Jump to content

Długi lag, zmiana środka do dezynfekcji


smola

Recommended Posts

Szanowni, od jakiegoś czasu mam problem ze startem fermentacji lagerów. Przeciąga się powyżej 48h, a wiążę to ze zmianą środka dezynfekującego z oxi na starsan hb. Dotychczas wszystkie słoiki, w których przechowywałem drożdże, dezynfekowałem oxi i problem nie występował. Czy piana w słoiku musi całkowicie zniknąć, a słoik wyschnąć przed zapakowaniem gęstwy? Kiedy pakowałem gęstwę zawsze jakieś resztki piany pozostawały w słoiku, ale gdzieś czytałem, że kwas foliowy zawarty w starsanie służy jako pożywka dla drożdży i  myślałem, że nie powinna im zaszkodzić.  Roztwór oxi natomiast wylewałem i od razu pakowałem gęstwę i taki problem nie występował. Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

Link to comment
Share on other sites

Obecnie w obiegu mam cztery szczepy FM 30, FM 31, W34/70 oraz Wyeast 2278 Czech Pils. Problem występuje z każdym. Ilość gęstwy jaką zadaję to około 500ml na 27l brzeczki 11BLG. Gęstwa około 2 tygodniowa.

 

@zielony07 dzięki za szybką odpowiedź, i chyba dzięki niej znalazłem źródło problemu(no bo jeśli robisz jak ja i u Ciebie problemów nie ma, to błąd popełniam w innym miejscu), mianowicie temp w lodówce. Jakiś czas temu wymieniłem sterownik (mniej więcej w tym samym czasie co zacząłem używać starsan) i jego sondę kładłem na wieku górnego wiadra (wkładam dwa do lodówki) i tam sterownik pokazywał 8°C, teraz przełożyłem go na dół i wskazania to 3,8°C. Nic dziwnego, że tak długo startowały, i że w ogóle ?.  Mam nadzieję, że to tylko to powodowało długi lag.

 

Podniesienie temp. spowodowało natychmiastowy start drożdży.

Edited by smola
Problem rozwiązany
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.