Skocz do zawartości

szybkie chłodzenie brzeczki dla lagera


maja-76

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, zielony07 napisał:

Tak samo szybka jak przy pomocy chłodnicy zanurzeniowej, przynajmniej u mnie.  Szukam mniej kłopotliwego rozwiązania.

 

 

Sam mam plytowy, a uzywam jednak zanurzeniowej. Przy standardowych warkach 20 litrowych jest to moim zdaniem lepsze oraz wygodniejsze rozwiazanie.

Dla samej brzeczki w poczatkowej fazie jest to tez lepsze bo chlodzisz bardzo szybko cala objetosc, ponizej 80-70 stopni schodzisz doslownie w chwile.

Dla mnie dodatkowym waznym aspektem przy tym rozwiazaniu jest to ze mam mozliwosc przy piwach ktore maja byc aromatyczne, dodatkowo dochmielac po zejsciu na te ok. 70 stopni.

Plytowy polecam jednak przy wiekszych warkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Hanys93 napisał:

 

Sam mam plytowy, a uzywam jednak zanurzeniowej. Przy standardowych warkach 20 litrowych jest to moim zdaniem lepsze oraz wygodniejsze rozwiazanie.

Dla samej brzeczki w poczatkowej fazie jest to tez lepsze bo chlodzisz bardzo szybko cala objetosc, ponizej 80-70 stopni schodzisz doslownie w chwile.

Dla mnie dodatkowym waznym aspektem przy tym rozwiazaniu jest to ze mam mozliwosc przy piwach ktore maja byc aromatyczne, dodatkowo dochmielac po zejsciu na te ok. 70 stopni.

Plytowy polecam jednak przy wiekszych warkach.

Bardzo często stosuję chmielenie na hopstand, chłodzę wymiennikiem do kadzi do osiągnięcia tych 80 st, co trwa również chwilę. Duży plus to to, że przy końcowym chłodzeniu brzeczka w kotle jest wciąż gorąca i przykryta pokrywką, więc mniej podatna na fruwające organizmy.

Robię i 10l warki, choć tu trzeba przyznać że wzrasta procent strat, ale generalnie przy mniejszych warkach trzeba się z tym liczyć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Koledzy, które rozwiązanie byście polecili, zimna woda z kranu w bloku:

 

1. Wymiennik płytowy, taniocha na Ali: https://www.aliexpress.com/item/1005001388291380.html

Z transportem do PL wyjdzie $42 czyli niecałe 200 zł. Ale mam wątpliwości, czy nie jest za mały, 12 płyt i powierzchnia wymiany 0.03 m2.

 

2. Wymiennik płytowy, polski produkt: https://allegro.pl/oferta/wymiennik-ciepla-30-plytowy-25kw-3-4-dn20-7340376950

Ten będzie droższy, 375 zł ale ma 30 płyt i powierzchnia wymiany to 0.36 m2.

 

3. Chłodnica przeciwbieżna na Ali: https://pl.aliexpress.com/item/4001111100287.html

Z transportem do PL wyjdzie $86, czyli około 400 zł.

 

Wymiennik na pewno zajmuje mniej miejsca, ale przeczytawszy różne relacje trochę się obawiam jego zabrudzeń, różnych chmielin itd.

 

Obecnie chłodzę wkładaną chłodnicą karbowaną, działa tylko nieco długo to trwa.  Woda w moim bloku ma zimą około 14-16 stopni, latem nawet i 22 stopnie więc niżej nie schłodzę. Główną motywacją do zmiany jest chęć oszczędności czasu. Kupiłem sobie teraz kociołek automatyczny, Klarstein Mundschenk XXL i to dobry moment aby nieco poprawić sobie komfort pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Muchor napisał:

Wymiennik na pewno zajmuje mniej miejsca, ale przeczytawszy różne relacje trochę się obawiam jego zabrudzeń, różnych chmielin itd.

Używam wymiennika z Promagu. Trzydzieści płyt i powierzchnia chłodzenia to 0,69 m2. Chłodzę kranówką w bloku,  która ma obecnie  10°C i praktycznie schładzam do tej temperatury. Chmiel sypię bezpośrednio do gara. Pompa zasysa wszystko, białka i chmiel i pcha na wymiennik. Potem myję gorącą z nadwęglanem sodu  w obiegu zamkniętym i do tej pory nic się nie dzieje, nic nie zatyka. Raz się przytkał z mojej winy, bo sypnąłem zest z pomarańczy luzem i ten napęczniał. Płukanie w przeciwnym kierunku załatwiło sprawę. Te co podlinkowałeś wydają się mieć za małą powierzchnię wymiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minutes ago, smola said:

Używam wymiennika z Promagu. Trzydzieści płyt i powierzchnia chłodzenia to 0,69 m2. Chłodzę kranówką w bloku,  która ma obecnie  10°C i praktycznie schładzam do tej temperatury. Chmiel sypię bezpośrednio do gara. Pompa zasysa wszystko, białka i chmiel i pcha na wymiennik. Potem myję gorącą z nadwęglanem sodu  w obiegu zamkniętym i do tej pory nic się nie dzieje, nic nie zatyka. Raz się przytkał z mojej winy, bo sypnąłem zest z pomarańczy luzem i ten napęczniał. Płukanie w przeciwnym kierunku załatwiło sprawę. Te co podlinkowałeś wydają się mieć za małą powierzchnię wymiany.

 

Czy to jest ten wymiennik: https://promagsklep.pl/109-wymiennik-ciepla-30-plytowy-30kw.html ?

 

Kosztuje 400 zł, to już mój próg bólu. Ale jeżeli faktycznie pozwala zaoszczędzić kolejne 20-30 minut, to bym się chętnie szarpnął na niego. Pompę 12V na gorącą wodę (taką do 120 stopni nawet) mam, więc tylko kwestia ogarnąć ile i jakich szybkozłączek potrzeba...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.