Skocz do zawartości

INFEKCJE


cyjarz

Rekomendowane odpowiedzi

Na charakter pszeniczniaków wpływają drożdże, temperatura fermentacji, zawartość słodu pszenicznego w zasypie i schemat zacierania. Im więcej słodu pszenicznego, tym będzie bardziej kwaskowate. Im wytrawniej zatarte (mniej słodkie), tym bardziej będzie ta kwaskowatość wyczuwalna.

 

Brewkit WES daje piwo słodkie, mało kwaskowate. Innych nie próbowałem.

Piwa pszeniczne ze względu na dużą zawartość białek i małą ilość chmielu są podatniejsze na infekcje ponieważ stwarzają korzystniejsze środowisko do rozwoju 'robactwa'. Musisz sam organoleptycznie wyczuć czy to infekcja czy tylko delikatny kwasek charakterystyczny dla pszeniczniaków. Ale pewnie niestety to pierwsze.

Edytowane przez drakon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zakwaszałem brzeczkę na berlinera dwiema garściami słodu, i wstępnie obniżałem pH przez dodanie 15ml kwasu mlekowego 80%. Niestety przetrzymałem to za długo - ok 4 dni w temp ok 30°C. Czy wyrosło mi coś szkodliwego? Szczególnie ta biała "kępka" mnie zastanawia...

https://drive.google.com/open?id=0ByiLgMddfTLCMndqYnZ5b2tldUU

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to też biała pleśń zobacz tu: http://www.psilosophy.info/forum/image/20080516_130431.jpgCzasem z słodu się tak zdarza jak jest za mocno zawilgocony. Niestety pleśń produkuje mykotoksyny, których nie widać gołym okiem, a są one wydalane do całego pokarmu. Są też pleśnie jadalne, ale na oko się tego nie określi, ryzyk fizyk, twoja decyzja ;) Szkoda trochę pracy ale dla mnie to jest pleśń ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie było zielonego-niebieskiego na tej pleśni, to możliwe, to że jakieś szlachetne pleśnie. Z wędliniarstwa pamiętam, że białe plaśnie -nieszkodliwe,  zielone - trujące. Nie wiem na ile można to uogólniać, ale przecież jopejskie też pleśnieje... Jak to mówią wylaź zawsze zdążysz... Ja bym wyjął już słód i te strzępki i poczekał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to też biała pleśń zobacz tu: http://www.psilosophy.info/forum/image/20080516_130431.jpgCzasem z słodu się tak zdarza jak jest za mocno zawilgocony. Niestety pleśń produkuje mykotoksyny, których nie widać gołym okiem, a są one wydalane do całego pokarmu. Są też pleśnie jadalne, ale na oko się tego nie określi, ryzyk fizyk, twoja decyzja ;) Szkoda trochę pracy ale dla mnie to jest pleśń ;)

NA Twoim zdjęciu są też zielone pleśnie bliżej ziaren. A tutaj wygląda jak cała biała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ale na moim zdjęciu jest słód z Bruntala, który często na przełamaniu ziarna jest spleśniały. Chodzi bardziej o podobieństwo tej białej pleśni do tego na zdjęciach ;) Wiesz szlachetną pleśń też ciężko rozpoznać, ale jakby to była ona to nie ma przeciw wskazań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to też biała pleśń zobacz tu: http://www.psilosophy.info/forum/image/20080516_130431.jpgCzasem z słodu się tak zdarza jak jest za mocno zawilgocony. Niestety pleśń produkuje mykotoksyny, których nie widać gołym okiem, a są one wydalane do całego pokarmu. Są też pleśnie jadalne, ale na oko się tego nie określi, ryzyk fizyk, twoja decyzja ;) Szkoda trochę pracy ale dla mnie to jest pleśń ;)

Wygląda jak hodowla grzybów halucynogennych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię Belgian IPA - 18 blg, na drożdzach FM 25. Zrobiłem starter (bez mieszadła, w butelce); drożdze zadane w temp ok. 18 stopni. Fermentacja ruszyła po ok. 24h i była prowadzona w 22 stopniach. W zasadzie w 4 dni przefermentowało do 5BLG, a po 8 dniach fermentacji wynosi 4 BLG.

 

Dziś otworzyłem wiadro i zastałem dziwny widok: w smaku i zapachu nie czuję jakichś nieciekawych zapachów.

Czy to infekcja? Czy tylko nieopadnięte drożdze?

post-9193-0-23034500-1463857821_thumb.jpg

Edytowane przez Jacho
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warka 19 i pierwsza infekcja. Po burzliwej wszystko ok ale po 7 dniach cichej wczoraj wygląda to tak jak na zdjęciu niestety jestem poza miejscem warzenia i fermentacji i chmiel na cichą dodawał brat (szkoda że najpierw nie zadzwonił że coś jest nie tak :) ) Butelkowanie dopiero w środę i pytanie w związku z tym jest takie: od razu w kanał czy zlać spod kożucha i zabutelkować (oczywiście jeśli nie będzie kwacha)

post-7887-0-28483600-1463996140_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po otwarciu pokrywy pojemnika nie było żadnych dziwnych czy nieprzyjemnych zapachów tylko chmielowy także może się coś uratuje, a soda kaustyczna już zakupiona. Warzenie na odległość to nic dobrego pozostaje czekać do środy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dawaj w butelki (jeśli ładnie pachnie i smakuje). I spijaj szybko. Też takie coś podobnego miałem. Też chciałem wylać. Ale pomyslałem i zabutelkowałem w butelki bezzwrotne tak w razie co do wywalenia. szybciutko spijałem część rozdałem. A w butelce ten syf już się nie pojawił. Jeszce mam kontrolnie z 5/6 buteleczek gdzieś odstawionych. Ach mi się to pojawiło gdy otwierałem zachmielić na zimo, wiec dodałem mniej chmielu i refermentowałem cukrem. Tak w celu zmniejszenia ewentualnych strat..

aha.. gdy zlewałem na cichą było ok.

Edytowane przez mir4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

d8f86b795b497922070c2078089c7785.jpgf58d5f6be3198dd1c1aded65aefa5ce7.jpg

 

Podejmie się ktoś oceny? Piwo stało 19 dni bez przelewania na cichą, nie było chmielone na zimno. Do fermentora trafiło niestety nieco osadów gorących.

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • zasada zmienił(a) tytuł na INFEKCJE
  • zasada przypiął/eła ten temat
  • zasada zablokował(a) ten temat

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.