Skocz do zawartości

Ekstrakt Bruntal Pale Ale 14kg - wydajność, opłacalność, wrażenia


lechu555

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że jestem leniwy i szukam sposobu jak tu robić aby się nie narobić i możliwe jeszcze jak najmniej zapłacić, a przy tym mieć jak najwięcej co jest i tak sztuką kompromisu między wymienionymi rzeczami to mogę z czystym sumieniem polecić ekstrakt jak poniżej, niekoniecznie musi być z tego linka. Jako, że nikt nigdy nie podaje jaka jest jego wydajność to ja będę miły i podam.

 

Wydajność: Z 7.5 kg zrobiłem ok 35 l brzeczki o ekstrakcie 11BLG co daje ok 2.15zł za butelkę. Fermentacja zeszła do 3BLG czyli nie jest to kolejny z wielu ekstraktów wypchany niefermentowalnymi cukrami, tylko pełnoprawna brzeczka jak Bóg nakazał.

 

Co do jakości: bez zarzutu, świeżo przefermentowane piwo "neutralnymi" drożdżami, pachnie lekko kwiatowo, zachmielone na zimno przykrywa to wszystko bez problemu (chociaż nie jest to problem), piwo wychodzi bez zarzutu w obu przypadkach, zachmielone na zimno klarowne po 3 tygodniach w zmiennej temperaturze od 15-20 stopni.

 

Barwa piwa: no cóż nie jest jasna, zdecydowanie jak piwa z dodatkiem karmelizowanych słodów, mi taka o wiele bardziej się podoba, zdjęcie dodam później.

 

https://allegro.pl/oferta/pale-ale-ekstrakt-slodowy-14kg-bruntal-200-piw-7823876460?snapshot=MjAyMi0wNy0xMFQyMzozNToyNS4yNDFaO2J1eWVyOzZlZmNiNmY3ODE3MGViMzc0NWE1YmI2YTQxZTlmYTQxOTY1NGJhN2U3ODk2ZWM0YTNiN2EwMTEyYzkwZTc4MWQ%3D

 

W planach kolejne próby z tańszymi ekstraktami widzę jakieś za 180zł/14kg, efekty opiszę w osobnych wątkach tylko wymęczę resztę tego.

 

 

[Edyta] wrzucam zdjęcie jak to ostatecznie wygląda

20221027_170658.jpg

20221027_170729.jpg

Edytowane przez lechu555
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, anteks napisał:

Przy zacieraniu 0,40 zł za butelkę

-zgadza się, chociaż aż tyle nie udało mi się wydajności osiągnąć by do 40gr zbić cenę, ale ok 60gr za butelkę przy dzisiejszych cenach słodów, udaję mi się uzyskać, co jest i tak śmieszną ceną.

 

Esktrakty są o tyle dobre, że jeśli ktoś chce poeksperymentować np. z różnymi chmielami czy drożdżami to sobie w godzinę, dwie, zrobi parę litrów brzeczki, zachmieli, przefermentuje, zachmieli na zimno, doda różnorakie dodatki i sprawdzi jakie efekty. Większe objętości sprawdzonych receptur faktycznie robił bym przez zacieranie słodów jak Bóg nakazał.

 

Aczkolwiek spróbuję jeszcze tańszych ekstraktów, na alledrogo gdzieś widziałem podobnie bodaj 14kg za 185 zeta. Jeżeli fermentacja zejdzie też do podobnego BLG końcowego i jakość i nie będzie jakaś odbiegająca od tego co wychodzi mi w zacieraniu, a też uda mi się zrobić na tym ok 130 butelek jak w powyższym ekstrakcie to tutaj już bym pokusił się o przejście na ekstrakty (a przynajmniej dla niektórych styli)  bo to daje ok 1.5 zł na litr czyli 75gr na butelkę co przy dużej oszczędności czasu i zachodu ze sprzątaniem po zacieraniu jest warte rozpatrzenia, o efektach na pewno dam znać na forum jak już nadejdzie chwila próby.

