Skocz do zawartości

Pytanie o BLG brzeczki


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

 

Mam pytanie jako, że dopiero zaczynam przygodę z warzeniem piwa. Pytanie dotyczy BLG brzeczki i BLG w ogóle.

 

Dostałem zestaw do ważenia piwa który rzekomo posiadał wszystkie elementy potrzebne do sporządzenia piwa. Postanowiłem przygotować zacier samemu (nie z ekstraktu). W zestawie dostałem nieześrutowany słód (według przepisu 5.5 KG na 18 L wody IPA - 20 L 16BLG)). Niestety nie posiadałem śrutownika zatem w celu ześrutowania słodu przepuściłem go przez młynek (robiłem to szybko tak aby jak najmniej zmiażdżyć słód i nie zrobić z niego pyłu/mąki). Zacierałem zachowując wszystkie przerwy oraz odstępy czasowe, zgodnie z przepisem gotując w garnku 30L. Wykonywałem próbę jodową która wskazała brak skrobi.

 

Jako, że nie mogę dobrać sobie wężyka plecionego ze spłuczki do średnicy kranika który jest w wiadrze fermentacyjnym (byłem w kilku sklepach w każdym usłyszałem ,że kranik ma niestandardową średnicę) postanowiłem warzyć w 2 workach z gazy które sam sporządziłem. Wysładzałem poprzez zawrócenie pierwszych 2 l brzeczki oraz spuszczenie brzeczki przez wiadro i polewanie worków 3L wody o temp 75 C. Po wygotowaniu ostatecznie wyszło mi 15 L brzeczki.

 

Brzeczka następnie została wygotowana z chmielami, wystudzona i przelana do fermentatora gdzie dodałem drożdże w temp nie większej niż 22 stopnie.

 

Problem dotyczy BLG. Podczas zlewania wystudziłem brzeczkę do temp 20 i próbowałem mierzyć BLG niestety pomiar za każdym razem wskazywał 0. Do pomiaru używałem alkoholomierza który był w zestawie (skala od 0 do 96)

 

Gdy robiłem test alkoholomierza zanurzając go w piwie ze sklepu też wskazywał 0.

 

Pytanie - jaki jest powód wskazania BLG na 0 (czy 0 BLG jest to skutek złego przygotowania słodu, zbyt szybkiego przekroczenia temp 75 stopni, złego wysładzania, gotowania słodu w workach czy też może wadliwego alkoholomierza?)

 

Czy z tego zacieru ma prawo jeszcze coś wyjść czy nastawiać się na robienie kolejnego zacieru od nowa?

 

Z góry dziękuje za odpowiedź,

 

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, treborkenuh napisał:

Problem dotyczy BLG. Podczas zlewania wystudziłem brzeczkę do temp 20 i próbowałem mierzyć BLG niestety pomiar za każdym razem wskazywał 0. Do pomiaru używałem alkoholomierza który był w zestawie (skala od 0 do 96)

 

Alkoholomierzem nie mierzy się BLG.

 

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Areometr_Ballinga

 

https://allegro.pl/oferta/cukromierz-wino-zacier-piwo-ballingometr-areometr-9355168499

Edytowane przez witur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem  kup balingomierz ale nie mierz obecnie blg. Zostaw brzeczkę w spokoju na conajmniej 2 tyg j wtedy dopiero sprawdź. A po 3 dniach czy sie utrzymuje czy spada. Obecnie otwierając wiadro wiecej ryzykujesz niz mozesz zyskać wiedza jakie masz blg po pewnym czasie. O ile się nie mylę standardowy wezyk na kranik moze byc 1/2 cala ? Jak ktoś sprawdzal niech mnie poprawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@treborkenuh

Wygląda na to, że jak na pierwszy raz wszystko zrobiłeś dobrze.

Byś może piwo będzie mocniejsze, niż powinno, a może w sam raz, bo masz 15l brzeczki, ale zacierałeś w workach, co trochę pogarsza wydajność zacierania.

Nic w tym piwie nie grzeb, dbaj o temperaturę, daj mu 2 tygodnie, w tym czasie zaopatrz się w cukromierz.

Zrób pomiar po 14 dniach i trzy dni później - jak będą takie same butelkuj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za szybką odpowiedź - zakupię zatem cukromierz i dokonam pomiaru podczas przelewania na cichą.

