Skocz do zawartości

piwo z ekstraktu słodowego - prosze o rade


Arivi

Rekomendowane odpowiedzi

witam... prosze o rade, czy ja dobrze rozumuje :)
chciałbym zrobic swoja pierwsza warke z ekstraktu słodowego w ilosci 20l 
pytanie moje jest co do receptury wystarczy mi 1,7kg ekstraktu( ekstrakt jasny WES) + chmiel ? na 20 litrow czy trzeba zaopatrzyc sie w wieksza ilosc słodu ? celuje w piwo typu lager 
moze ktos chciałby podzielic sie gotowa receptura na piwo typu lager byłbym bardzo wdzieczny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chcesz 20 l okolo 12 blg to musisz 2 ekstrakty dać  ( Tak robilem na bruntalu) . Co do chmielu to dajesz na 20 l tyle ile chcesz Ibu:) co do przepisow radzę przejrzeć profil jan cewicz dziedziczak.  to guru ekstraktow na forum. 

pozdrawiam  i powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważne pytanie - jakie masz warunki do fermentacji? Do lagera przydałaby się lodówka z kontrolą temperatury, ewentualnie piwnica ze stabilną, niską temperaturą.

Na pierwszą warkę poleciłbym raczej coś z górnej fermentacji - łatwiej utrzymać warunki i mniej potencjalnych błędów do popełnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może pomoże Ci moja podstrona jest tam kilka przykładów warek z ekstraktów jak i brewkity. na początku przygody z piwem fajna sprawa. - klik

 

Generalnie jeśli chcesz uwarzyc 20 litrów piwa to zdecydowanie dwie puszki trzeba 1,7. Jeśli chcesz lagera robic to pomyśl czy jesteś w stanie zapewnić stale 10 stopni C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, punix napisał:

Na pierwszą warkę poleciłbym raczej coś z górnej fermentacji - łatwiej utrzymać warunki i mniej potencjalnych błędów do popełnienia.

Wiem że argumentem przeciw jest rozleniwienie początkującego piwowara, niemniej na lutrze zrobisz nibylagera w pokoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Glabro napisał:

Czyli mam pewną teorię. Powinno się zaczynać od słodów i zacierania (zachlapana klejąca się podłoga itd). Później łaskawie przechodzimy na ekstrakty i małżonka dozgonnie wdzięczna. A tak zaczynając od brewkitow jesteśmy na straconej pozycji ?

dokładnie, na zasadzie: wprowadzić kozę do mieszkania, ponarzekać trochę, a potem wyprowadzić kozę i cieszyć się komfortem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.