 

Edytowane przez lechu555
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Cześć, właśnie takowy tanszy ekstrakt kupiłem na portalu na A. Teraz szukam dopiero informacji na jego temat. Ale chyba sam będę eksperymentował? Chyba, że pierwszy będziesz go chmielil i fermentowal to z chęcią poznam opinie ☺. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.01.2023 o 18:43, somek napisał:

Cześć, właśnie takowy tanszy ekstrakt kupiłem na portalu na A. Teraz szukam dopiero informacji na jego temat. Ale chyba sam będę eksperymentował? Chyba, że pierwszy będziesz go chmielil i fermentowal to z chęcią poznam opinie ☺. 

Jeżeli masz na myśli ten: https://allegro.pl/oferta/ekstrakt-slodowy-jeczmienny-jasny-ebc-15-18-14kg-12359821767?reco_id=5d55d1f9-8bb5-11ed-b3d1-e6610d82fdf9&sid=662c7a15915b4ff7cbe3591dc77c5ba25a9c6e61630a3346ef7abf0742c8b1f5

to ja też go kupiłem jeszcze przed świętami. Plus ten sam tylko, że pszeniczny. Mam zamiar zrobić na nich americam wheata,weizena, berlinera,  wheat ipę i wszelakie wariacje na temat pszenicznych ipek. Dam znać na pewno w osobnym wątku, jaka wydajność, smak itd., ale to jeszcze w przeciągu miesiąca dopiero zaczne warzyć, jeżeli Tobie wyjdzie wcześniej to daj znać.

 

Kiedyś, kiedyś kupiłem jego małą wersję pale ale i z 12 blg zeszło mi do 5, ale to były moje początki piwowarsywa, może coś spierdzieliłem. Smak bez zarzutu się wydawał, na pewno w piwach gdzie chmiel jest na pierwszym planie się sprawdzi.

 

 

w opiniach pisał ktoś, że:

3l na 25l wody daje 13,5blg.

 

Co byłoby naprawďe fantastycznym wynikiem. To by dawało ~ 83l 13,5blg, a jakby robić lżejsze piwa to i jeszcze więcej (nie chce mi się już liczyć). Jeżeli zejdzie to w fermentacji do np. 3blg wszelakimi powszechnie używanymi drożdżami to pierdziele to zasrane zacieranie przy wszelakich wspomnianych stylach tylko przechodzie na ekstrakt gdzie butelka czystego piwa wyjdzie około 1zł.

 

 

Edytowane przez lechu555
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem jak mi to wychodziło na ekstraktach Bruntala. I tak:

- na pilzneńskim 5,1 kg dawało 28l brzeczki 12,4 BLG, która odfermentowała na W34/70 do 3,1 BLG

- na pszenicznym 3,4 kg + 0,5kg słodu carahell dawało 20l brzeczki  12,9 BLG, która odfermentowała na WB06 do 2,1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz na myśli ten: https://allegro.pl/oferta/ekstrakt-slodowy-jeczmienny-jasny-ebc-15-18-14kg-12359821767?reco_id=5d55d1f9-8bb5-11ed-b3d1-e6610d82fdf9&sid=662c7a15915b4ff7cbe3591dc77c5ba25a9c6e61630a3346ef7abf0742c8b1f5
to ja też go kupiłem jeszcze przed świętami. Plus ten sam tylko, że pszeniczny. Mam zamiar zrobić na nich americam wheata,weizena, berlinera,  wheat ipę i wszelakie wariacje na temat pszenicznych ipek. Dam znać na pewno w osobnym wątku, jaka wydajność, smak itd., ale to jeszcze w przeciągu miesiąca dopiero zaczne warzyć, jeżeli Tobie wyjdzie wcześniej to daj znać.
 
Kiedyś, kiedyś kupiłem jego małą wersję pale ale i z 12 blg zeszło mi do 5, ale to były moje początki piwowarsywa, może coś spierdzieliłem. Smak bez zarzutu się wydawał, na pewno w piwach gdzie chmiel jest na pierwszym planie się sprawdzi.
 
 
w opiniach pisał ktoś, że:
3l na 25l wody daje 13,5blg.
 
