Skocz do zawartości

Warzyć czy nie warzyć. Piwo skażone.


KLY

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, KLY napisał:

poza tym Kopyr powiedział, że odpuszczenie sobie cichej to proszenie się o granaty 

Kopyr w jednym ze swoich filmików mówi też, że fermentacja burzliwa trwa 7 dni, fermentacja cicha trwa 7 dni. Koniec kropka!!! Gwarantuję ci, że jeśli go posłuchasz i zrobisz dokładnie tak jak mówi, to może nie za pierwszym razem, może nie za drugim, ale w końcu będziesz miał pełne skrzynki grantów. A może właśnie za pierwszym razem. Wolałbym, żebyś nie doświadczył na sobie eksplozji takiego granatu.

Kopyr popełnia wiele kardynalnych błędów w poradach, które daje. Im będziesz bardziej obyty w temacie, tym więcej ich znajdziesz.

2 godziny temu, KLY napisał:

Dlatego kto pyta nie błądzi, w moim przypadku nie wylewa ;)

Bardzo dobrze, że pytasz. Szybciej dowiesz się potrzebnych szczegółów i bezpieczniej poprowadzisz proces. I mam nadzieję, że już niedługo zrobisz piwo takie jakie chciałeś.

Czytaj wiki. Najlepiej po kilka razy.

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kaniutek napisał:

Kopyr w jednym ze swoich filmików mówi też, że fermentacja burzliwa trwa 7 dni, fermentacja cicha trwa 7 dni. Koniec kropka!!! Gwarantuję ci, że jeśli go posłuchasz i zrobisz dokładnie tak jak mówi, to może nie za pierwszym razem, może nie za drugim, ale w końcu będziesz miał pełne skrzynki grantów. A może właśnie za pierwszym razem. Wolałbym, żebyś nie doświadczył na sobie eksplozji takiego granatu.

Kopyr popełnia wiele kardynalnych błędów w poradach, które daje. Im będziesz bardziej obyty w temacie, tym więcej ich znajdziesz.

Bardzo dobrze, że pytasz. Szybciej dowiesz się potrzebnych szczegółów i bezpieczniej poprowadzisz proces. I mam nadzieję, że już niedługo zrobisz piwo takie jakie chciałeś.

Czytaj wiki. Najlepiej po kilka razy.

Powodzenia!

7+7 przy 12blg, prawidłowej fermentacji i bez udziwnień na cichej jest spoko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, anteks napisał:

7+7 przy 12blg, prawidłowej fermentacji i bez udziwnień na cichej jest spoko

no tak, ale jak było wspomniane, zrobisz na tym schemacie piwo, ale nie każde. Plus musi być dobrze zrobiona fermentacja burzliwa, S-04, uspienie drożdzy przez złą temperaturę i po 7 dniach niedofermentowane piwo

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, anteks napisał:

7+7 przy 12blg, prawidłowej fermentacji i bez udziwnień na cichej jest spoko

Tego już Kopyr nie mówi ;) Ani całej innej masy niuansów i niuansikow.

Edytowane przez Kaniutek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Suchejroo napisał:

no tak, ale jak było wspomniane, zrobisz na tym schemacie piwo, ale nie każde. Plus musi być dobrze zrobiona fermentacja burzliwa, S-04, uspienie drożdzy przez złą temperaturę i po 7 dniach niedofermentowane piwo

 

 

40 minut temu, Kaniutek napisał:

Tego już Kopyr nie mówi ;) Ani całej innej masy niuansów i niuansikow.

Ale jak sie czyta pytania o pomoc to wychodzi że piwa sa przefermentowane po 2-3 dniach (temperatura fermentacji)

ps tu na forum pisze sie pierdylion razy jak prawidłowo zrobic piwo a często jeszcze jestem zaskakiwany pytaniami

Edytowane przez anteks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No oczywiście że można po miesiącu. Ja nie czekam miesiąca bo po 2 tyg mogę robić kolejną warkę - jedno piwo stoji na cichej drugie na burzliwej i tak od zawsze. 4 warki w ciągu 2 miesięcy a nie dwie. Jak kto woli - masz czas to się bawisz.

W dniu 22.11.2020 o 23:13, Kaniutek napisał:

Wcale nie musi i w większości nie jest.

No nie. Nie zgadzam się z tym zupełnie. Można kupić naprawdę dobre piwa. Jeśli ładujesz do warki łopatę drogiego chmielu lub ma to mieć 20 BLG to wtedy rzecz jasna nie - ale nie tylko takie piwa się robi.

W dniu 22.11.2020 o 23:13, Kaniutek napisał:

Zastanawiam się, co tobą kieruje, że wypisujesz takie bzdury? (Nie pierwszy raz zresztą)

Kolega przyszedł tu z problemem, który ewidentnie wskazuje, że jest zielony jak szczypior. Na temat temperatur fermentacji, higieny procesu piwowarskiego itp. ma wiedzę wątłą, a ty go wpychasz na głęboką wodę, podpierając się do tego wątpliwej jakości jutuberami.

Twoje doświadczenie jest małe, a ferujesz opiniami jak byś co najmniej 150 warek uwarzyl.

Wstrzymaj konie człowieku i nie mąć chłopakowi w głowie.

No właśnie nie rozumiesz co to jest Forum i jaka jest zasada jego działania - Forum polega na tym że opisuje się swoje procedury, doświadczenia a użytkownik pytający ma dzięki temu szersze spojrzenie na zagadnienie trzeba rozumieć co to jest Forum i do czego służy.

