Skocz do zawartości

Czy warto to ratować?


Mag Gajwer

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, od paru lat nie robiłem już piwa, a kumpel chciał żebym mu pomógł przy jego robocie, bo kupił sobie brewkit Stout Coopersa. Rozrobiliśmy zawartość puszki w wodzie, wlaliśmy, chciał eksperymentować, dodał trochę kakao (odtłuszczonego) i znalazłem w piwnicy, to mu dałem, trochę płatków dębowych - te zapakował w woreczek muślinowy. Temperatura nastawu - 20 stopni. Wsypaliśmy drożdże z zestawu. 2 dni. NIC. Dobra, kupiłem mu opakowanie suchych Safale S-04. Zrobił rehydrację, wlał do fermentatora, mijają dwa dni (temp. na fermentatorze 20-21 stopni) i dalej nic. Jest sens lub jakiś pomysł co z tym zrobić. Poza wylaniem, bo trochę szkoda? Jak chłop polegnie przy brewkicie, to się zrazi, a i moją - wątpliwą - reputację nadszarpie ;)

 

Filip

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak przedmówcy. Zawsze należy zrobić pomiar BLG przed zadaniem drożdży do fermentacji. Często pokrywy fermentorów nie zamykają się szczelnie przez co rurka fermentacyjna "nie bulka". Wtedy po 2 dniach dokonujesz pomiaru i widzisz czy proces się zaczął. Poza tym na powierzchni brzeczki tworzy się piana (kożuch) z aktywności małych pierdziaków ;-). W jakim momencie procesu dodaliście te płatki dębowe ?

 

Edytowane przez grober75
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 10/9/2022 at 12:36 PM, grober75 said:

Tak jak przedmówcy. Zawsze należy zrobić pomiar BLG przed zadaniem drożdży do fermentacji. Często pokrywy fermentorów nie zamykają się szczelnie przez co rurka fermentacyjna "nie bulka". Wtedy po 2 dniach dokonujesz pomiaru i widzisz czy proces się zaczął. Poza tym na powierzchni brzeczki tworzy się piana (kożuch) z aktywności małych pierdziaków ;-). W jakim momencie procesu dodaliście te płatki dębowe ?

 

Dlatego uwielbiam fermentować w przeźroczystym fermentorze zamkniętym w winiarce (która ma ochronę UV). Widać nawet powolny start lagerów, coś pięknego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.