Skocz do zawartości

Single Hop Citra IPA - prośba o weryfikację receptury


Przeor

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! Co sądzicie o takiej recepturze? Zależy mi na piwie o solidnej goryczce (ale nie jakiejś wysokiej czy męczącej) gdzie aromat i smak chmielu będzie grał pierwsze skrzypce. Zastanawiam się głownie czy schemat chmielenia jest poprawny. Jeżeli chodzi o chmielenie whirlpoolowe to zamierzam schłodzić brzeczkę do około 80 stopni i dopiero potem wsypać 30 g chmielu. Myślę, że zasyp jest w porządku, ale nie jestem tego w 100% pewien (to dopiero moja 6 warka i wolę się upewnić). Zacieranie w 66 stopniach chyba będzie odpowiednie? Dzięki za pomoc!

image.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie 89% wydajności brzmi jak żyłowanie przy wysładzaniu, co się może przełożyć na ekstrakcję tanin,  zwłaszcza przy braku zakwaszenia wody do wysładzania. Poza tym schemat chmielenia lepszy byłby taki jak wskazał przedmówca.

 

Co do zasypu,  to taki na oldschoolową AIPA, ale czemu nie.  Ja bym zrobił na pilzneńskim albo Heidelberg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy Brewness nie liczy wydajności po amerykańsku, przez co może się wydawać jakaś mega wysoka. Gdy skorzystam z tego kalkulatora: http://www.beer-calc.pl/wydajnoscZacierania to wydajność już nie jest taka duża. Co do wysładzania - staram się nie zbierać brzeczki poniżej 2blg.

Dzięki za pomoc, zastosuję się do waszych porad. Może zastąpić 0,5 kg monachijskiego taką samą ilością płatków owsianych? Wtedy zasyp byłby bardziej nowofalowy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, nie twierdzę, że w domowym piwowarstwie odgrywa ona jakąś mega istotną rolę. Nie staram się nigdy śrubować wydajności, ale jej znajomość (mniej więcej) przydaje mi się przy planowaniu warki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.09.2021 o 21:13, godal07 napisał:

To fakt, brewness liczy jakoś inaczej tą wydajność. Ja przy ostatnim warzeniu miałem 20l /13,5 blg z 5kg słodu to mi pokazał wydajność ponad 90%

Wysłane z mojego Lenovo TB-X705F przy użyciu Tapatalka
 

Wrzucisz jakiegoś screna jak to policzyło? Bo za chiny przy normalnych ustawieniach mi tak nie wychodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, anteks napisał:

Wrzucisz jakiegoś screna jak to policzyło? Bo za chiny przy normalnych ustawieniach mi tak nie wychodzi

Być może to ja coś robię źle w tej apce, ale generalnie przy układaniu receptury przyjąłem 80% wydajności i takie parametry jak na screenie i wyliczył mi z tego 13blg.

 

25064191_Screenshot_20210913-2228332.thumb.png.3bfc0ec15e5a5c6c30db4379996ab2cb.png

 

Pokazało mi, że przed gotowaniem powinienem mieć 11 blg, w rzeczywistości miałem 12. Po wpisaniu danych po warzeniu wyliczył mi 92% wydajności rzeczywistej.

Nie wiem też czy dobrze rozumiem straty z gotowania. Biorę tutaj pod uwagę zarówno to co zostanie w garze po zlaniu do fermentora, jak i to co odparowało czyli po prostu różnicę między objętością przed gotowaniem a nastawną.

 

94000139_Screenshot_20210913-2224122.png.2831e46697bbeb73ef74193566b52f54.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...

OK ale zacierałbym w 67 st C i wyrzucił monachijski - piwo i tak będzie miało dużą podbudowę słodową i dość ciemną barwę przy takim ekstrakcie,

Zamiast monacha żeby był ekstrakt dał bym jakieś płatki błyskawiczne - tu już do wyboru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.