Skocz do zawartości

Pompa MP-15RM


eresjot

Rekomendowane odpowiedzi

Pompa z aliexpress. MP-15RM.

Chcę transferować brzeczkę z gara warzelnego do fermentora. Jak to zrobić by nie zepsuć pompy (słyszałem, że maksymalna temperatura cieczy, którą może pompować to 95 st C) i jednocześnie ją zdezynfekować wraz z kranem i wężem silikonowym?

Pomysł jest taki:

1. po wyłączeniu palnika schłodzić do 95 st C

2. odpalić pompę i przez jakieś 10 minut zawracać brzeczkę z powrotem do gara dezynfekując w ten sposób pompę, kran i wąż

3. po tym czasie chłodzić (chłodnica zanurzeniowa)

 

Przy tym rozwiązaniu obawiam się DMSu.

Ma ktoś lepszy pomysł? Jak robicie w swoich browarach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz rozważyć zakup pompy perystaltycznej. Tam nie ma takiego problemu z transportem gorących i agresywnych mediów.

A tak z ciekawości: w jakim celu chcesz przenosić gorącą brzeczkę? Czy chodzi o dopływ do wymiennika? Jeżeli tak to możesz po prostu zalać wymiennik grawitacyjnie, a pompkę dać dalej na ssaniu za wymiennikiem, gdzie brzeczka jest już schłodzona.

Wydaje mi się jednak, że celowe jest schłodzenie wstępne brzeczki w garze zanim przelejesz, na przykład w celu usunięcia części osadu:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, eresjot napisał:

Pompa z aliexpress. MP-15RM.

Chcę transferować brzeczkę z gara warzelnego do fermentora. Jak to zrobić by nie zepsuć pompy (słyszałem, że maksymalna temperatura cieczy, którą może pompować to 95 st C) i jednocześnie ją zdezynfekować wraz z kranem i wężem silikonowym?

Pomysł jest taki:

1. po wyłączeniu palnika schłodzić do 95 st C

2. odpalić pompę i przez jakieś 10 minut zawracać brzeczkę z powrotem do gara dezynfekując w ten sposób pompę, kran i wąż

3. po tym czasie chłodzić (chłodnica zanurzeniowa)

 

Przy tym rozwiązaniu obawiam się DMSu.

Ma ktoś lepszy pomysł? Jak robicie w swoich browarach?

Przecież MP-15RM ma maksymalną temperaturę do 140 stopni, ja normalnie ją "dezynfekowałem" pompując gotującą się brzeczkę przez 10-15 minut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Widzę, że teraz jest na Ali za około 300 zł z przesyłką: https://www.aliexpress.com/item/760066872.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.21c53b03Ym0yN1

 

Czy to jest dobra pompa? Widzę, że podaje 140 stopni jako granicę pracy, czyli można ją spokojnie dezynfekować pompując wrzącą brzeczkę.  Trzeba ją zalać, zanim zacznie się pompować, ale to nic specjalnego.

 

Chciałbym ją dołożyć do swojego kociołka, którego buduję z pasteryzatora KonfiStar 60l. Muszę "tylko" wywalić bimetalowe zabezpieczenie przed przegrzaniem, zamówić u kolegi Lewatywy kosz zacierny itd. I szukam jakiejś rekomendacji co do niezawodnej pompy - ta by się nadawała?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Muchor napisał:

Widzę, że teraz jest na Ali za około 300 zł z przesyłką: https://www.aliexpress.com/item/760066872.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.21c53b03Ym0yN1

 

Czy to jest dobra pompa? Widzę, że podaje 140 stopni jako granicę pracy, czyli można ją spokojnie dezynfekować pompując wrzącą brzeczkę.  Trzeba ją zalać, zanim zacznie się pompować, ale to nic specjalnego.

 

Chciałbym ją dołożyć do swojego kociołka, którego buduję z pasteryzatora KonfiStar 60l. Muszę "tylko" wywalić bimetalowe zabezpieczenie przed przegrzaniem, zamówić u kolegi Lewatywy kosz zacierny itd. I szukam jakiejś rekomendacji co do niezawodnej pompy - ta by się nadawała?

