Skocz do zawartości

Pilsner z ekstraktu, dolna fermentacja, 5 dni na start?


tomek44

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry! 

 

Właśnie rozpocząłem swoją przygodę z piwowarstwem.

Zauważyłem, że początkującym proponowane są do warzenia piwa typu IP/ALE z drożdżami górnej fermentacji ze względu na wyższą temperaturę fermentacji oraz stosunkowo krótszy czas całego procesu. Ja jednak, przynajmniej na razie, dużo bardziej wolę piwa delikatne, lekkie czyli lagery - stąd ambitny wybór przygotowania piwa Pilsner Urquell (piwoszarnia) wg następujących składników:

 

- ekstrakt słodowy płynny jasny  (Gozdawa) - 1 x 1,7 kg

- chmiel Premiant (CZ) - 50g

- drożdże GLW35 (Gozdawa)

 

Przygotowałem porcję 10L. 

BLG początkowe - 10 st.

Temp. pomieszczenia - 15 st. C

 

Oczywiście nie obyło się bez błędów. Drożdże nawodniłem zbyt wcześnie (nie mogłem ich zadać bo brzeczka za gorąca) i zamiast 0,5h były w wodzie 2,5h. Potem zadałem je do brzeczki 28 st. C ciągle mieszając i nadal schładzając brzeczkę finalnie do 15st.

 

Przez pierwsze 4 dni nic się nie działo. BLG stałe tj. 10 st., brak piany, może lekko wydęta pokrywka. Codziennie pobierałem tylko kranikiem próbę by sprawdzić BLG, kolor i zapach bardzo przyjemny. Fermentora nie otwierałem.

 

Już postawiłem krzyżyk i miałem to dzisiaj wylać, aż tu nagle rano patrzę i praktycznie brak wody w rurce ferm., to co pozostało bulga jak szalone. Na powierzchni 2-3 cm piany. Zapach próby, jak to małżonka oceniła "nawet pachnie piwem", BLG spadło po raz pierwszy do ok 8,5-9.

 

Moje pytanie jest następujące, będzie z tego piwo? Czy fakt, że przez 4 dni nic się nie działo nie spowodował, że brzeczka się zepsuła? Czy to ok, że dopiero 5 dnia pojawiły się widoczne efekty fermentacji (piana, bulganie)?

 

Pozdrawiam,

Tomek.

piwo.jpg

Edytowane przez tomek44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, tomek44 napisał:

Moje pytanie jest następujące, będzie z tego piwo?

Będzie piwo, czy dobre i jak smakujące to się okaże pewnie za jakiś miesiąc.

Jeśli chcesz delikatne piwo (ale górnej fermentacji, mniej wymagającej na początek jak zauważyłeś) rzuć okiem na styl cream ale.

 

edit: ale generalnie bądź dobrej myśli.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za porady, szczególnie te odnośnie innych typów piw. Tyle jeszcze przede mną :)

 

7 godzin temu, INTseed napisał:

Nie zrobisz bez lodówki. 15C to masz doskonałą temperaturę do np. US05

 

I pewnie masz rację, a ja nie mam takiej wolnej przestrzeni w lodówce. 

Na swoją obronę, wg specyfikacji drożdży, 15 st. jest idealne:

 

Cytat

Drożdże piwne dolnej fermentacji GLW35
To szczep niemieckich drożdży lagerowych opracowany pod kątem piwowarstwa domowego.

Temperatura fermentacji 12-22 ºC.
Temperatura optymalna fermentacji 14-17 ºC.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, zasada napisał:

Będzie piwo, czy dobre i jak smakujące to się okaże pewnie za jakiś miesiąc.

Jeśli chcesz delikatne piwo (ale górnej fermentacji, mniej wymagającej na początek jak zauważyłeś) rzuć okiem na styl cream ale.

Zgadzam się. Cream ale to było pierwsze moje piwo zacierane. Górna fermentacja jest łatwiejsza od dolnej. O dolnej Ci nic nie powiem, bo na razie ja tylko górną robię. Cream ale wyszło bardzo fajnie (niestety, nieco za mało ciała, ponieważ niska temperatura zacierania). Polecam na początek zasyp pale ale 100%, jak chcesz, żeby było delikatne to z płatkami owsianymi, błyskawicznymi (nie za dużo, bo zaklei Ci filtratcję). Możesz spróbować osiągnąć ekstrakt 10 - 11 stopni BLG. Poza tym nie musisz sypać tyle chmielu na goryczkę (albo dać go później po prostu). US-05 czy S-04 fajne jest, by rozpocząć przygodę z piwowarstwem. Nawet zebrać raz gęstwę i zrobić potem na nich drugą warkę. "Wyczuć" fermentację. Ja po kilku (około 10) warkach dalej się uczę jak tam z tą temperaturą poczarować. Nawet na górnej jest czego się uczyć. Nawet obczaić taką głupią rzecz jak dezynfekcja sprzętu - czym co dezynfekować oczywiście też w zależności od warunków domowych. Czym przelewać, jak myć butelki itd.

