Jump to content

Którą partię wysłać na KPD


Piotr Ba

Recommended Posts

Którą partię Kolscha wysłać na kpd? Najstarszą, nowszą czy to co na zdjęciu najświeższą (ta nawet prawie nie była lagerowana) różnice między tymi partiami marginalne. Wstępnie wysyłam tą najstarszą ma juz prawie 2 miesiące ale po wielu próbach wydaje mi się najlepiej ułożoną całość w tym większą goryczkę. To na zdjęciu tyle co po nagazowaniu ale kurde mistrzostwo świata jest szkoda że nie mogę wam polać 

IMG_20220511_192451.jpg

Link to comment
Share on other sites

W dniu 11.05.2022 o 19:30, Piotr Ba napisał:

Którą partię Kolscha wysłać na kpd? Najstarszą, nowszą czy to co na zdjęciu najświeższą (ta nawet prawie nie była lagerowana) różnice między tymi partiami marginalne.

Drugą

Link to comment
Share on other sites

W dniu 14.05.2022 o 20:51, fotohobby napisał:

Drugą

Warum?

Najtrudniej jest być sędzią we własnej sprawie i być biegłym sensorycznie żeby wykryć które jest lepsze. Tymbardziej że receptura ta sama ale ilość zadanych drożdży już niekoniecznie (oczywiście bez przesady z underpitchingiem)  i to już widać gdzie jest więcej owoców, winogron i gdzie szczep miał trudniej, a gdzie tych owoców jest mniej i piwo jest bardziej gładkie. Przyznam się że jak zamknę oczy to po dwóch łykach już bym nie odróżnił które jest które, porównanie robiłem 3 razy i to pierwsze ostatecznie moim (niestety) tylko zdaniem jest najlepsze a względnie wobec tamtych poprawiało się w czasie.

Póki co to kurier DPD rozbił 2 butelki moje zgłoszenie nie jest przyjęte - więc jeszcze muszę się denerwować czy doślę na czas i czy w całości butelki i w jakich warunkach przede wszystkim - straszą upałami w poniedziałek znów :(

 

Jedno można stwierdzić bezspornie z tej lekcji z tych warek - już wiem dokładnie na własnej skórze co to za piwo i jakie ma ono być i o co w nim chodzi, mimo że nigdy nie piłem sklepowego egzemplarza. To jest taki Jasny specyficzny estrowo (konkretnie mają być takie nuty górnej fermentacji a nie inne) Ale, lekko po niemiecku chmielony. Dziś już nie ma mowy żebym z zamkniętymi oczami pomylił z innym stylem. Brawo ja.

Edited by Piotr Ba
Nadreńskie
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
4 godziny temu, Piotr Ba napisał:

1-sze miejsce, tylko trzeba tabelę odwrócić. 

 

W dniu 19.05.2022 o 18:03, Piotr Ba napisał:

już wiem dokładnie na własnej skórze co to za piwo i jakie ma ono być i o co w nim chodzi, mimo że nigdy nie piłem sklepowego egzemplarza

To może czas zmienić podejście? 

Link to comment
Share on other sites

W dniu 5.06.2022 o 12:44, Suchejroo napisał:

 

To może czas zmienić podejście? 

A co Ty opowiadasz... Za mało komórek namnożonych do prawidłowej fermentacji, nie zaczekałem aż saszetka napuchnie i to wszystko. 

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, Piotr Ba napisał:

A co Ty opowiadasz... Za mało komórek namnożonych do prawidłowej fermentacji, nie zaczekałem aż saszetka napuchnie i to wszystko. 

No ok, jeśli uważasz, że to było powodem to powodzonka w kolejnym podejściu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.