Skocz do zawartości

Długi lag, zmiana środka do dezynfekcji


smola

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni, od jakiegoś czasu mam problem ze startem fermentacji lagerów. Przeciąga się powyżej 48h, a wiążę to ze zmianą środka dezynfekującego z oxi na starsan hb. Dotychczas wszystkie słoiki, w których przechowywałem drożdże, dezynfekowałem oxi i problem nie występował. Czy piana w słoiku musi całkowicie zniknąć, a słoik wyschnąć przed zapakowaniem gęstwy? Kiedy pakowałem gęstwę zawsze jakieś resztki piany pozostawały w słoiku, ale gdzieś czytałem, że kwas foliowy zawarty w starsanie służy jako pożywka dla drożdży i  myślałem, że nie powinna im zaszkodzić.  Roztwór oxi natomiast wylewałem i od razu pakowałem gęstwę i taki problem nie występował. Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie w obiegu mam cztery szczepy FM 30, FM 31, W34/70 oraz Wyeast 2278 Czech Pils. Problem występuje z każdym. Ilość gęstwy jaką zadaję to około 500ml na 27l brzeczki 11BLG. Gęstwa około 2 tygodniowa.

 

@zielony07 dzięki za szybką odpowiedź, i chyba dzięki niej znalazłem źródło problemu(no bo jeśli robisz jak ja i u Ciebie problemów nie ma, to błąd popełniam w innym miejscu), mianowicie temp w lodówce. Jakiś czas temu wymieniłem sterownik (mniej więcej w tym samym czasie co zacząłem używać starsan) i jego sondę kładłem na wieku górnego wiadra (wkładam dwa do lodówki) i tam sterownik pokazywał 8°C, teraz przełożyłem go na dół i wskazania to 3,8°C. Nic dziwnego, że tak długo startowały, i że w ogóle ?.  Mam nadzieję, że to tylko to powodowało długi lag.

 

Podniesienie temp. spowodowało natychmiastowy start drożdży.

Edytowane przez smola
Problem rozwiązany
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.