Nie wiem co konkretnie jest bzdurą w wypowiedzi której to dotyczy ? Bo jest jedno zdanie wyrwane z kontekstu ? Nie wiem co ma fermentacja lub higiena do chłodzenia brzeczki na dworze ? Nie wiem czy ten "jutjuber"  to taki byle kto - jest sędzią piwowarskim a Ty nie. Napisał wyraźnie że nie ma jeszcze chłodnicy i została ta kwestia wyjaśniona.

To taka debilna uwaga w stylu nie mów mu jak ma odkręcić koło w samochodzie bo sam nie masz Ferrari.

Myślę że jak będę mieć 150 warek to nie wiele się zmieni gdyż robię tylko wg kilku receptur - raz do roku jakiś nowy styl, poza tym rutynowe bo dla siebie i dla rodziny więc sprawdzone piwa. Proszę tak nie wyskakiwać bo 150 warek tzn ja to rozumiem jako 150 receptur - to już jest dla prawdziwych hobbystów co lubią eksperymenty np. Bartek Filipiuk większość z nas chce po prostu robić dobre piwa nie komplikując sobie życia wymyślnymi recepturami, przynajmniej nie na początku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Piotr Ba napisał:

trzeba rozumieć co to jest Forum i do czego służy

Może i nie rozumiem. Mam małe doswiadczenie. Jestem dzieckiem wczesnej Neostrady, stały dostęp do internetu mam dopiero od 2003 roku, wcześniej . Wcześniej używałem tylko usenetu, ale tylko od jakiegoś 1998 roku. Złożyłem i administrowalem tylko 2 fora internetowe, moderowalem na tylko dalszych 3-ech. Niestety, musiałem być w tym słaby, bo do dzisiaj przetrwało tylko jedno i ze słabym ruchem.

Dziękuję, że wytłumaczyłeś mi na czym polega współczesna definicja forum. Do tej pory żyłem w przekonaniu, że fora internetowe służą dzieleniu się szeroko pojętą prawdziwą informacją na konkretny temat. 

5 godzin temu, Piotr Ba napisał:

To taka debilna uwaga w stylu nie mów mu jak ma odkręcić koło w samochodzie bo sam nie masz Ferrari.

Kompletnie się nie rozumiemy.

Ja raczej wystosowałem do ciebie "debilną" uwagę, że dajesz koledze rady w stylu: "żeby wymienić tylne koło w samochodzie, wystarczy przednim wjechać na krawężnik." Wszyscy przecież wiedzą, że żeby wymienić tylne koło w samochodzie, trzeba jechać do autoryzowanego serwisu, bo tak napisał właściciel koncernu motoryzacyjnego w instrukcji obsługi. Ale ze mnie debil! A to Ferrari, na którego tle się fotografujesz, ma na sobie więcej szpachli niż niebity Passat od pierwszego właściciela w Polsce, stan igła, okazja, polecam, jedyny taki na allegro.

 

Myślę, że nie będę więcej dyskutował z tobą, bo ewidentnie się nie rozumiemy, a ja nie mam ambicji na dyskusję pt. kto ma dłuższego.

 

Mam nadzieję, że kolega KLY intuicyjnie wybierze dla siebie najlepsze rady z tego wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kaniutek napisał:

To jeszcze z czasów, kiedy piwo warzyło się nie na litry, a na "tony angielskie" (LT)

Tak,  wtedy nie było jeszcze nawet przyrządów pomiarowych. Zawartość cukru mierzyło sie w ten sposób że rozlewało się trochę brzeczki na ławce i siadało na tym goła pupą. W zależności od tego jak mocno się kleiła i mlaskała przy wstawaniu określało się zawartość cukru

ps kobiety piwowarki sie do tego nie nadawały bo wynik(mlasknięcie) był zafałszowany

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak uwarzyli dobrego RISa to osoba badajaca ekstrakt chodziła z ławka przyklejona do dupska. Z czasem zamienili to na zwykłe krzesła ale i tak był problem z chodzeniem z krzesłem na dupie. W końcu któryś mądry dołożył kółka do tego krzesła i tak powstał wózek inwalidzki. Chorzy ludzie zawdzięczają bardzo dużo piwowarom.

Wysłane z mojego Ektra przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Pingwinho napisał:

A ja głupi myślałem, że to hobby i pochłania pieniądze.

Piwowarzy domowi najwyraźniej dzielą się na takich co policzyli wszystkie koszty i wiedzą że się nie opłaca, i tych co nie policzyli więc myślą, że się opłaca ;)
Już pomijając, że koszt  paczki suchych drożdży dla warki 25l to 21groszy na butelkę. A jak zainwestować w całe dwie paczki, to można zadać gęstwę z pierwszej warki do trzeciej, z drugiej do czwartej itd, to można warzyć często, używać gęstwy a nie przelewać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę sobie te opowieści browarnicze zapamiętać ?

Wracając. 

Wczoraj zacierałem pale ale.

Bez problemów. Niestety jeden mankament, podczas zlewania ostudzonej brzeczki z gara do fermentora trafiło trochę syfu z chmielu. Czy nie wejdzie to negatywnie z drożdzami (kweiki suche)?

Dzisiaj patrzyłem chodzi (z rurki zapach chmielu - tak jak pachnie z torebki po otwarciu)

Pozdrawiam :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oficjalnie lepiej zostawić wszystkie osady w garnku, ale nie ma co tym się bardzo stresować. Nie będzie to miało wielkiego wpływu, zwłaszcza, jeśli poszło tylko trochę. Przelanie wszystkiego oczywiście miałoby wpływ, ale też nie powiedziałbym, że zepsułoby piwo. Zerknij tutaj: https://brulosophy.com/2014/06/02/the-great-trub-exbeeriment-results-are-in/ połowa testujących wolała piwo fermentowane z osadami ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.