Skocz do zawartości

Dociskanie kapsli


Kaczka

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem po rozlewie 1 warki. Kapslowałem Gretą i chyba coś nie tak. Wszystkie kapsle mam nie dociśnięte, no może 80%. Jak chciałem mocniej docisnąć to odcinało szyjkę. Po 5 dniach chciałem sprawdzić czy nagazowało. Okazało się że kapsel ledwo się trzyma a gazu nic. Jutro kupuje stołowa bo przy kolejnej warce nie będę się wkur.... 

Pytanie moje jest takie, czy dociśnięcie kapsli po 5 dniach ma sens czy piwo w kanał? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie piwo, blg,  jakie drożdże, w jakiej temp refermentacja? Jeśli były przykryte kapslem to w kanał nie. Wszystko zależy czy refermentacja się zaczęła. Przy wydzielaniu gazu, kapsle śmiesznie skaczą na szyjce, gdy nie są dociśnięte. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze pamiętam, greta niezbyt chętnie współpracowała z butelkami z niskim kołnierzem. W zależności od egzemplarza dało się to ogarnąć lub nie (moja jakoś działała, ale kapslowanie trwało dłużej).

Piwo pewnie się nie zakaziło, o ile przy butelkowaniu nic się nie dostało. Ciężko natomiast powiedzieć, jaki będzie jego stopień nagazowania - jeśli kapsle były nieszczelne, część CO2 poszła do atmosfery, ciężko powiedzieć jaka część. Można "dobić" kapsle i wypić słabo nagazowaną warkę, albo dodać raz jeszcze cukru do refermentacji (raczej w mniejszej ilości niż wg kalkulatora), ale tu już jest pewne ryzyko przegazowania czy granatów.

Plus ode mnie też głos na grifo HD ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest Finlandia Lager z Brewkitu. Blg na start 9 a na koniec 3,5 :( Po zabutelkowaniu stoi sobie w lodówce w 19 st. Jest szczelnie bo obracając butelkę do góry dnem nic nie cieknie. Wczoraj otworzyłem jedno z ciekawości i kapsel jak bym się postarał to bym palcem ściągnął a gazu wcale i smak średni. Albo po prostu mało cukru dałem albo jeszcze ma czas albo ucieka przez kapsel. Kupie dzisiaj stołową i docisnę kapsle.  Zobaczę za jakiś 1-2 tygodnia, może wtedy coś się poprawi. Dzisiaj wyciągam je z 19 stopni i idą na spoczynek do garażu bo musi być miejsce na kolejny fermentor.

To pierwsza warka w życiu, przy drugiej już musi być bezbłędnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja gdzieś po 5-6 warkach też Grety się pozbyłem. Raz urwałem szyjkę tylko i ogólnie kapsle się dobrze zaginały ale miałem zawsze wrażenie że to w rękach się zaraz rozpadnie.

Jeśli masz zero gazu pomimo 7 dni w 19 stopniach to zbaczy ze gaz poszedl przez niedocisniety kapsel, możesz raz jeszcze dosypac 2.5g cukru na butelkę i ponownie zakapslowac ale smaku to nie poprawi jedynie doda gaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Glabro napisał:

Ja gdzieś po 5-6 warkach też Grety się pozbyłem. Raz urwałem szyjkę tylko i ogólnie kapsle się dobrze zaginały ale miałem zawsze wrażenie że to w rękach się zaraz rozpadnie.

Jeśli masz zero gazu pomimo 7 dni w 19 stopniach to zbaczy ze gaz poszedl przez niedocisniety kapsel, możesz raz jeszcze dosypac 2.5g cukru na butelkę i ponownie zakapslowac ale smaku to nie poprawi jedynie doda gaz.

Grubo, ja bym tak nie zrobił. Co jeśli drożdże spały i teraz rusza z podwójna dawką cukru?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne że większość sklepów piwowarskich pcha do zestawów startowych ten szrot. Sam mam od początku Eternę i nigdy nie miałem z nią najmniejszych problemów, a z tego co widzę ceny w sklepach jeśli chodzi o te dwie kapslownice są podobne.

Edytowane przez skazi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.