermentorze jest 17 litrów. Szacuję, że 3 wyparowały, a 2 zostały z osadami w garze.

 

Pytanie moje: co robić ;) ? Mierzyć blg w trakcie fermentacji teraz (możliwe, że już w sporym stopniu zaszła), a może zmierzyć w czwartym dniu i szóstym? Jakiego BLG oczekiwać po opadnięciu piany?

 

Co jest pewne: zacierałem 4 kg słodu pilzneńskiego, 0,3 karmelowego, drożdże US-05. Utrzymuję temp. w skrzyni styropianowej 18-20 stopni, w pierwszych 12 godzina było mniej, 16-18. Fermentacja ruszyła między 12 a 24 godziny po zadaniu drożdży. Piany mam z 1,5 cm. 

 

Dziękuję z góry

 

 

 

W przybliżeniu (zakładając te 3 litry odparowania i 2l strat, co byłoby w miarę standardowymi wartościami) można wyliczyć, to zwykłe proporcje: 22l*12°blg/19l= 13,9°blg.

W tym momencie nie ma co mierzyć, bo niewiele ten pomiar da, sporo cukrów już przejedzonych.

 

Końcowe blg będzie zależeć od użytych drożdży, zasypu, schematu zacierania, a w warunkach domowych i tak idealnie nie jest do przewidzenia. Przy prawie 14°blg z pierwszym pomiarem poczekałbym tak do minimum 10-14 dnia. Na US-05 odfermentowanie powinno być w okolicy 70% - ale to wartość orientacyjna.

Edytowane przez punix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic juz nie rób. Przyjmij, że podczas gotowania baling mógł zwiększyć się o mniej wiecej 2 blg.

Nie grzeb w piwie podczas fermentacji najlepiej przez 2 tygodnie. A ile Ci zejdzie to zależy tylko od drożdży. Nie znając dokładnego początkowego blg nie bedziesz znał tylko przybliżonej l zawartości alkoholu. Ale piwo bedzie smakowalo tak samo :)

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, shveteq napisał:

A ja się zapytam po co chodziłeś przed gotowaniem?

 

Wysłane z mojego Redmi Note 5 przy użyciu Tapatalka

 

 

Czytanie ze zrozumieniem: schłodził pobraną próbkę - najprawdopodobniej w celu poprawnego pomiaru ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.