Co byłoby naprawďe fantastycznym wynikiem. To by dawało ~ 83l 13,5blg, a jakby robić lżejsze piwa to i jeszcze więcej (nie chce mi się już liczyć). Jeżeli zejdzie to w fermentacji do np. 3blg wszelakimi powszechnie używanymi drożdżami to pierdziele to zasrane zacieranie przy wszelakich wspomnianych stylach tylko przechodzie na ekstrakt gdzie butelka czystego piwa wyjdzie około 1zł.
 
 
Jakbyś miał możliwość sprawdzenia nawet na jakiejś małej ilości brzeczki byłoby super!

Cena zaiste atrakcyjna, zwłaszcza jakby się przesiąść z Bruntala :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, anteks napisał:

A  świstak.....

Zobaczymy. Też trochę zbyt optymistycznie mi to brzmi, ale gdyby np. udało się zrobić z tego 150 piw co z Bruntala udało mi się osiągnąć (11-12BLG nigdy większych nie robiłem) to i tak już jest super cena. Przynajmniej w jakimś zakresie piw by się sorawdziło gdzie np. słodowość jest na drugim planie itp.

 

 

 

W dniu 5.01.2023 o 23:18, smola napisał:

 

1 godzinę temu, Radarinho napisał:

Jakbyś miał możliwość sprawdzenia nawet na jakiejś małej ilości brzeczki byłoby super!

Cena zaiste atrakcyjna, zwłaszcza jakby się przesiąść z Bruntala :)

 

Na pewno dam znać, na dniach zaczynam kwasa 30l, starter już się robi, pół pszeniczny, pół jęczmienny. Na pewno dam znać co do wydajności i ogólnych wrażeń smakowych samej na razie brzeczki, potem gotowego piwa.

 

 

W dniu 5.01.2023 o 23:18, smola napisał:

Sprawdziłem jak mi to wychodziło na ekstraktach Bruntala. I tak:

- na pilzneńskim 5,1 kg dawało 28l brzeczki 12,4 BLG, która odfermentowała na W34/70 do 3,1 BLG

- na pszenicznym 3,4 kg + 0,5kg słodu carahell dawało 20l brzeczki  12,9 BLG, która odfermentowała na WB06 do 2,1

Czyli 77 litrów około 12,4kg. 155 piw, potwierdzam, też miałem w tych okolicach.

Edytowane przez lechu555
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używałem tych tanich ekstraktów bardzo długo i przesiadłem się na bruntala. Ten tani 14 czy 15 EBC, jest ciemny jak cholera, dużo ciemniejszy niż bruntal. Można powiedzieć, że zęby na nich zjadłem i dlatego przesiadłem się na bruntala, a jak się skończy to wleci zacieranie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Jastrząb napisał:

Ja używałem tych tanich ekstraktów bardzo długo i przesiadłem się na bruntala. Ten tani 14 czy 15 EBC, jest ciemny jak cholera, dużo ciemniejszy niż bruntal. Można powiedzieć, że zęby na nich zjadłem i dlatego przesiadłem się na bruntala, a jak się skończy to wleci zacieranie.

Z jakichś konkretnych powodów  z tych tanizn się przesiadłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze u mnie to była barwa. Dziwnie robić piwo jasne w stylu i lać do szklanki coś co daje z 20-25 srm przy użyciu 3,5 kg ekstraktu na 25 L warkę. Druga sprawa mają charakterystyczny smak i chciałem to sobie odmienić. Używałem już kiedyś bruntala jako dodatku i zarówno jego barwa jak i smak mi odpowiadały. Co do wydajności się nie wypowiem, bo na tym się aż tak nie skupiałem. Natomiast jeśli będziecie te tanie kupować, to najkorzystniejszą cenę mieli na homebrewing.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, anteks napisał:

Piwowarzy używają różnych słodów, zacierają w różnych temperaturach.A inni uzywają ekstraktów w których nic nie wiadomo o składzie, zacieraniu

