Skocz do zawartości

Ceny słodów


smola

Rekomendowane odpowiedzi

Raczej nie. Niedługo na półkach będzie widać efekt kolejnej podwyżki akcyzy. Do tego wyższe ceny energii i surowców. Tutaj trzeba będzie poczekać na aktualizację kontraktów długoterminowych z dostawcami. Po tym wszystkim koncerniaki będą drożdże od coli. Zresztą niektóre już kosztują powyżej 10zl. Np. Grolsch

Edytowane przez wizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

6 godzin temu, wizi napisał:

Skądś muszą mieć kasę na zakup towaru po wyższych cenach. Słowo klucz to płynność finansowa a nie złodziejska praktyka.

 

Ja żeby zakupić towar na który mnie nie stać muszę iść do banku po pożyczkę. 

Nie wycofuję swoich słów - zwykła złodziejska praktyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Łachim napisał:

A sklepy nie istnieją po to, żeby zarabiać? Kupować taniej i sprzedawać drożej?

Są.

Moje zakupy słodów - 25kg nie śrutowane (cena worka).

- styczeń 2021 - 64 zł,

- wrzesień 2021 - 79 zł,

- dziś                - 129 zł.

Podwyżka w ciągu roku o 100 %. Rozumiem, że to nie do końca wina sklepów a słodowni, że ceny gazu, zus, paliwo. Ale 100 %? Poza tym sklepy mają w magazynach słody kupione po znacznie niższych cenach, zakupionych jeszcze przed podwyżkami. Ale inni podnoszą to nie bądźmy frajerami i też podnieśmy!? A drożdże to właściwe powinny kosztować 500 zł. Piwa domowe muszą być k... drogie!

Pozdrawiam, Paweł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Paweł76 napisał:

- styczeń 2021 - 64 zł,

- wrzesień 2021 - 79 zł,

- dziś                - 129 zł.

Podwyżka w ciągu roku o 100 %.

To chyba w ciągu dwóch lat, a nie roku?

 

22 minuty temu, Paweł76 napisał:

Rozumiem, że to nie do końca wina sklepów a słodowni, że ceny gazu, zus, paliwo.

Ceny zboża też szalały - wojna, susze. Tutaj masz przykładowy wykres. Do tego kursy walut.

21 minut temu, Paweł76 napisał:

Poza tym sklepy mają w magazynach słody kupione po znacznie niższych cenach, zakupionych jeszcze przed podwyżkami.

Ach ci prywaciarze, spekulują! I ile tego słodu sprzed dwóch lat jeszcze mają pod ladą? Poza tym jeśli mamy taką inflację, to podobnie jak pracownicy biegają po podwyżki, przedsiębiorcy jeśli mogą (a to nie takie proste) starają się często podnieść marże.

26 minut temu, Paweł76 napisał:

A drożdże to właściwe powinny kosztować 500 zł. Piwa domowe muszą być k... drogie!

Bez przesady. Za to działalność prowadzi się coraz trudniej. I to nie jest wina sklepów. Ja się bardziej boję o to, czy wszystkie przetrwają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Paweł76 napisał:

Poza tym sklepy mają w magazynach słody kupione po znacznie niższych cenach, zakupionych jeszcze przed podwyżkami.

Byłeś kiedyś w sklepie piwowarskim? Pomijając gigantów typu browamator, magazyn w sklepie internetowym to po kilka worów każdego słodu podstawowego i 1-2 worki pozostałych.

 

@zasada Fermentisy nadal są w cenach, które podajesz. Danstary faktycznie podrożały, ale zaczęły drożeć już jakiś czas temu

Edytowane przez wizi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, wizi napisał:

Fermentisy nadal są w cenach, które podajesz

OK, z rozpędu pojechałem. Rozrzut jest faktycznie większy:

https://cml.dokuro.org/beer/index?searchh=fermentis&q=058de5b3e1d4529092e512b1655b759f

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochani moi. Powtarzam, sygnalizuję tylko ogólny problem podwyżek. Faktycznie, jak zauważył @Łachim, w ciągu dwóch lat, a nie roku. Rozumiem też, że przyczyną podwyżek nie są tylko sklepy, ale także wszyscy w łańcuszku. Zdziwiła mnie tylko sytuacja, że praktycznie wszystkie sklepy internetowe podniosły ceny niemalże w tym samym dniu. Może jest tak, jak pisze @wizi. Przyznaję, nie wiem tego. Jednak nie do końca to wszystko do mnie przemawia. Pracuję w szeroko pojętej branży rolniczej i spożywczej. Mam codzienny kontakt w wieloma zakładami, zarówno mikro jak i bardzo dużych. Także stosujących w produkcji zboże. Żaden z nich nie podniósł tak znacznie cen w takim okresie czasu. Przynajmniej ja takich nie spotkałem. Podsumowując, zdaję sobie sprawę, że na jednostkową cenę kg słodu ma wpływ wiele czynników, marża sklepu także.

