Skocz do zawartości

Rozmiar mieszadełka


PanJaqb

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

jest w trakcie składania mieszadła magnetycznego, jakich rozmiarów pylon najlepiej się sprawuję do kolby Erlenmeyera 2L? 

konstrukcja oparta na 2 magnesach z dysk HDD, wentylator spory bo z szafy sterowniczej ale taki miałem + regulator obrotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Drodzy, bardziej doświadczeni, koledzy - poradźcie.

 

Zbudowałem sobie mieszadełko na bazie wentylatorka komputerowego, magnesu z twardego dysku, no i fajnie, działa. Ale działa nie tak dobrze, jak bym chciał - tzn. przy wejściu na maksymalne obroty rdzeń wypada z osi. Jeżeli robię teraz testy ze zwykłą wodą, to w przypadku brzeczki 10% będzie wypadał wcześniej, bo opory ruchu będą większe (lepkość cieczy będzie większa). Użyłem rdzenia o długości 30 mm. Jeżeli ustawię największe obroty, przy których pastylka nie wypada na bok, to miesza dość dobrze, nawet mam ładny wir na powierzchni wody, ale taki dość płytki, zamieszczam filmik.

 

No i mam takie pytania:

  1. czy taka prędkość mieszania będzie wystarczająca dla namnożenia drożdży? obawiam się, czy wir nie powinien być głębszy, nie powinien aby sięgać np. połowy głębokości kolby? Bo wtedy miałbym pewność, że brzeczka na pewno będzie stale dobrze dotleniona. Teraz - obawiam się - czy po "zjedzeniu" pierwszej porcji tlenu drożdże będą miały odpowiednią jego nową ilość przy takim mieszaniu?

  2. Rozumiem, że - aby mieszadełko nie wypadało z osi obrotu, powinno być mniejsze bo wtedy opory ruchu będą mniejsze i rdzeń będzie nadążał za ruchem magnesu pod spodem. Skoro mam 30 mm, to powinienem spróbować 25 mm (wiele nie brakuje aby działało stabilnie) albo 20 mm. Tylko, czy taki mały rdzeń będzie w stanie dobrze zamieszać w 2 litrowym naczyniu?

 

Pozdrawiam i życzę zimnego piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze bladę, coś ten film się jakoś źle wkleił - przepraszam, jeżeli zaśmiecam, wkleję go drugi raz.

 

Chyba wiem, o co chodzi - mój telefon nagrał ten filmik kodekiem HEVC, czyli H.265 - a nie każdy go ma. Jeżeli się nie odtwarza, to warto sięgnąć po odtwarzacz taki jak VLC - ma ten kodek wbudowany.

Edytowane przez Muchor
Dodatkowe informacje
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Film mi się nie odtwarza więc nie widziałem. 

Kup mniejszy rdzeń, taki 20mm, nie powinien wypadać. Głównie wielkość rdzenia powoduje że nie trzyma się magnesu. 

Nie ma konieczności żeby wir był duży. Chodzi głównie o to aby był ruch w kolbie. Najmniejszego wiru nie musi być. Byleby w kolbie był ruch i drożdże cały czas krążyły. Ważniejsze jest to aby brzeczke w starterze bardzo dobrze napowietrzyć przed zadaniem drożdży. 

Pierwsze swoje mieszadło zbudowałem tak jak Ty - wiatraczek plus magnes z dysku. Działało jak trzeba.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zakupiłem od razu kilka rdzeni, mam teraz 15, 20, 25 i 30 mm. Najprawdopodobniej, przyczyną moich problemów jest niewspółosiowość wiatraka i magnesa. Niby geometrycznie się to pokrywało dość dobrze, ale jednak ośka magnetyczna tego magnesu nie była w jego środku geometrycznym i teraz widzę, że rdzeń porusza się nie tylko wokół własnej osi, ale oś obrotu jest przesunięta o kilka milimetrów. To powoduje, że przy dużych obrotach na rdzeń działa dodatkowo siła odśrodkowa, która powoduje niestabilność. Zapewne to jeden z czynników.

 

Rdzeń o długości 30 mm nie działał stabilnie, ten o długości 25 mm też nie bardzo (chociaż lepiej), natomiast rdzeń 20 mm działa chyba dobrze. Miesza bardzo energicznie (wrzuciłem do wody kilka kawałków bibułki to widzę jak się to wszystko ładnie miesza).  Generuje wir na powierzchni, niezbyt głęboki - kilka, kilkanaście milimetrów, ale to też jest oznaką mieszania. Teraz muszę je zostawić na noc, aby sprawdzić, czy działa stabilnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam właśnie zrobilem takie mieszadło i powiem Ci ze lepiej będzie działać jak wytniesz w obudowie dziurę, magnes lepiej będzie przyciągał, u mnie widać poprawę. Do tego lepiej wysrodkuj magnes i będzie dobrze


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę zaraportować sukces - rdzeń 20 mm całą noc mieszał wodę bez żadnych problemów, rano wszystko działało jak poprzednio. Oczywiście, brzeczka 10 blg ma nieco większe opory ruchu, trzeba będzie sprawdzić doświadczalnie, czy równie stabilnie będzie działać przy namnażaniu drożdży - aczkolwiek patrząc na stabilność ruchu, jestem ostrożnym optymistą.

 

Tak jak wspomniałem wyżej, źle zamocowałem magnes do wiatraczka i niestety, przykleiłem go na stałe - trzeba było najpierw go przymocować na próbę. Wtedy mógłbym zastosować większe rdzenie, które by bardziej energicznie mieszały brzeczkę, acz to obecne tempo chyba jest wystarczające. W końcu, chodzi przede wszystkim o to, aby ciecz się cały czas mieszała i wymieniała gazy z powietrzem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.