Skocz do zawartości

Długi czas fermentacji


Jumpi

Rekomendowane odpowiedzi

Z gęstwa różnie może być, jeśli nie masz do niej pewności. Poprzednie piwo zabutelkowales z wyższym ekstraktem końcowym, to nie do końca możesz być pewnym co ten cukier dalej przejada. Czy dzikie drożdże? Piwo dalej będzie dobrze smakować chyba, że te drożdże zjedzą na tyle, że wyjdzie kwach. Obstawiam jednak słabe drożdże, zbyt mała ilość i w momencie jak dostały glukoze to jeszcze podjadły cukry, których wcześniej nie ruszyły. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno to możliwa słaba kondycja drożdży. Drugie co możliwe: jeśli na zaawansowanym etapie fermentacji, kiedy zaczyna zwalniać, temperatura w wiadrze chce siadać i wtedy jeśli zdarzyło się jeszcze lekkie ochłodzenie otoczenia, to mamy uśpienie drożdży i stałe Blg. Nowy cukier po rozlewie mógł je obudzić i popracowały jeszcze nad cukrami z brzeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy słabe drożdże mogą dobrze startować a potem objawia się ich słabość albo mała ilość i nie dojadają do końca?

 

W zestawach BA które wcześniej warzyłem nawet przy 15blg wystarczała jedna saszetka. Czy przy zacieraniu będzie aż taka różnica i potrzeba 2 saszetek drożdży? 

Przy takim układzie do warki IPA 16blg powinienem dać dwie saszetki US-05?

 

Temat gęstwy, po czym poznać że jest kiepska, tu dawałem ok 3tygodniową i wyglądała dobrze. Nawet jak wyciągnąłem z lodówki to po godzinie w ciepłe widać było że pracuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, łysy ĄĘ napisał:

Jedno to możliwa słaba kondycja drożdży. Drugie co możliwe: jeśli na zaawansowanym etapie fermentacji, kiedy zaczyna zwalniać, temperatura w wiadrze chce siadać i wtedy jeśli zdarzyło się jeszcze lekkie ochłodzenie otoczenia, to mamy uśpienie drożdży i stałe Blg. Nowy cukier po rozlewie mógł je obudzić i popracowały jeszcze nad cukrami z brzeczki.

Mam teraz na tapecie te dwie warki w fermentacji, ślubuję do jednej dodać trochę glukozy, może faktycznie drożdże są uśpione. Pytanie ile tej glukozy dodać, 50g wystarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jumpi napisał:

Mam teraz na tapecie te dwie warki w fermentacji, ślubuję do jednej dodać trochę glukozy, może faktycznie drożdże są uśpione. Pytanie ile tej glukozy dodać, 50g wystarczy?

Ale nie dawaj za wczasu. Po prostu jak znów dojdziesz do 5plato i nie będziesz miał spadku plato (zakładając finalne 2,5) pomimo podwyższenia temperatury to wtedy ewentualnie możesz dodać glukoze i zobaczyć czy fermentacji ruszy i kiedy się zakonczy. 50g to mało.Min 100g na 20l daj. Ale może się okazać że nie będziesz musiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest niedofermentowane, to ja bym się nie bawił w glukozę, tylko ewentualnie dał bretty i zostawił na 3 miesiące lub więcej (zrobiłem tak z porterem bałtyckim, poleżał 9 miesięcy i wyszedł ok, choć nadal za mało wytrawny).

Na przyszłość warto korzystać z kalkulatorów drożdży (nieważne, co piszą w instrukcjach) i w razie wahania dać więcej niż mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.04.2022 o 14:05, Jumpi napisał:

Dodałem po 100g glukozy do każdej warki i jedna ruszyła i mocno bombluje a druga w ogóle. Poczekam do końca tygodnie i zobaczymy jakie będzie blg

Ciężko powiedzieć. Może drugi fermentor masz nieszczelny i nie babelkuje. Dodanie 100g dla 20l warki powinno zwiększyć gestosc o ok. 0,5 plato. Zobacz później o ile spadła gestosc. Czy tylko te 0,5 z glukozy czy więcej. Zapewnij nieco wyższa temp. Fermentacji niż miałeś oczywiście nie przyginając i nie przekraczając temp max. dla szczepu. US-05 ma chyba do 25 stopni i pewnie daje wtedy sporo estrow ale jak to koniec fermentacji to nie ma już takiego znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.