Skocz do zawartości

Ilośc drozdzy a estry


Rekomendowane odpowiedzi

Z teorii wynika (chyba ;) ), ze  przy podziale tworzą się estry,a miałem taki przypadek z ciastem (nie piwem), jest dwie techniki ;

 

poolish- daje się bardzo mało drożdży do mocno uwodnionego ciasta i fermentuje ze 12 godz

biga-daje się dużo drożdży do mało uwodnionego cista i tak samo się fermentuje

 

efekt jest taki,ze  biga jest z 10 razy bardziej estrowa, a teoretycznie powinno być odwrotnie,

no i jakie jest wytłumaczenie, no i czy to może się jednak przekładać na piwo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robiłem biga i poolish z podobną ilością drożdży i było podobnie estrowe, ale biga chyba trochę bardziej. 

 

Pamiętajmy,  że mówimy o mące, a nie słodzie,  a i drożdże inne, ale być może estrom sprzyja stres drożdży wynikający z mniejszego uwodnienia? Bo skoro dajecie więcej drożdży, a fermentuje tak samo długo,  to albo fermentuje trudniej i stąd estry, albo odfermentowuje  bardziej - i stąd estry. Stawiam na to pierwsze. 

 

Nawiasem mówiąc dawaliście odrobinę mielonego słodu do ciasta na chleb lub pizzę? Ciekawi mnie, czy to działa jak cząstkowe minizacieranie, ale efekty są widoczne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Łachim napisał:

albo odfermentowuje  bardziej - i stąd estry

A ja stawiam właśnie na to drugie, no bo może w poolish nie zdążą naprodukować tych estrów.

 

38 minut temu, Łachim napisał:

Nawiasem mówiąc dawaliście odrobinę mielonego słodu do ciasta na chleb lub pizzę

Dodaje przeważnie, dzisiaj zapomniałem, ale to zdarzało mi se pare razy i zawsze wychodzi bladsza niż ze słodem, słód daje  nie do zaczynu, ale przy robieniu gotowego ciasta, głownie robię focacci,alboe rzymska blachę, pizza klasyczna jakiś mnie nie zajmuje za bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.