Generalnie ja lubię obserwować proces i dlatego też kupiłem sobie I-spindla. Mogę śledzić na bierząco szybkość fermentacji oraz temperaturę w środku. Bardzo fajna sprawa i w sumie polecam początkującym, bo dzięki temu nie ma pokusy zaglądania do wiadra co chwilkę.

Zauważyłem, że masz mało tego piwa w dużym wiadrze. Czemu się zdecydowałeś na tak desperacki krok? Trochę to marnowanie przestrzeni  :P. Ja za pierwszym razem miałem spore straty (uczyłem się zlewać wężykiem znad osadu i tego, żeby zamknąć kranik oczywiście :P). Przy miodach pitnych np. nie powinno się zostawić tak dużo przestrzeni we wiadrze, bo można go utlenić.

Reasumując, można zrobić dobrego, łagodnego górniaka, który nie zieje chmielem i jest to łatwiejsze niż dolna.

Powodzenia

Edytowane przez Ununul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za poradę, nie czuję się jednak jeszcze gotowy na warzenie z zacieraniem, choć mam w bliskich planach spróbować. Zbieranie i użycie gęstwy to już w ogóle kosmos :)

 

9 godzin temu, Ununul napisał:

Zauważyłem, że masz mało tego piwa w dużym wiadrze. Czemu się zdecydowałeś na tak desperacki krok?

 

Akurat taki miałem przepis od dostawcy składników. Co prawda była opcja rozszerzenia do 20 l. dodając cukier/glukozę/ekstrakt jednak mi taka ilość w pełni odpowiada. Następna warka będzie już cała. Dobra uwaga z tą przestrzenią, nie pomyślałem.

 

PS. Przez dobę 3-4 BLG mniej:

 

 

 

 

piwo1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, tomek44 napisał:

Dziękuję za poradę, nie czuję się jednak jeszcze gotowy na warzenie z zacieraniem, choć mam w bliskich planach spróbować. Zbieranie i użycie gęstwy to już w ogóle kosmos :)

Zacieranie wiąże się tylko z dodatkowymi czynnościami, na które potrzebny jest dodatkowy czas. Przy czym cały ten etap jest raczej mocno przewidywalny i bezpieczny więc dużo w nim raczej nie napsujesz. Bardziej kluczowe jest warzenie i fermentacja. Tak więc raczej dlugo na ekstraktach bym nie pozostawał. 

Zacząłbym od takiego gara, który jest teraz w niezłej cenie

https://allegro.pl/oferta/brauheld-pur-35-kociol-slodowy-35-litrow-12740909768

Do tego jakiś worek biab ewentualnie klasycznie wiadro z filtrem z wezyka ale chyba biab będzie zdecydowanie prostsza metoda. Także działaj i się nie zatrzymuj ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.10.2022 o 21:37, Glabro napisał:

Także działaj i się nie zatrzymuj

2-3 warki z ekstraktów i obiecuję eksperyment z zacieraniem :)

 

Drodzy Forumowicze, wychodzi na to, że była to prawdziwie burzliwa fermentacja bo jak już wystartowała to w 2-3 dni BLG spadło z 10 do 1,5.

Od kilku dni już nic się nie dzieje więc przeniosłem fermentor do pomieszczenia z temp 18 st. C (2-3 st. więcej) jutro planuję butelkować.

 

Pierwszy raz odważyłem się też na posmakowanie próbki. O ile zapach i kolor nie budziły żadnych podejrzeń, to w smaku spodziewałem się wszystkiego, od rozpuszczalnika, octu, bimbru po zepsute skisłe piwo...

A tu po prostu smak piwa...

Nie było idealnie, dużo goryczki. Cierpki smak pozostaje na języku jeszcze jakiś czas po wypiciu. 

 

Za dużo chmielu? Dałem wg. przepisu paczkę 50 gramów na 10l ? 25g na początku, 25 na 15 min. przed końcem warzenia (moja inwencja - pewnie miałem wsypać wszystko od razu). 

 

Do finału jeszcze daleko i wiele może się wydarzyć ale jak na coś co jeszcze kilka dni temu chciałem wylać i zapomnieć... jest naprawdę dobrze.

piwo2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Podsumowując temat jak i moją pierwszą warkę muszę powiedzieć, że jestem bardzo zadowolony z efektu.

Po 8 dniach w butelkach (nie mogłem dużej wytrzymać ;) ) okazuje się, że (moim zdaniem) piwo wyszło bardzo dobre - choć potrzebowałem aż trzech butelek by nabrać pewności. A wiem, że powinienem dać mu jeszcze poleżeć.

 

Jeszcze raz dziękuję za cenne porady, tym bardziej, że chciałem już je wylać.

A kolejny lager już kończy burzliwą :)

 

Na zdrowie!

 

IMG_1901.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.