Skocz do zawartości

Lodówka dla piwowara


ksiegarz5

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Tak jak w temacie ... Szukam lodówki dla piwowara, nowej, do +/- 1000 zł.

Zależy mi na niedużym AGD, z zamrażalnikiem, pojemnym, ale nie koniecznie dwudrzwiowej. Oszczędnej.

Chciałbym normalnie z niej korzystać, ale też, jeśli zajdzie taka potrzeba, "wrzucić" chociaż 15l fermentor i coś przefermentować ...

Wydaje mi się że dobrze by było żeby miała prostą półkę/powierzchnię na której postawie wiaderko, ale też żeby nic nie przerabiać, i przesunąć przysłowiowe niedzielne kotlety lub odsunąć ketchup. ;)? Lepiej by szklana półka pod lagerem mi nie trzasnęła, zalewając przy okazji pół kuchni ... :D26040_7473fd2562a979bac2a48d10ea398b9a.jpeg.9db316972df02cc380b6446daac2d7be.jpeg

Możecie coś polecić? Sami coś może takiego używacie?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łachim -> Dziękuję za odpowiedź.

Tak, ale uznałem, że bez sensu będzie wyważanie otwartych drzwi ... Być może ma/miał ktoś podobny/ą pomysł/sytuację i używał jej głównie w celach spożywczych, dodatkowo trzymając w niej drożdże oraz chmiel w zamrażalniku, a sporadycznie fermentował lagera lub ale'a. Jakiś konkretny model lub producenta ...

Mam wolną kuchnie po siostrze, bo wyprowadziła się do własnego domu, a, że nikt z niej nie korzysta ... Zamierzałem ją, częściowo, zaadaptować pod siebie. ;) Wrzucić fermentory, postarać się o kocioł zacierny, jakiś słód i od czasu do czasu, gdy akurat nie będę sobie robił obiadu, ugotować pb czy innego krieka ... ;)Widget span

Edytowane przez ksiegarz5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Piotr Ba napisał:

Nie potrzebujesz lodówki tylko chłodziarkę. Ona musi mieć ok. 200 litrów pojemności by zmieścić 2 standardowe fermentory. dopłać do nowszej tzn bardziej oszczędnej bo prąd będzie tylko drożał.

Tylko że kolega chce domową lodówkę z mozliwością fermentacji piwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artykuły spożywcze i fermentor w jednej komorze? Jeżeli już tak to tylko w szczelnych pojemnikach. Niestety przeróbka konieczna, a to z racji temperatury fermentacji.

Osobiście korzystam ze starego Polara CZN235, dwie komory, dwa agregaty. Spokojnie mieści się 30l fermentor i dodatkowko 40 butelek piwa. Zamrażalnik niestety porażka. Posiada poziomą półkę która okazała się parownikiem, tak że nawet butelka na stojąco się nie mieści. 

Edytowane przez mario1973
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, mario1973 napisał:

Artykuły spożywcze i fermentor w jednej komorze? Jeżeli już tak to tylko w szczelnych pojemnikach. Niestety przeróbka konieczna, a to z racji temperatury fermentacji.

Osobiście korzystam ze starego Polara CZN235, dwie komory, dwa agregaty. Spokojnie mieści się 30l fermentor i dodatkowko 40 butelek piwa. Zamrażalnik niestety porażka. Posiada poziomą półkę która okazała się parownikiem, tak że nawet butelka na stojąco się nie mieści. 

A ta przeróbka w jakim celu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witur -> Dziękuję za sugestie. ^^ Sprawdzę. Czemu bez zamrażalnika?

 

Piotr Ba -> Panie, gdzie ja takiego kolosa wsadzę. ? Raczej chodziło mi o to by wszedł jeden fermentor. Nie koniecznie standardowy ... Ale dziękuję za odpowiedź.

 

anteks -> Dokładnie. Chcę móc normalnie trzymać w niej spożywkę, a gdy zajdzie taka potrzeba, nie wiem, ciepła zima albo zbyt upalne lato, by móc normalnie fermentować piwo, wsadzić do niej wiadro i zapomnieć o nim na 2-3 tygodnie ...

 

mario1973 -> Od jakiegoś czasu już mam, albo przynajmniej będę miał, gdzie trzymać piwo w butelkach. Chodzi mi tylko o fermentację w wiaderku, gdy stanie się coś niespodziewanego.

Dlaczego to zły pomysł? Co może się stać gdybym trzymał spożywkę razem z fermentującym piwem w jednym miejscu?

 

majlosz -> Hm, na zasadzie mocy zasilania? Mówisz o regulatorze mocy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale wiesz o tym,  że żywność generalnie trzyma się w niższych temperaturach niż fermentacja piwa, nawet lagerów? Co najwyżej można w jednej lodówce leżakować czy robić cold crash, chyba że się ma np. oddzielne sterowanie komorami, albo ktoś w trzyma tylko warzywa, którym nie zaszkodzi zakres temperaturach typu 8-20 stopni (typowe temperatury fermentacji większości stylów).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.12.2021 o 08:18, ksiegarz5 napisał:

Chciałbym normalnie z niej korzystać, ale też, jeśli zajdzie taka potrzeba, "wrzucić" chociaż 15l fermentor i coś przefermentować ...

