Skocz do zawartości

Drożdże do stout


Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się jaki wpływ na efekt końcowy mają użyte drożdże w procesie fermentacji. Pierwszym piwem jakie robiłem był właśnie stout, a użyte drożdże były U-04. Zapewne popełniłem wiele błędów w procesie produkcji pierwszej warki, ponieważ wychowałem posmak drożdży ( może efekt małego odfermentowania- do 5blg oraz słabego napowietrzenia brzeczki). Pytanie jest czy użyć tych samych drożdży czy może mangrove jack's empire ale m15, czy może US-05?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, mateuszb.95@o2.pl napisał:

Zastanawiam się jaki wpływ na efekt końcowy mają użyte drożdże w procesie fermentacji. Pierwszym piwem jakie robiłem był właśnie stout, a użyte drożdże były U-04. Zapewne popełniłem wiele błędów w procesie produkcji pierwszej warki, ponieważ wychowałem posmak drożdży ( może efekt małego odfermentowania- do 5blg oraz słabego napowietrzenia brzeczki). Pytanie jest czy użyć tych samych drożdży czy może mangrove jack's empire ale m15, czy może US-05?

Nie ma drożdży U-04 :)

Generalnie drożdże to mają główny wpływ na efekt końcowy fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, skazi napisał:

Nie ma drożdży U-04 :)

Generalnie drożdże to mają główny wpływ na efekt końcowy fermentacji.

Chodziło mi o te drożdże fermentis S-04 (https://twojbrowar.pl/pl/surowce-piwowarskie/drozdze-piwowarskie/fermentis-s-04). Była to moja pierwsza warka, a w opisie drożdży czytałem że każde cechują się innym właściwościami, np. stopniem odfermentowania czy większym posmakiem owocowości, więc stąd moje pytanie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdże mają kluczowy wpływ na efekt końcowy. Akurat przy stoucie wachlarz szczepów jest bardzo szeroki, każde z wymienionych przez ciebie nadają się do tego stylu i na każdych możesz osiągnąć nieco inny efekt. Osobiście Do tego stylu polecam irish ale, bądź jako bardziej budżetową alternatywę - irlandzkie ciemności z FM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, mateuszb.95@o2.pl napisał:

Chodziło mi o te drożdże fermentis S-04

 

To dobre drożdże dla stouta ale musisz je trzymać w niższym zakresie temperatur (ok. 16 - 18 stopni i mówie tu o temp brzeczki, a nie otoczenia) i wtedy wychodzi dobre piwko. Przy zbyt wysokiej temperaturze potrafią nieźle zepsuć smak piwa niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybierając drożdże zwracaj uwagę m.in. na to, czy mają tendencję do produkcji estrów (aromaty owocowe, czasem rozpuszczalnikowe) lub fenoli (aromaty przyprawowe i różne inne,  często "ostre"). Stopień produkcji tych związków jest związany z warunkami fermentacji, zwłaszcza temperaturą i ilością drożdży.

Do stoutów najlepiej wybrać drożdże o neutralnym profilu, nieprodukujące fenoli i najlepiej wcale lub odrobinę estrów - i prowadzić fermentację, jak wspomnieli przedmówcy, w umiarkowanie niskich temperaturach. Poczytaj na forum wątki o konkretnych szczepach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.