Skocz do zawartości

Powrót do warzenia po dłuższej przerwie - APA


Igorrodz

Rekomendowane odpowiedzi

Hej?


Chcę wrócić do warzenia piwa. Wybrałem (niby) proste APA, warka ma mieć docelowo około 12l i ekstrakt około 12°Blg.


Planuję takie składniki: 1kg Bestmalz Heidenberg, 1kg Bestmalz pilzneński i 1kg Bestmalz Heidenberg pszeniczny.

 

Zacieranie w 69°C przez godzinę, chcę mieć słodsze piwo. 


Co do goryczki to planuję około 30IBU - po 10g Citry/Mosaic/Simcoe na 15min, 20g Citry/Mosaic/Simcoe na whirpool/wyłączenie palnika oraz po 20g tych chmieli na 3-dniową cichą. Brak chmielenia na 60min chyba nie będzie tu problemem? Chłodzenie w wannie gdyż gdzieś zapodziała mi się chłodnica zanurzeniowa ?

 

Klarowanie to oczywiście połową tabletki Whirfloc T przez 10min.


Co o tej recepturze sądzicie?

Edytowane przez Igorrodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, zasada napisał:

Jakie drożdże planujesz?

 

Na ten moment raczej US-05, dla tego balingu i małej objętości brzeczki nastawnej wystarczy chyba nawet tylko jedno opakowanie, nieprawdaż? Oczywiście jestem otwarty na sugestie, co jako alternatywę mógłbyś zaproponować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Igorrodz napisał:

może to coś zmienia

Zmienia temperaturę do której musisz schłodzić brzeczkę. Skraca czas schladzania brzeczki. Zmienia optymalne warunki fermentacji, które musisz zapewnić. Zmienia profil otrzymanego piwa.

Ale serio pytasz?

Ponownie powodzenia ;)

PS. Zazdro zawartości zamrażarki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.10.2021 o 21:36, zasada napisał:

Myślę żebyś jednak znalazł chłodnicę.

 

Myślę, że znajdę, być możę leży gdzieś wśród sterty kartonów na starym mieszkaniu... No, i trzeba będzie dokupić redukcje i krućce do podłączenia chłodnicy razem z odpowiednim wężykiem, Castorama powinna pomóc ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Igorrodz napisał:

Myślę, że znajdę, być możę leży gdzieś wśród sterty kartonów na starym mieszkaniu... No, i trzeba będzie dokupić redukcje i krućce do podłączenia chłodnicy razem z odpowiednim wężykiem, Castorama powinna pomóc ;) 

 

Jakbyś nie znalazł, to masz TUTAJ za nieco ponad stówkę, nie potrzebujesz żadnych króćców, ani redukcji, wystarczy parę metrów wężyka silikonowego i ewentualnie jedną końcówkę ogrodową. Groszowe sprawy, a robi robotę. Jak nie chcesz inwestować, to parę plastikowych butelek pet napełniasz wodą i dajesz do zamrażalki, jak już zamarzną to dajesz je do brzeczki. Ja mimo, że mam chłodnicę to niekiedy podpieram się zamrożonymi wkładami do lodówek turystycznych. Oczywiście nie zapomnij ich zdezynfekować. Możliwości jest wiele.

Edytowane przez kiwitom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, zasada napisał:

Gładka to wiesz, technologia 4C niemalże. W zasobach forum znajdziesz nieco droższą a zdecydowanie skuteczniejszą: KLIK.

 

Oczywiście pełna zgoda, chciałem podać coś najtańszego, choć ja mam taką gładką i spokojnie daje radę w tym przypadku ważniejsza jest temperatura wody w sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.