Skocz do zawartości

Spadająca temperatura


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

 

Nastawiłem warkę i fermentuje w piwnicy (west Coast Ipa). Temperatura była tam idealna bo równo 18 stopni. 

Po tygodniu zajrzałem pierwszy raz i "bulkało" ~2x / minutę ). 

Obecnie po 1.5 tygodniu fermentacji przez ostatnie chłodniejsze dni i noce temperatura zaczyna tam spadać i pojawia się 17, czasami 16 stopni, a widzę że noce idą jeszcze chłodniejsze. 

Zastanawiam się czy nie przenieść całości do mieszkania gdzie temperatura będzie z kolei 21-22 stopnie, żeby za niska temperatura nie zmuliła drożdży? Szczególnie, że będę chmielił na zimno i ostatnio poznałem taki termin jak "hop creep" związany z cukrami w chmielu i ryzykiem granatów. (?) Stąd też zastanawiam się czy na koniec nie dać całości do wyższej temperatury, żeby Drożdże podziałały mniej ospale i przefermentowały to co mają. (oczywiście blg będę mierzył za kilka dni przed zadaniem chmielu na zimno i wrzucę dopiero kiedy spadnie do 1/4 początkowej wartości)). 

Z góry dzięki za odpowiedzi! ?

Edytowane przez Kluner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Glabro napisał:

A ile zostało jeszcze plato? Do wtorku zapowiadają chłodne dni a później ma byc gorąco. Może temperatura niedługo sama Ci wzrośnie w piwnicy i będzie ok.

Pewnie wzrośnie, ale podejrzewam, że wróci do tych 18, może 19 stopni. Zastanawiam się po prostu czy pod koniec warto temperaturę podbić czy może być cały czas w takiej relatywnie niskiej. Chodzi mi tylko o to czy Drożdże zrobią co mają zrobić, żeby później nie obudziły się w wyższej temperaturze w butelkach ? 

A właśnie - czy po zabutelkowaniu z dodatkową porcją cukrów butelki zostawić w piwnicy w tych 18 stopniach czy zabrać na tydzień w temperaturę pokojową? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kluner napisał:

Pewnie wzrośnie, ale podejrzewam, że wróci do tych 18, może 19 stopni. Zastanawiam się po prostu czy pod koniec warto temperaturę podbić czy może być cały czas w takiej relatywnie niskiej. Chodzi mi tylko o to czy Drożdże zrobią co mają zrobić, żeby później nie obudziły się w wyższej temperaturze w butelkach ? 

A właśnie - czy po zabutelkowaniu z dodatkową porcją cukrów butelki zostawić w piwnicy w tych 18 stopniach czy zabrać na tydzień w temperaturę pokojową? 

Butelki trzymałbym w tych 18. Nie zanosilbym do domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.