Skocz do zawartości

Izolacja garnka / kociołka przy grzaniu


oxy96

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jakiego materiału używacie przy izolacji garnka / kociołka na etapie zacierania / gotowania?

Jakiej grubości?

 

Z tego co sprawdziłem, część mat termoizolacyjnych ma zakres temperatur do 85 C, nie jestem przekonany czy jest to bezpieczne przy wrzeniu.

Bywają też klejone i to pewnie by puściło pod wpływem temperatury.

 

Ja akurat używam grzania indukcja / grzałki w kociołku, na gazie dochodzą pewnie dodatkowe obostrzenia.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam taka zwykłą matę termoizolacyjną z allegro (chyba 16 cbl za m2) i daje rade przy zacieraniu oraz gotowaniu. 

 

Bez izolacji na kadzi zaciernej/warzelnej:

ye0lOzu.png

 

Z izolacją na kadzi zaciernej/warzelnej:

1kswrwc.png

 

 

Normalnie gotuje w tej kadzi i nic się nie dzieje, a różnice można wyczytać z wykresów powyżej, regulator po przeregulowaniu temperatury został wyłączony w obu przypadkach i widać jak z izolacja/bez izolacji ciepło było oddawane do otoczenia. Ambient temp ta sama w tym przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, tmk1 napisał:

A wykresy to z mojego regulatora temperatury zbudowanego na ESP8266, a wykres konkretnie z biblioteki plotly.js

 

Masz może opis tego regulatora i chęć aby się nim podzielić? :)

Co prawda, nie mam czasu się aby coś takiego zbudować, ale lubię zapoznać się z takimi projektami na styku oprogramowania i sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, tmk1 napisał:

Ja takiej użyłem, mam owinięte z 4 razy dookoła zbiornika :)

 

Ale to oznacza, że zamocowane masz to na stałe?

Czy może odwijasz to do mycia kociołka/garnka?

Najbardziej funkcjonalne byłoby tu chyba tu przycięcie do odpowiedniej długości i jakiś sposób łatwego mocowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, oxy96 napisał:

 

Masz może opis tego regulatora i chęć aby się nim podzielić? :)

Co prawda, nie mam czasu się aby coś takiego zbudować, ale lubię zapoznać się z takimi projektami na styku oprogramowania i sprzętu.

 

https://b25dormitory.wordpress.com/brewsimplicity/

 

tutaj coś rzeźbiłem sobie notatnik co i jak, więc jakiś materiał do zapoznania się jest.

 

Izolacja jest zamontowana na stałe - kociołek myje tylko w środku i nie ma z tym problemu. Jeżeli chcesz mieć zdejmowaną izolacje do garnka to najlepiej uciąć na wymiar i mieć system montowania izolacji na rzepy - tylko tu bym zastosował jedno owinięcie już grubszą matą termoizolacyjną - doświadczalnie użyłbym 10mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

również spoglądam na izolacje i najbardziej odpowiedzą mi taka jak na zdjęciu
https://allegro.pl/oferta/mata-wygluszajaca-pianka-akustyczna-bez-kleju-10mm-5648133242?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

napisane jest 80 stopni.

wydaje mi się że jest to samo co armaflex który chwilowo wstrzymuje do 110 stopni

z drugiej strony ludzie używają karimaty które nie mają żadnych norm


Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogólnie zagłębiłem się w temat.
Zasadniczo to ociepleń klarstein używa kauczuku NBR który ma zakres do 90 stopni.
natomiast coobra używa neoprenu czyli kauczuku CR który może być stosowany do 110 stopni.
W Coobrze jest to pianka neoprenowa wykończona dzianiną.

Ceny kauczuk CR spieniony to koszt ok 150 zł za metr grubość 6 mm gdzie wedlug karty wytrzymuje 110 stopni

natomiast tkanina neoprenowa 6,5 mm to koszt 100 zł. a metr grubość 6.5 mm.

Czas sprawdzić co oferują nasi koledzy z dalekiego Wschodu

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, lukaschels napisał:

ogólnie zagłębiłem się w temat.
Zasadniczo to ociepleń klarstein używa kauczuku NBR który ma zakres do 90 stopni.
natomiast coobra używa neoprenu czyli kauczuku CR który może być stosowany do 110 stopni.
W Coobrze jest to pianka neoprenowa wykończona dzianiną.

Ceny kauczuk CR spieniony to koszt ok 150 zł za metr grubość 6 mm gdzie wedlug karty wytrzymuje 110 stopni

natomiast tkanina neoprenowa 6,5 mm to koszt 100 zł. a metr grubość 6.5 mm.

