Skocz do zawartości

BLG z ekstraktu


lukis

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

wracam do warzenia po 5 latach... Chcę uwarzyć piwo z ekstraktów niechmielonych. Obszukałem się na prawdę sporo i nigdzie nie mogę znaleźć informacji jak obliczyć BLG dla ekstraktu. Powiedzmy, że chcę wykorzystać ekstrakt Pale Ale Bruntal, ile potrzebuję ekstraktu aby otrzymać 10L brzeczki o BLG 16?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pingwinho jakoś sporo Ci wyszło tego ekstraktu...
Kiedyś jak jeszcze nie było kalkulatorów necie ;) zrobiłem w excelu formuły do wyliczania. Co prawda formuły liczą ile będzie brzeczki o podanym blg z danej ilości ekstraktu i wody, ale metodą wpisywania przybliżeń wyszło mi że żeby dostać 10l 16blg potrzebna ok 1,7-1,8kg ekstraktu.
Ta różnica wynika z tego że nie znam "mocy" ekstraktu. WES robił chyba 80% i takie mam formuły (wtedy potrzeba 1,8kg).
Niby piszą że ten bruntal ma 90% (stąd 1,7kg) ale nie wiem czy im wierzyć... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Stasiek napisał:

@Pingwinho jakoś sporo Ci wyszło tego ekstraktu...
Kiedyś jak jeszcze nie było kalkulatorów necie ;) zrobiłem w excelu formuły do wyliczania. Co prawda formuły liczą ile będzie brzeczki o podanym blg z danej ilości ekstraktu i wody, ale metodą wpisywania przybliżeń wyszło mi że żeby dostać 10l 16blg potrzebna ok 1,7-1,8kg ekstraktu.
Ta różnica wynika z tego że nie znam "mocy" ekstraktu. WES robił chyba 80% i takie mam formuły (wtedy potrzeba 1,8kg).
Niby piszą że ten bruntal ma 90% (stąd 1,7kg) ale nie wiem czy im wierzyć... ?

Czyli chyba najlepiej z puszki zrobić 9L i ewentualnie dolać wody po pomiarze 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 10/5/2022 at 2:52 PM, Stasiek said:

@Pingwinho jakoś sporo Ci wyszło tego ekstraktu...

Byle jakie zestawy na 20l z ekstraktów dla warek w okolicach 15-16 °P dają po 3 puszki ekstraktu, łącznie w okolicach 4,5-4,7kg.
Zaufam kalkulatorom, które znają moce ekstraktów. Dodam tylko, że mówię o ekstrakcie płynnym, nie suchym.

Pod linkiem który podałeś nie ma nic o mocy ekstraktu. 90% to zawartość słodu pale ale w zacierze przed przygotowaniem tegoż ekstraktu.

lukis,

Quote

Czyli chyba najlepiej z puszki zrobić 9L i ewentualnie dolać wody po pomiarze 

Spróbuj w 8l. Jak olejesz straty z chłodzenia / osadów (wlejesz cały gar do fermentora), to w 8l jedna pucha powinna Ci dać ok. 16 °P.

Edytowane przez Pingwinho
odpowiedź na drugi komentarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.