Wydaje mi się że dobrze by było żeby miała prostą półkę/powierzchnię na której postawie wiaderko, ale też żeby nic nie przerabiać, i przesunąć przysłowiowe niedzielne kotlety lub odsunąć ketchup

To bardzo niemądry/niepraktyczny/niewykonalny pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ksiegarz5 napisał:

Dlaczego to zły pomysł? Co może się stać gdybym trzymał spożywkę razem z fermentującym piwem w jednym miejscu?

Jest duża szansa, że zepsujesz żywność i zakazisz piwo.

Rozważyłbym dwie (mniejsze) lodówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, anteks napisał:

Wpinasz jakiś sterownik temp. Np inkbird. I utrzymuje żądaną temp

Niby gdzie ma to wpiąć?  Czujnik temperatury jak wprowadzić? Drzwiami przez uszczelkę? I jeszcze jedno. Ja tam wolę jak oświetlenie lodówki działa bez względu na to czy pracuje sprężarka czy nie. Urządzenie ok., ale do mnie nie przemawia w tym zastosowaniu. 

Edytowane przez mario1973
Poprawa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, x1d napisał:

Jest duża szansa, że zepsujesz żywność i zakazisz piwo.

Rozważyłbym dwie (mniejsze) lodówki.

Jak mawia stare przysłowie pszczół: "Jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego."

"Wpływ temperatury fermentacji Portera Bałtyckiego na przechowywanie(lagerowanie?) surowego mięsa wołowego krów rasy Kobe." - można by się pokusić o doktorat ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, tomlo napisał:

Jak mawia stare przysłowie pszczół: "Jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego."

"Wpływ temperatury fermentacji Portera Bałtyckiego na przechowywanie(lagerowanie?) surowego mięsa wołowego krów rasy Kobe." - można by się pokusić o doktorat ?

Oj tam. Nie słyszałeś o polewaniu piwem grilowanego mięsa? A tak na poważnie to jednak zapach zostaje. Trzeba by było chyba za każdym razem ozonować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka lodóweczkę 

https://www.electronic-star.pl/Gospodarstwo-domowe/AGD/Lodowki/Lodowki-na-napoje/Beersafe-4XL-lodowka-na-napoje-124-l-0-10-C-szklo-klasa-A-stal-nierdzewna-Srebrny-124-Ltr.html

udało mi się wyrwać na Alle za 404zł

Nieużywana, półki w folii, w opakowaniu zastępczym z minimalną wgniotką na ramie drzwi.

Warto szukać na alle, czy olx.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam witrynę. Mam dwa Electroluxy z komisu po 600 zł za sztukę. Jeśli nie fermentuję piwa, to używam do spożywki. Wszystko fajnie widać bez otwierania drzwiczek. Jedyna wada to, że trzeba mieć na to miejsce. U mnie stoją w garażu.

IMG_20190228_195922.thumb.jpg.4029c5cf428754c4d97f68b3b686373a.jpgIMG_20190228_200025.thumb.jpg.f689b1c70df9587ad7552a4ac1828e2b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, widzę, że narobiłem zamieszania, bo albo nie dość dobrze wyjaśniłem o co mi chodzi albo zrobiłem to źle. ? Nie odpiszę więc żadnemu z was, konkretnie, a zrobię to ogólnie, do wszystkich ...

 

Szukam lodówki:

* małej,

* z zamrażalnikiem,

* dodatkowej, która będzie stała w nie używanej kuchni,

* sporadycznie włożę tam jakiś garnek z kotletem czy pasztet lub pomidory,

* a jeszcze rzadziej, o ile w ogóle, będę w niej fermentował, choć pewnie prędzej będzie to lagerowanie. ;)?

 

Kuchnia, tak jak pisałem, jest nie używana, ale jest mała. Oprócz kuchenki gazowej, zlewozmywaka oraz kilku szafek, NIC więcej w niej nie ma. Wsadzę niedużą lodówkę, może jakiś mały stół z krzesłem i to WSIO. Zamierzam trzymać tam Coobre, może jakieś nie używane fermentory, jeden w drugim, lub fermentor w którym coś "pracuje" i już nie będę miał więcej miejsca. :(

Wielkich lodówek dwudrzwiowych, chłodni, witryn czy chłodziarek nie potrzebuje, bo NIKT z tego nie będzie korzystał ... 

 

Zmierzyłem, mniej więcej, fermentor 30l oraz 15l, zabrałem miarkę, a po pracy podjadę do jakiegoś EuroRTVAGD czy innego Media Markt i sobie wszystko sprawdzę. :D

Edytowane przez ksiegarz5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do fermentowania w niedużej lodówce fajny jest taki pojemnik:

https://www.castorama.pl/pojemnik-xago-przezroczysty-35l-id-1090728.html

 

24l, oczywiście ma atest na żywność. 

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej odradzam zakup lodówki pod fermentację i jedzenie. Fermentacja wymaga stabilnej temperatury a zwykle lodówki takiej nie dają. Rozwiązanie to sterownik który będzie włączał i wyłączał lodówkę czyli rzeczy szlag trafi jeśli masz zamrazarnik  na tym samym agregacie. Pozostaje więc normalna lodowka plus jakaś innym pomieszczeniu z przeznaczeniem  na piwo. Do leżakowania może i nada się normalna ale bałbym się to z żywnością trzymać co by nie zakazić jakaś pleśnią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.