Pozdrawiam, Paweł.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Paweł76Wystarczy że producenci albo inni dostawcy podniosą cenę, wtedy dalsze ogniwa łańcuszka reagują od razu.  Parę dni temu słuchałem akurat BeerSmith Podcast z marca 2022, gdzie Mitch Steele mówił o wzrostach cen w trakcie pandemii (ok. 30. do 40. minuty odcinka). Między innymi koszty dostaw wzrosły drastycznie, mówiono też o cenach słodów (oczywiście akurat na rynku amerykańskim, gdzie były też susze). Wzrost cen słodu wynosił niespodziewanie prawie 20% z dnia na dzień. Spodziewano się także dalszych wzrostów. Problem wygląda więc na szerszy niż tylko sklepy piwowarskie. To przecież bardzo mały ułamek rynku.

Edytowane przez Łachim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.02.2023 o 19:29, bielok napisał:

Cześc.

 

 

Nic, zwykłą złodziejska praktyka. Ale piętnować trzeba.

Wiesz ile wzrósł ZUS, rachunki tym "złodziejom" od nowego roku ?

to co napisałeś to najbardziej żenująca rzecz jaka przeczytałem na tym forum.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę do poczytania jak przedsiębiorcom wzrosły koszty

https://businessinsider.com.pl/gielda/wiadomosci/grupa-zywiec-w-opalach-browaru-lezajsk-nie-zamyka-bez-przyczyny/yzsh6g4

 

A tutaj kolejny:

https://businessinsider.com.pl/finanse/handel/czekaja-nas-kolejne-podwyzki-cen-piwa-w-tym-roku/42m82tc

I cytat w temacie:

"koszty słodu, który oprócz wody jest podstawowym składnikiem w produkcji piwa, wzrosły w 2022 r. o ponad 90 proc"

 

Smutna prawda jest taka, że nadeszła spłata za rozdawnictwo. Rząd doi firmy, a w konsekwencji i tak zapłaci konsument czyli każdy z nas. Widać to po cenach produktów wytwarzanych w Polsce, w tym słodów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

7 godzin temu, dziedzicpruski napisał:

Wiesz ile wzrósł ZUS, rachunki tym "złodziejom" od nowego roku ?

to co napisałeś to najbardziej żenująca rzecz jaka przeczytałem na tym forum.

 

Cóż. Zamykać nierentowne biznesy i do roboty do fabryki. A nie doić klientów. Bo dojeniem klienta nazywam sprzedawanie towaru zakupionego w "starej cenie" po "nowej cenie" dlatego ze cos zdrożało w hurcie. Oczywiście przodują w tym stacje benzynowe.

 

Co do poziomu żenady nie wypowiadam się. na pewno nie kłamiesz że nic bardziej żenującego na tym forum nie wyczytałeś. Szkoda tylko że za żenadę uważasz że mówię o tym ze ktoś na mnie próbuje zarobić ponad miarę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bielok napisał:

Cześć.

 

Cóż. Zamykać nierentowne biznesy i do roboty do fabryki. A nie doić klientów. Bo dojeniem klienta nazywam sprzedawanie towaru zakupionego w "starej cenie" po "nowej cenie" dlatego ze cos zdrożało w hurcie. Oczywiście przodują w tym stacje benzynowe.

 

Co do poziomu żenady nie wypowiadam się. na pewno nie kłamiesz że nic bardziej żenującego na tym forum nie wyczytałeś. Szkoda tylko że za żenadę uważasz że mówię o tym ze ktoś na mnie próbuje zarobić ponad miarę. 

Pozwolę się z tym nie zgodzić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bielok napisał:

Cóż. Zamykać nierentowne biznesy i do roboty do fabryki. A nie doić klientów.

To może jak się nie podoba, to nie kupować? Załatwić sobie gdzieś ten mityczny słód spod lady, kupiony po starej cenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Łachim napisał:

To może jak się nie podoba, to nie kupować? Załatwić sobie gdzieś ten mityczny słód spod lady, kupiony po starej cenie?

 

 

toż nie kupuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, bielok napisał:

Cóż. Zamykać nierentowne biznesy i do roboty do fabryki. A nie doić klientów. Bo dojeniem klienta nazywam sprzedawanie towaru zakupionego w "starej cenie" po "nowej cenie" dlatego ze cos zdrożało w hurcie. Oczywiście przodują w tym stacje benzynowe.

Niesamowite rzeczy piszesz, powinieneś stanąć na czele tego kraju i wprowadzić ,nie jakieś tam obesrany narodowy socjalizm, ale realny komunizm .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.