Skocz do zawartości

Zamiast startera warka 10-litrowa? Czy to dobry pomysł


Rekomendowane odpowiedzi

Ja nie robię starterów. Desitka do 10l objętości zastąpi starter do pełnowymiarowej dwunastki. Bardziej ekstraktywny dolniak najlepiej gęstwą fermentować. Górniaki powyżej 14 blg fermentować z użyciem dwóch paczek drożdży albo z gęstwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2x już tak robiłem z płynnymi w tym z lagerowymi. 10L warka o ekstrakcie 7-8blg na slodach wędzonych (bo lubię lekkie wedzonki). Start i fermentacja w górnym zakresie. Gęstwa była elegancka. W startery nie chce mi się bawić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również potwierdzam. Z tym, że im bardziej wymagające drożdże, tym mniejsza/słabsza warka startowa. 10/10 powinno być ok dla wszystkich. Z powodzeniem stosuję również do sucharów, jeżeli na nich ma być docelowo większa warka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, x1d napisał:

Również potwierdzam. Z tym, że im bardziej wymagające drożdże, tym mniejsza/słabsza warka startowa. 10/10 powinno być ok dla wszystkich. Z powodzeniem stosuję również do sucharów, jeżeli na nich ma być docelowo większa warka.

 

No nie ma co żyłować. Trzeba być powściągliwym. Czasem mniej znaczy więcej. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ale teraz taka sytuacja - chce zrobić piwo na KPD i kupiłem płynne , najlepsze na świecie drogie drożdże z ameryki i za wszelką cenę chcę uniknąć zakażenia np. rezygnując ze startera - czy 10 litrowa warka 12 Plato starczy żeby taki szczep rozkręcić. Mowa oczywiście o górnej fermentacji bo przy dolnej to raczej bez startera ani rusz.

Czy można z automatu założyć że dla górnej fermentacji 10 litrowa warka 12stka zastąpi starter?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Piotr Ba napisał:

No tak ale teraz taka sytuacja - chce zrobić piwo na KPD i kupiłem płynne , najlepsze na świecie drogie drożdże z ameryki i za wszelką cenę chcę uniknąć zakażenia np. rezygnując ze startera - czy 10 litrowa warka 12 Plato starczy żeby taki szczep rozkręcić. Mowa oczywiście o górnej fermentacji bo przy dolnej to raczej bez startera ani rusz.

Czy można z automatu założyć że dla górnej fermentacji 10 litrowa warka 12stka zastąpi starter?

 

jesli wygotujesz starter w kolbie na gazie to nie ma opcji zakazenia - ryzyko zakażenia bedzie takie samo jak podczas wlewania do wiadra

zalozenie ze to zastapi starter jest spoko przy założeniu ze drozdze podczas transportu nie padly i sa w idealnym stanie, co niestety ma malo wspólnego z rzeczywistością bo zdarza sie ze wyeasty czy inne yeast bey nie chca ruszyc przez 2 doby na starterze . moze to spowodować sytuacje ze wlejesz drożdże i nie zdaza ruszyc przed innymi drobnoustrojami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc powiada Pan że sprawa nie jest oczywista. Wiem że w ameryce oni swoje WLP leją bez startera, więc czy my w Europie możemy sobie pozwolić na to samo ale na połowę objętości? Czyli jak ma być to wybitne piwo które wszystkich rozwali to trzeba kręcić i nie ma rady. Kopyr się wypowiedział kiedyś że starter musi miec 1,5 litra objętości żeby miał sens - taka ciekawostka.

Miałem taką sytuację że robiłem starter a komórek jednak było za mało więc dlatego się pytam o tzw małą warkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób starter, później lekką warkę 20l, i drugą, wykorzystując całą gęstwę - niech ta druga będzie konkursowa.

Dlatego doradzałem ci wysłanie drugiej warki Koelscha do Cieszyna, ale ty wysłałeś pierwszą, bo nie widziałeś różnicy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, fotohobby napisał:

Zrób starter, później lekką warkę 20l, i drugą, wykorzystując całą gęstwę - niech ta druga będzie konkursowa.