Czas sprawdzić co oferują nasi koledzy z dalekiego Wschodu

Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka
 

 

Jak będziesz miał jakieś aukcje to prośba o podzielenie się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moja mama jest krawcową, więc tylko kwestia zakupu materiału, jeśli ma być to kauczuk.
Ona zaproponowała zwykła bawełnę i ocieplenie oba materiały wytrzymują 100 stopni bo można tak je prac. (koszt to jej praca)

Jeśli koszt zakupu materiału kauczuku neoprenowego albo maty kauczukowej to koszt zrobienia takiego ocieplenia będzie ok 150 zł. (musi być odpowiednio docięty, obroniony i muszą być doszyte rzepy.

tkanina neoprenowa ( taka jak coobra) to koszt ok 100 zł za metr a na klarsteina potrzeba 0.53.

najtaniej wychodzą maty kauczukowe do izolacji klimatyzacji ale mają w specyfikacji 80 stopni.
natomiast popularne ekranu grzejnikowe czy karimaty to pianka PE, i one wytrzymują 100 dlatego w kotle się sprawdza.

https://www.berotex.net/pl/neopren/18128-pianka-neopren-65-mm-czarny-580-580.html


https://allegro.pl/oferta/mikroguma-6mm-1000x1500-plyta-porowata-gabka-black-7400378634?utm_medium=app_share&utm_source=facebo

https://allegro.pl/oferta/mata-wygluszajaca-pianka-kauczukowa-guma-9mm-5648037818?utm_medium=app_share&utm_source=facebook




Wysłane z mojego MI 9 przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na fb w grupie

Polska Liga użytkowników Klarstein/Coobra/Brewcrafter/Bulldog/Grainfather

Ten temat także pojawił się 17.02.2021

 

Gdyby ktoś potrzebował jeszcze jakichś informacji, można tam zajrzeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mojego GF mam obklejonego podwójną warstwą taśmy ARMAFLEX 50/3 mm. Żadnych problemów z odklejaniem. Koszt to "naście" złotych a efekt daje radę. 
Prędzej keg nad taboretem gazowym też miałem w ten sposób zaizolowany. W galerii mam zdjęcia do ciekawych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, giekon napisał:

Ja mojego GF mam obklejonego podwójną warstwą taśmy ARMAFLEX 50/3 mm. Żadnych problemów z odklejaniem. Koszt to "naście" złotych a efekt daje radę. 
Prędzej keg nad taboretem gazowym też miałem w ten sposób zaizolowany. W galerii mam zdjęcia do ciekawych...

A Ty po każdym gotowaniu odklejasz armaflex do mycia i jeżeli tak to czy klej nie zostaje na garze ??? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odklejam. Myje tak jak jest. W kegu nakleiłem o jeden pasek za nisko i podczas grzania nad gazem się lekko weglil. Tam jest taki klej że zeby to odkleić to się trzy dni męczyłem xD

Naprawdę polecam taki sposób izolacji. Raz a dobrze na wieki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Odgrzeje trochę temat, może kogoś z przeglądających w przyszłości zainspiruje.

Ocieplenie bez przyklejania: mata + gumy od starych gaci (lub czegokolwiek innego, te akurat wymiarem idealnie się wpasowały).

 

Piankę przycinamy pod wymiar, zakładamy gumy i gotowe, do mycia zdejmujemy gumy i ocieplenie.

IMG_20210405_105249.thumb.jpg.38cb7ed5fc8352ec549cf38ae343caf1.jpg

Edytowane przez DGB
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, mariannaworski napisał:

Ja użyłem troszkę za grubej bo 30mm armoflexu . Ale izolacji nigdy za wiele, przyjmuje się ze 20mm juz nie odda zewnętrzne ciepła.

 

Właśnie ja użyłem 19mm, podczas warzenia pianka jest minimalnie cieplejsza od otoczenia, dosłownie troszeczkę tylko. Podejrzewam, że przy Twoich 30mm nie przepuszcza już nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DGB
W kolumnach rektyfikacyjnych używana jest grubość max 20mm i daje ona idealna izolacje oraz stabilna pracę urządzeń. Czyli przy kotłach tez będzie idealna . Ja niestety źle zaznaczyłem grubość podczas zamawiania i mam co mam :) od przybytku glowa nie boli . Sprawdza się też dobrze jako karimata albo trampolina dla dziecka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, mariannaworski napisał:

DGB
W kolumnach rektyfikacyjnych używana jest grubość max 20mm i daje ona idealna izolacje oraz stabilna pracę urządzeń. Czyli przy kotłach tez będzie idealna . Ja niestety źle zaznaczyłem grubość podczas zamawiania i mam co mam :) od przybytku glowa nie boli . Sprawdza się też dobrze jako karimata albo trampolina dla dziecka :)

 

Masz rację. W kolumnach to i 13mm daje radę, chyba nawet większość producentów kolumn taką stosuje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysłem że pokaże jak to jest u mnie... 

Wykorzystałem resztki wełny z montażu kominka... Przyklejone na stałe... Jak na razie po jednym warzeniu dolna taśma się odkleiła, w planach jest to poprawić przed następnym warzeniem. 

Działam na indukcji, przed oklejeniem miałem nie wielki problem przy gotowaniu, teraz problemu nie ma.

IMG_20210323_125927270.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.