Skocz do zawartości

Jak dalej postępować?


Rekomendowane odpowiedzi

Warzę BA Pale Ale z ekstraktów. Na początku miałem problem, ponieważ za szybko zrehydratyzowałem drożdże i czekały one na dodanie do brzeczki około 4godz. Następnego dnia rano ku mojej uciesze fermentacja ruszyła i trwa do teraz, chociaż już się uspokaja. I tutaj moje pytanie - Jak przeprowadzić proces fermentacji, czy trzymać je w fermentorze ok. 2 tygodnie czy może potrzymać do 10dni i przelać na pare dni na cichą? Posiadam 50g chmielu citra i zastanawiam się czy warto je może dochmielić? A jeśli tak to czy mogę dodać chmielu na ostatnie dni fermentacji i potem rozlać do butelek czy przelać na cichą i dopiero wtedy jak już dochmielić citrą? Z góry przepraszam jeśli jakiś proces źle określiłem ale to moja pierwsza warka i nie mam ogromnego obeznania w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli posiadasz cukromierz to lepiej sprawdzić w ten sposób koniec fermentacji. Jeżeli nie, to potrzymaj te 2 tygodnie nawet. Co do chmielenia to lepiej dać na cichą.Podczas fermentacji burzliwej duża ilość aromatu się ulotni. Co do zlewania na cichą to zależy nawet od szczepu drożdży. Ilu piwowarów tyle opinii. Jeżeli dysponujesz drugim pojemnikiem i jakimś oxi, starsanem, piro albo wodorotlenkiem sodu to nie zaszkodzi. Pamiętaj tylko że każde przelewanie utleniania piwo i grozi zakażeniem. Ja osobiście raczej nie zlewam aromatycznych piw na cichą.Jaka temp i jakie drożdże?Każdy szczep ma inne tempo fermentacji. Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://browamator.pl/ba-prawdziwe-pale-ale-12-zestaw-na-20-l-piwa-z,3,34,959

Ten zestaw? To brytyjskie PA. W tym stylu Citra jest nie na miejscu.

Skoro to Twoja pierwsza Warka rób ja najprościej: cały czas w jednym wiadrze, bez grzebania i dodawania czegokolwiek.

PS. Czytaj Wiki, czytaj forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ze względu na utlenienie lepiej dać chmielu bez przelewania, ale pod koniec fermentacji. Moim zdaniem przelać na chmielenie warto jeśli robi się to w osłonie CO2 albo z zamkniętym transferem, ewentualnie jako mniejsze zło, jeśli się chce zbierać gęstwę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzymaj w tym samym wiadrze 3 tygodnie, nie przelewaj nigdzie. Nie utrudniaj sobie i nie chmiel na zimno, szczególnie, że to Twoja pierwsza warka. Dołożył byś sobie zadanie filtracji przed butelkowaniem. Pod koniec fermentacji podnoś lekko temperaturę. Powodzenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tam w instrukcji jest napisane,  że trzymać w fermentorze 2 tygodnie i butelkować to aż się wierzyć nie chce. Rzadko kiedy fermentacja kończy się po 2 tygodniach. Oczywiście zależy to od temperatury, więc trzymaj dłużej i jak pisali poprzednicy dokonuj pomiaru cukru aby być pewnym końca fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ale większość instrukcji tak wygląda. Zazwyczaj jest napisane butelkować po 2 tyg lub gdy blg się nie zmienia. Moim zdaniem powinno być napisane już raczej :butelkować po 2 tyg fermentacji burzliwej i 2 tygodniach cichej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.