Skocz do zawartości

Długość laga, a stopień napowietrzenia brzeczki


fotohobby

Rekomendowane odpowiedzi

Dobre napowietrzenie brzeczkę jest jedną ze składowych dobrej formy drożdży

Ale generalnie na forum znalazłem dwie opinie - że dobre napowietrzanie skraca lag, ale również taką, że wręcz go wydłuża, bo korzystając z zasobności  w tlen drożdże dzielą się się dłużej i do pracy beztlenowej (fermentacji) przechodzą później (za to jest ich więcej). 

Wydaje mi się to mieć sens...

 

Pytam, bo w sobotę warzyłem piwo i po raz pierwszy napowietrzałem pompką akwariową z popularną tu końcówką inox 2 mikrony.

Do tej pory napowietrzaĺem wkrętarką z mieszadłem farby trwało, 5-6 minut (do podejścia piany pod krawędż)

 

Tym razem napowietrzyłem kamieniem - trwało to 10 minut (do podejścia piany), po 16 godzinach powtórzyłem, gdyż piwo to doppelbock 19.5 BLG. Drożdże WLP 838 Southern German

Lag trwał 48h. Brzeczka była dodana bezpośrednio do fermentora z gęstwą po Helles 12BLG który zadany został drożdżami ze startera i wystartował w 14h (napowietrzony mieszadłem).

 

Teraz zastanawiam się, jak ma się napowietrzanie kamieniem (i to dwukrotne) do mojego dotychczasowego napowietrzanie mieszadłem.

Fakt, że drożdże jak już zaczęĺy pracować, to z animuszem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja takiej zależności nie zaobserwowałem. A na samym początku natleniałem przez dwukrotne przelanie między fermentorami 

Pytanie tylko, czy natlenienienie 2x10 minut pompką i kamieniem 2 mikrony miałoby być gorsze, niż 6 minutowe wiertarką z mieszadłem?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba zależy od drożdży też. Natleniam 27l brzeczki używając kamienia przez 6min, z ustawionym przepływem 1 l/min. Jedne startują do 12h, a inne dopiero po 24h. Piszę o gęstwach drożdży lagerowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Hary86 napisał:

Zaczął bym od tego co pozwala ci myśleć że lag był taki długi? Mierzyłeś BLG czy może chodzi o brak widocznych oznak rozpoczęcia fermentacji?

Ispindel w brzeczce. Start na BLG 19.5

Po 2d 4g 19.46 i od tego momentu zjazd w dół. 

Aktualnie 17.02 po 4d 12g

 

Piany na dwa palce ,12C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Normalna rzecz, lag przy standardowej 11-12 P trwa 12-16h, powstaje delikatna "przykrywka" na powierzchni. W tym czasie spadek ekstraktu to ok. 0,2 -0,5 P na dobe.

Zauwaz ze brzeczka ktora nastawiles jest nieco mocniejsza, wiec wyglada ok, jak juz problemu doszukiwalbym sie w kondycji lub ilosci drozdzy.

Jesli chodzi o napowietrzenie to sie nie przejmuj, musialbys czystym O2 napowietrzac aby zadac ilosc ktora negatywnie wplywa na fermentacje.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, zasada napisał:

@Hanys93ppo 5 miesiącach to myślę, że kolega ma już inne zmartwienia...

 

To sie domyslam :) Dlugo nie bylo mnie na forum, wiec patrze tez starsze tematy, ale moze porady naprzyszlosc lub dla innych uzytkownikow z podobnym dylematem cos pomoga ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.