Zgodzę się o temperaturze nie wiemy, ale np. czuć, że bruntal pilzneński, to faktycznie pilzneński. Przy tych tanich, to tam wszystko może być XD

Edytowane przez Jastrząb
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie taki nabyłem:

 

W dniu 3.01.2023 o 23:40, lechu555 napisał:

 

Pierwsza warka za mną. Chmieliłem 2l (nie ważyłem ale z przeliczenia daje to 2l x 1,4 = 2,8 kg) tego ekstraktu. Ale dodałem potem 0,5 cukru ;] Uzyskałem 25l 10 blg i tyle chciałem na rozruszanie suchych drożdzy. Niestety ze względu na dodanie cukru nic na razie nie mogę napisać na temat wydajności, nawet jak zbadam do ilu blg odfermentuje. Następna warka 25l będzie tylko na 2,5l ekstraktu (3,5kg), co mam nadzieje da trochę ponad 11 blg.

Jeżeli chodzi o kolor to rzeczywiście wygląda na okolice 15 - 20 EBC, także jak ktoś chce warzyć jaśniejsze w stylu to ten ekstrakt odpada.

 

Odpowiadając na pytanie ceny to wygląda, że da się z baniaczka 10l zrobić 100l brzeczki w okolicach 11blg (to potwierdzę za tydzień przy następnej warce ;]). Przy pominięciu kosztu chmielu (każdy zresztą nachmieli inaczej) przy tym blg daje to 0,88zł / 0.5l piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat. Po przeczytaniu chciał bym wybrać ekstrakt płynny Bruntala. Bardzo mi zależy na jak najjaśniejszym Lagerze z brewkitu. I teraz pytanie... Jaki płynny ekstrakt jest najjaśniejszy z firmy Bruntal 1.7 kg? Nie chciał bym dodawać suchego ekstraktu super jasnego bo czytałem, że jednak z płynnego wychodzi głębszy smak piwa i lepsza piana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.01.2023 o 12:03, somek napisał:

Dokładnie taki nabyłem:

 

 

Pierwsza warka za mną. Chmieliłem 2l (nie ważyłem ale z przeliczenia daje to 2l x 1,4 = 2,8 kg) tego ekstraktu. Ale dodałem potem 0,5 cukru ;] Uzyskałem 25l 10 blg i tyle chciałem na rozruszanie suchych drożdzy. Niestety ze względu na dodanie cukru nic na razie nie mogę napisać na temat wydajności, nawet jak zbadam do ilu blg odfermentuje. Następna warka 25l będzie tylko na 2,5l ekstraktu (3,5kg), co mam nadzieje da trochę ponad 11 blg.

Jeżeli chodzi o kolor to rzeczywiście wygląda na okolice 15 - 20 EBC, także jak ktoś chce warzyć jaśniejsze w stylu to ten ekstrakt odpada.

 

Odpowiadając na pytanie ceny to wygląda, że da się z baniaczka 10l zrobić 100l brzeczki w okolicach 11blg (to potwierdzę za tydzień przy następnej warce ;]). Przy pominięciu kosztu chmielu (każdy zresztą nachmieli inaczej) przy tym blg daje to 0,88zł / 0.5l piwa.

Ok mam już pierwsze dane. 4,5kg ekstraktu.l, pół pszenica, pół jęczmienny plus 29l wody dało mi 31l brzeczki 12BLG czyli naprawdę nieźle!!!  Zważając, że baniak ma 14kg  to daje ponad 93l 12BLG!!!! Piwo za 1zł, nie uwzględniając drożdży i chmieli. Jeżeli tak to wygląda to chrzanić zacieranie.

 

Póki co nie robię jeszcze oddzielnego wątku o tym ekstrakcie bo jeszcze nie nam kompletu danych, zwłaszcza ile to odfermentuje, ale zaczyna się nieźle.

