Skocz do zawartości

Fermentacja zatrzymała się czy zakończyła?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem w trakcie robienia swojej drugiej warki- zestaw z ekstraktów niechmielonych APA 12'. Pierwsza wyszła wręcz wzorowo dlatego postanowiłem powtórzyć jeszcze raz to samo. A tu pogoda zrobiła mi trochę psikus: spodziewane ochłodzenie przyszlo trochę później i stąd w pomieszczeniu gdzie odbywa się fermentacja początkowo było 22- 23 stopnie. Skutkowało to tym że fermentacja gwałtownie ruszyła, bulgotalo jak wściekłe, a przez pierwszą dobe temperatura w fermentorze wzrosła do 26 a chwilowo 27 stopni. Dopiero po ok 48 godz zacząłem stopniowo schładzać pomieszczenie żeby nie było szoku, po 4 dniach w pomieszczeniu ok 18 stopni a w fermentorze finalnie spadła do 20, mniej więcej codziennie o 1-1,5 stopnia. I nagle po 9 dniach fermentacja jakby się zatrzymała, piana opadła, w rurce też cisza. Zmierzyłem przez dwa dni blg refraktometrem i stoi na 5,5. I teraz pytanie: czy to już koniec fermentacji czy może podnieść temperaturę o jakieś 2-3 stopnie i może jeszcze ruszy? Wiem że było początkowo stanowczo za wysoko była temperatura, przy pierwszej warce miałem od początku 18 stopni w pokoju i po 12 dniach odfermentowalo do 1,5 blg. 

Edytowane przez Raro1989
Uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmierzone refraktometrem. Przy nastawie było 11,5 teraz od dwóch dni stoi na 5,5 i nie wiem czy zlać na cichą z nadzieją że jak dostanie tlenu to ruszy czy zostawić jeszcze na burzliwej i ewentualnie podnieść lekko temperaturę w pomieszczeniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, fotohobby napisał:

@Raro1989

Najpierw przeczytaj, jak mierzyć i interpretować pomiar refraktometrem.

W tej warce nic ci już nie ruszy, najwyżej nos - od estrów

A może kolega coś więcej napisac odnośnie pomiarów refraktometrem? Czy jeden BRIX nie odpowiada w przybliżeniu 1 blg?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Raro1989 napisał:

A może kolega coś więcej napisac odnośnie pomiarów refraktometrem? Czy jeden BRIX nie odpowiada w przybliżeniu 1 blg?

Zacząłem drążyć temat i już wiem na czym polega mój błąd, przepraszam za zamieszanie. Myślałem że przefermentowana brzeczkę mierzymy tak jak nastawna, teraz już wiem że potrzeba użyć odpowiedniego kalkulatora. Po podstawieniu danych wyszło że moje piwo ma blg na poziomie 2,6... To diametralnie zmienia postać rzeczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, fotohobby napisał:

Dziękuję bardzo za pomoc, w sumie z tą temperatura wyszlo niezamierzenie, nie zdążyło mi się wychłodzić pomieszczenie bo pogoda miała być trochę inna, ale dobrze wiedzieć że są drożdze które by sobie w takich warunkach lepiej poradziły. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Aethelwulf napisał:

Nie ma co liczyć na pogodę, tylko lodówka+sterownik i wtedy Ty rządzisz temperaturą :D 

Takie warunki to byłby luksus, ale póki co jakoś muszę dawać radę w mieszkaniu w bloku i sterowac temperaturą poprzez otwieranie i zamykanie okna;) do jesieni przerwa w produkcji aż się ochlodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.