Skocz do zawartości

Jaka woda do kalibracji refraktometu


grzesiuu

Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie pytanie, otóż do kalibracji refraktometru piszą, żeby stosować wodę destylowaną. Przy zastosowaniu tej wody lub deszczówki, wskazuje mi dokładne zero. Natomiast stosując moją twardą kranówę, wskaźnik spada na -1 Brix. Zastanawia mnie, na jakiej wodzie zerować przyrząd skoro na destylowanej lub deszczówce piwa się nie warzy i logika mówi mi, że wskaźnik będzie bardziej rzetelny na wodzie na której robię piwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam bym ustawiał na tej wodzie na jakiej robię piwo. Akurat w moim przypadku kupiłem już skalibrowany, i faktycznie pokazuje równe zero tylko że moja woda jest po zmiękczaczu. Kalibrowanie destylowaną to chyba tylko przy akwarystyce morskiej w celu pomiaru zasolenia. Ale mogę się mylić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Aethelwulf napisał:

Skąd pomysł, żeby używać deszczówki do pomiaru? ?

Deszczówka to woda destylowana

 

Godzinę temu, Robert87 napisał:

Kalibracja to nie to samo co woda której używasz. Kalibracja służy do ustawienia punktu odniesienia

Wysłane z mojego RMX3081 przy użyciu Tapatalka
 

No właśnie, punktem odniesienia wg. mnie powinna być woda z której robię piwo. Sprawdziłem na przegotowanej i to samo. Tylko nie wiem jak wcześniej wychodziło mi -1 Brix, to teraz -0,5 Brix (jakiś błąd pomiaru zrobiłem wcześniej).

 

Edytowane przez grzesiuu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, BumBum napisał:

Refraktometr co ma wskazać? Odpowiem śpiewająco. Cukieeeeeeeeerrrrr. Deszczówka nie ma cukru, kranowa nie ma cukru, gotowana kranowa też nie, ani ta z marketu. Ważna jest temp. wody przy kalibracji i temp. brzeczki w trakcie warzenia.

Jakim cudem deszczówka jest destylowana?

"W warunkach naturalnych (poza silnie zanieczyszczonymi metalami wielkimi aglomeracjami) deszczówka stanowi jedno z najczystszych źródeł wody. Wodę deszczową można traktować jako roztwór słabych kwasów (przede wszystkim węglowego, pochodzącego z atmosfery)."
https://zlapdeszcz.pl/wlasciwosci-wody-deszczowej/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.11.2021 o 10:01, grzesiuu napisał:

"W warunkach naturalnych (poza silnie zanieczyszczonymi metalami wielkimi aglomeracjami) deszczówka stanowi jedno z najczystszych źródeł wody. Wodę deszczową można traktować jako roztwór słabych kwasów (przede wszystkim węglowego, pochodzącego z atmosfery)."
https://zlapdeszcz.pl/wlasciwosci-wody-deszczowej/

Porzuć tą drogę...

 

Woda ma być po prostu czysta, a bardziej bym się skupił na jej temperaturze :

Przy założeniu, że Blg=Brix/1,04

0 st. C korekta pomiaru gęstości -0,47

20 st.C korekta pomiaru gęstości 0,00

27 st.C korekta pomiaru gęstości +0,40

W skrajnych temperaturach pomiaru wychodzi już prawie 1Blg

Modele refraktometrów oznaczone ATC ( Automatic Temperature Correction ) posiadają korektę temperatury ( Piotr Wypych, Piwowar lato 2010)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.11.2021 o 23:45, BumBum napisał:

Refraktometr co ma wskazać? Odpowiem śpiewająco. Cukieeeeeeeeerrrrr.

 

@BumBum, tak tylko dygresyjnie, proszę nie odbieraj tego jako czepialstwo czy coś. Refraktometr nie wskazuje cukru, służy do badania współczynników załamania światła w różnych ośrodkach. Możesz zrobić szybki test z roztworem soli kuchennej, zobaczysz że coś Ci pokaże.

 

W dniu 23.11.2021 o 21:29, grzesiuu napisał:

Deszczówka to woda destylowana

@grzesiuu woda opadowa to nie jest woda destylowana :). Owszem ma mało minerałów ale jednak jakieś z powietrza/dachu czy czego tam jeszcze dotknie to złapie, o zanieczyszczeniach nie wspominając.

 

@grzesiuu do naszych potrzeb serio wystarczy, że użyjesz kranówki albo jak chcesz to deszczówki. Tak jak koledzy napisali wyżej upewnij się, że mierzysz w dobrej temperaturze (tę możesz odczytać z ulotki dołączonej do Twojego urządzenia). Tanie refraktometry, których najczęściej używamy, są najczęściej skalowane w 20°C. W tej temperaturze powinien być dokonany pomiar. W tanich urządzeniach ATC jest po prostu pasywne. Jak zadasz kilka kropel na szkiełko, to ciecz w kilkanaście sekund ochłodzi się do temperatury bliskiej refraktometru. Jeżeli będziesz często mierzył i trzymał urządzenie przy garze gdzie jest cieplej to refraktometr się ogrzeje i będzie wskazywał wyższą wartość. Tak jak @Joosto napisał nawet i 1°P więcej. Ja swój trzymam podczas warzenia trzymam na parapecie gdzie mam około 20°C.

 

Podsumowując. Zerknij do ulotki dołączonej do urządzenia zobacz w jakiej temperaturze powinien pracować. Najlepiej weź wodę destylowaną, choć serio przy precyzji jakiej potrzebujemy to i kranówka w temperaturze pokojowej będzie wystarczająca. Sprawdź czy wskazuje Ci 0 w razie potrzeby wyreguluj.

 



 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Pewnie należy się srebrna łopata czy coś, ale warto to odnotować dla potomnych. Mianowicie przyrządy pomiarowe kalibruje się po to, żeby pokazywały to, co powinny pokazywać. Dlatego używa się materiałów odniesienia lub wzorców, które są powtarzalne. Jeśli mamy pewność, że nasz przyrząd został skalibrowany i daje właściwy rezultat, wtedy możemy oczywiście sprawdzić na przykład używaną do warzenia wodę i wedle uznania zmodyfikować pomiar gęstości (czy może lepiej stężenia cukru) brzeczki. Ale jeśli użyjemy wody o niewiadomej wartości do kalibracji to każdy następny pomiar będzie obarczony błędem i tak naprawdę nie wiemy ile mamy faktycznie cukru w badanym roztworze. Oczywiście w domowych warunkach możemy sobie nawet "na oko" mierzyć, a i tak będzie (wystarczająco) dobrze, ale chodzi mi o ogólną zasadę wykonywania pomiarów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.