 

Rozumiem, że analogicznie jeżeli wyszlo mi mniej L roztoworu (15l zamiast 20l) to jest tam większe stężenie co rezultacie ewentualnie może mi dać mocniejszy trunek? Czy drożdze maja za zadanie przerobic caly cukier? Czy przez butelkowaniem blg ma spac do 0? czy czesc tego cukru moze byc "zabutelkowana"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.02.2022 o 17:12, treborkenuh napisał:

Dzięki wszystkim za szybką odpowiedź - zakupię zatem cukromierz i dokonam pomiaru podczas przelewania na cichą.

 

Rozumiem, że analogicznie jeżeli wyszlo mi mniej L roztoworu (15l zamiast 20l) to jest tam większe stężenie co rezultacie ewentualnie może mi dać mocniejszy trunek? Czy drożdze maja za zadanie przerobic caly cukier? Czy przez butelkowaniem blg ma spac do 0? czy czesc tego cukru moze byc "zabutelkowana"?

może jest 20blg a może 7blg

ps trzeba było poczytać, popytać przed warzeniem

Edytowane przez anteks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Update ode mnie jeżeli interesował by kogoś kto oryginalnie wypowiedział się w tym poście

 

Kupiłem cukromierz, spuściłem trochę z wiadra fermentacyjnego przez kurek bez otwierania pokrywy i po 3 dniach od rozlania i pokazuje mi 7,5 blg (przepis zakładał 16blg). Zapewne ta niska wartość spowodowana jest gotowaniem w workach samoróbach. Nie mniej jednak parę lekcji zostało wyciągniętych w ramach weryfikacji podstawowej wiedzy nowicjusza. Następnym razem będzie lepiej.

 

Ewentualne pytanie jakie mam to jak szybko drożdże konsumują cukry i jak to się przekłada na szybkość fermentacji)

Edytowane przez treborkenuh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, treborkenuh napisał:

Update ode mnie jeżeli interesował by kogoś kto oryginalnie wypowiedział się w tym poście

 

Kupiłem cukromierz, spuściłem trochę z wiadra fermentacyjnego przez kurek bez otwierania pokrywy i po 3 dniach od rozlania i pokazuje mi 7,5 blg (przepis zakładał 16blg). Zapewne ta niska wartość spowodowana jest gotowaniem w workach samoróbach. Nie mniej jednak parę lekcji zostało wyciągniętych w ramach weryfikacji podstawowej wiedzy nowicjusza. Następnym razem będzie lepiej.

 

Ewentualne pytanie jakie mam to jak szybko drożdże konsumują cukry i jak to się przekłada na szybkość fermentacji)

Po 3 dniach to większość fermentacji już powinna być przeprowadzona, dlatego blg jest niskie. Oczywiście trudno powiedzieć,  z jakiego poziomu spadło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, treborkenuh napisał:

Update ode mnie jeżeli interesował by kogoś kto oryginalnie wypowiedział się w tym poście

 

Kupiłem cukromierz, spuściłem trochę z wiadra fermentacyjnego przez kurek bez otwierania pokrywy i po 3 dniach od rozlania i pokazuje mi 7,5 blg (przepis zakładał 16blg). Zapewne ta niska wartość spowodowana jest gotowaniem w workach samoróbach. Nie mniej jednak parę lekcji zostało wyciągniętych w ramach weryfikacji podstawowej wiedzy nowicjusza. Następnym razem będzie lepiej.

 

Ewentualne pytanie jakie mam to jak szybko drożdże konsumują cukry i jak to się przekłada na szybkość fermentacji)

Pytanie kiedy zadałeś drożdże, po 2-3 dniach powinien cukier być przejedzony w większości, zależy od drożdzy i temperatury brzeczki. Masz pianę w fermentorze jeszcze? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Suchejroo napisał:

Pytanie kiedy zadałeś drożdże, po 2-3 dniach powinien cukier być przejedzony w większości, zależy od drożdzy i temperatury brzeczki. Masz pianę w fermentorze jeszcze? 

 

Drożdże wrzuciłem 3 dni temu do brzeczki w wiadrze w temp 22C zamknąłem wieko. Na ten moment nadal sporo pianki na wierzchu. Z tego co słyszę z rurki od kilku godzin to chyba burzliwa fermentacja w trakcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.