Edytowane przez lechu555
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Paweł76 napisał:

Jeszcze drożdże piekarskie zamiast piwne i wogóle tanioszka! Jeszcze z chmielem coś trzeba pokombinować. A może bez chmielu...

Jeśli by przeżyły tyle szarż.

 

Godzinę temu, Bolt napisał:

To nadal 2x większa cena niż przy zacieraniu jeśli mowa o samym ziarnie...

I 2x mniej roboty.

Edytowane przez lechu555
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok mam już pierwsze dane. 4,5kg ekstraktu.l, pół pszenica, pół jęczmienny plus 29l wody dało mi 31l brzeczki 12BLG czyli naprawdę nieźle!!!  Zważając, że baniak ma 14kg  to daje ponad 93l 12BLG!!!! Piwo za 1zł, nie uwzględniając drożdży i chmieli. Jeżeli tak to wygląda to chrzanić zacieranie.
 
Póki co nie robię jeszcze oddzielnego wątku o tym ekstrakcie bo jeszcze nie nam kompletu danych, zwłaszcza ile to odfermentuje, ale zaczyna się nieźle.
Pozostaje jeszcze kwestia smaku ;) trzymam kciuki za ten ekstrakt, bo sam bym chętnie przerzucił się na coś tańszego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.01.2023 o 13:53, lechu555 napisał:

Ok mam już pierwsze dane. 4,5kg ekstraktu.l, pół pszenica, pół jęczmienny plus 29l wody dało mi 31l brzeczki 12BLG czyli naprawdę nieźle!!!  Zważając, że baniak ma 14kg  to daje ponad 93l 12BLG!!!! Piwo za 1zł, nie uwzględniając drożdży i chmieli. Jeżeli tak to wygląda to chrzanić zacieranie.

 

Póki co nie robię jeszcze oddzielnego wątku o tym ekstrakcie bo jeszcze nie nam kompletu danych, zwłaszcza ile to odfermentuje, ale zaczyna się nieźle.

Piwowarzy mieszają różne słody, zacieraja w różnych temperaturach a wystarczyło kupić baniak ekstraktu i po kłopocie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@anteks ale tak jest ze wszystkim... Ugotujesz pyszny rosół, gdzie proces trwa wiele godzin, ale i efekty spektakularne. Będzie pyszny. Student w akademiku zrobi zupkę chińską, która w generalnym rozrachunku będzie droższa, ale studentowi będzie smakowała. Bo dodał do niej prawdziwej pietruszki, która podbiła smak. Zarówno Ty, jak i student, będziecie dumni z efektów.

Dlaczego student nie ugotuje rosołu? Bo w akademiku nie ma warunków, a nawet jak ma, to nie stać go na garnek i łyżkę cedzakową. A i umiejętności może brakować, choć przecież zrobić rosół to nie lot w kosmos.

I teraz pytanie do Ciebie: jak myślisz, czy mój student zjadłby Twój pyszny rosołek? Ależ owszem... Ale nie może.

Wątek dotyczy ekstraktu. Zastanawiam się, po co więc te ironiczne komentarze.

Wszystko jest dla ludzi. Ekstrakty i brewkity też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Puściłem na tym ekstrakcie dwa lagery (90% jęczmienny jasny, 10% pszeniczny. Jeszcze fermentacja się nie skończyła. Jedna część: 23 l brzeczki, drożdże dolniaki w34/70  z gęstwy, z 12stu blg zeszło na 3,5blg w 10 stopniach po 1tyg (! mój pierwszy dolniak, spodziewałem się w takich temperaturach, że będzie to szło wolniej znacznie) i jeszcze dalej leci, a więc nie jest to jakiś ekstrakt wypchany niefermentowalnym cukrami. Smak jest bez zarzutu, ja nie potrafiłbym rozróżnić czy to z ekstraktu czy z zacierania, nie bardzo czuć cokolwiek charakterystycznego tutaj. Resztę rzeczy będe sukcesywnie opisywał w miarę kolejnych etapów.

Na tę chwilę polecałbym ten ekstrakt.

Edytowane przez lechu555
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.