Dlatego doradzałem ci wysłanie drugiej warki Koelscha do Cieszyna, ale ty wysłałeś pierwszą, bo nie widziałeś różnicy

No tutaj akurat uwarzono 6 Kolsch ów  na tym szczepie i moim zdaniem żaden z nich nie jest czysty, np. nie notuję różnicy między drugim a szóstym, ja już pomijam to co w metryczce ale przeszkadza jabłko, może dla was byłyby to kwiaty - czy może to jest ten zmywacz? Nuty pikantne mogą być odchmielowe ale nie muszą.

Jestem bardzo wyczulony na jabłko i bardzo często twierdzę że jest, nawet w lagerach komercyjnych.

Jak nie wiadomo o chodzi to o zakażenie - Acinetobacter.

Ten szczep się "usrał" od samego początku a dobrego piwa na nim nie ma pomimo zadawania dużej ilosci świeżutkiej gęstwy mając nadzieje, jak będę robić dla siebie na lato to sypnę US-05 taki wniosek na dziś. Ciężki temat i ciężkie to piwo jest, ratują go upały to się spija i tylko tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotr Ba napisał:

A więc powiada Pan że sprawa nie jest oczywista. Wiem że w ameryce oni swoje WLP leją bez startera, więc czy my w Europie możemy sobie pozwolić na to samo ale na połowę objętości?

 

co ja tu bede duzo pisal - przeczytaj ze zrozumieniem ten art to wszystkiego sie dowiesz https://www.beerfreak.pl/startery-drozdzowe-kompendium/

 

2 godziny temu, Piotr Ba napisał:

najlepsze na świecie drogie drożdże z ameryki

 

pochwal sie coz to za magiczne drozdze?

 

Godzinę temu, Piotr Ba napisał:

Jak nie wiadomo o chodzi to o zakażenie - Acinetobacter.

 

jak niby objawilo sie to zakażenie ?

 

Godzinę temu, Piotr Ba napisał:

dobrego piwa na nim nie ma pomimo zadawania dużej ilosci świeżutkiej gęstwy

 

to pokazuje ze troche robisz na slepo poniewaz nie tak dodaje sie gestwe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
On 7/19/2022 at 1:23 PM, Piotr Ba said:

za wszelką cenę chcę uniknąć zakażenia np. rezygnując ze startera

Tak samo prawdopodobne jest że zarazisz starter, jak to że zarazisz warkę startową. Przecież - na wszystko co słodowane - starter to właśnie "warka startowa".

Jabłko (strzelam że zielone) lub zmywacz / farba emulsyjna to typowe deskryptory aldehydu octowego. Główne powody powstawania - zbyt krótkie dojrzewanie piwa, źle (zbyt nisko) poprowadzona fermentacja, utlenienie przy rozlewie i dopiero gdzieś na końcu zakażenie. Acetobacter dawałby zresztą bardziej ostrą kwaśność, taką zapychającą, octową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość gęstwy 150 ml na 20 litrów 12stki jest wystarczająca, temp. Brzeczki fermentujacej 16 st C. Więc no way to nie to. Ja bym zadał inne pytanie dlaczego ta sama brzeczka na us05 daje dobre i czyste piwo, a na tym specjalistycznym szczepie dziwne owocowe aromaty? Pogadajmy o jakości drożdży czyli czy prawidłowe ich zastosowanie coś gwarantuje. Niestety nie. Jeszcze pytanie w jakiej kondycji jest to co wlewamy do startera? Bo może tu były same trupy i dlatego nic z tego nie ma? Ile komórek aktywnych jest dziś w paczce która jechała zza oceanu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.08.2022 o 16:55, Piotr Ba napisał:

Pogadajmy o jakości drożdży czyli czy prawidłowe ich zastosowanie coś gwarantuje. Niestety nie. Jeszcze pytanie w jakiej kondycji jest to co wlewamy do startera? Bo może tu były same trupy i dlatego nic z tego nie ma? 

To dałoby ci wady w pierwszym piwie, ale skoro "dziwne owocowe aromaty" miałeś w kilku następnych na tej gęstwie, to nie szukaj problemu w ilości komórek.

 

Z drugiej strony zastanawiam się, dlaczego po pierwszych dwóch, trzech nieudanych warkach ciągnąłeś na tej gęstwie serię 6 warek ?

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.