 

Pompa jest OK, w kotłach montują chyba MP10 i daja radę

https://pl.aliexpress.com/item/33019606219.html?spm=a2g0o.productlist.main.25.58ca38bbavyPQV&algo_pvid=5b7ccc3b-ee58-44d0-981d-e78678aff06a&algo_exp_id=5b7ccc3b-ee58-44d0-981d-e78678aff06a-12&pdp_ext_f={"sku_id"%3A"12000027158783412"}&pdp_npi=2%40dis!PLN!145.64!145.64!!!118.56!!%402145274c16696501616703998d0761!12000027158783412!sea&curPageLogUid=IFWdHc5SZL5D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Czy ta pompa faktycznie nie będzie działać/szybko się zepsuje pracując w tej pozycji jak na załączonym obrazku? Chciałem jej użyć do dekantacji gorącej brzeczki przez wymiennik płytowy, bezpośrednio do fermentora. Warzę na taborecie, na podłodze. Nie mam innej możliwości. Wszelkie przelewania grawitacyjne wiążą się z dźwiganiem pełnego gara. Chciałbym tego uniknąć. 

Zrzut ekranu z 2023-02-22 16-35-39.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zassij paszczowo przez pompę i wymiennik. Tak robiłem jak nie miałem kranu przy dnie gara. Tylko patrz by Ci się wąż nie spłaszczał na krawędzi gara.

W sumie dalej tak robię bo przy lustrze jest brzeczka najgorętsza, a po chłodzeniu opada na dno.

Edytowane przez smola
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, dzięki. O to mi chodziło.

A jeszcze jedno pytanie:

MP-15RM ma minimalny przepływ 8 l/min. Czyli chłodzenie standardowych 20 litrów brzeczki 2,5 minuty. Zbyt piękne, żeby było prawdziwe ?.

Rozumiem, że można pompować brzeczkę wolniej? W związku z tym może jednak lepsza MP-10RM, bo ma mniejszy przepływ (5 l/min)?

Różnicy wielkiej w cenie nie ma, kwestia przydatności w procesie chłodzenia. Nie planuję recyrkulacji brzeczki, ani przetaczania na duże wysokości czy odległości.

Edytowane przez tomlo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wyżej napisałem, podaję pompą wodę do wysładzania i na jej wylocie dławię przepływ wody, by zrównać z odbiorem filtratu z kadzi zacierno - filtracyjnej. Następnie podłączam ją do warzelnej i wymiennika, i na wymienniku zaworem reguluję przepływ chłodzonej brzeczki według termometru na jego wyjściu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NPT to amerykański samouszczelniający się gwint stożkowy o kącie 60*, u nas najczęściej stosuje się BSPT - który ma kąt 55*

 

Edit: cena naprawdę zachęcająca

Edytowane przez smola
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak jakaś  cena wychodzi.

Ostatnio rąbią klientów równo. Kupiłem 2 regulatory temperatury, ze zdziwieniem dowiedziałem się że postman dostarczył. I zaczęła sie korepondencja. Z 10 różnych ankiet, w końcu urwało się. Nie ma money back. No niech tam, pies im... Unikał będę tego jak się da.

 

Odpisz im że klikając "kup teraż" czy co tam zawarłeś umowę . A to zobowiązuje obydwie strony. Żółtą też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anulowałem zakup. Zamówiłem u kogoś innego, drożej ale za cenę jaka była wystawiona.

Edit: Mało tego. Właśnie ją kurier przyniósł... Dwa dni?

Edytowane przez tomlo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Odswieze temat. Mam ta pompke do kociolka klarstain maischfest ( bez pompowego ). Zacieram z nia bez problemu dolozylem sobie zawor kulowy za pompa i mozna regulowac przeplyw fajnie. Problem jaki mam to weze silikonowe, ktore trzeba dopasowywac na zaciski i to jest problematyczne bo waz jest delikatny i moze pekac. Poza tym jest gietki i potrafi uciekac przy okazji mieszania w garze. Teraz zastanawiam sie nad jakims stabilniejszym rozwiazaniem typu rurki stalowe. Jak jest u Was?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.