Skocz do zawartości

Niedofermentowany Milk Stout i co dalej z tym zrobić?


Aszot

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, uwarzyłem Milk Stouta. Jednak po burzliwej ma on aż 6,5blg a z laktozą 9blg natomiast początkowy ekstrakt bez laktozy to było 14blg. Niestety zanim zmierzyłem ekstrakt po burzliwej to przelałem na cichą i potrzymam go jeszcze na niej 2 tygodnie.

Póki co fermentor postawiłem w pomieszczeniu cieplejszym o 2 stopnie licząc, że na cichej drożdże coś jeszcze dofermentują i zmniejszy się szansa na ewentualne granaty albo przegazowanie. I mam pytanie co jeszcze można z tym zrobić, aby nie było granatów? Myślałem, żeby nieco słabiej go nagazować np: zamiast 2vol to 1.5vol - czy to by coś pomogło?

 

Brzeczka: 19l 16,5blg (bez laktozy 14blg)

Drożdże S-04 16g - burzliwa 12 dni w temp. 16-18 stopni

Zacierane na słodko 60 min 68 stopni, potem 20 w 68 stopniach z dodanymi słodami ciemnymi. Wygrzew 76 stopni - 10 min. Wysładzanie wodą o temperaturze 76 stopni.

 

Skład:

Słód Pale Ale                             3kg
Słód Monachijski jasny              1kg

Słód monachijski typ 2              1kg
Słód karmelowy 300                  1kg
Słód Carafa I                              0,15kg
Słód Carafa II                             0,15kg
Słód pszeniczny czekoladowy   0,3kg
Palone ziarna jęczmienia           0,2kg
Płatki owsiane                           1kg
Chmiel Marynka                        30g
Chmiel Saaz(Żatecky)                30g
Laktoza                                      500g

Edytowane przez Aszot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przyszłość - lepiej nie przelewać na cichą ;)

Czy zbierałeś gęstwę? Jeśli tak, można jej trochę zadać. podwyższenie temperatury też nie zaszkodzi.

Mniejsza ilość cukru niewiele pomoże przy tak niskim odfementowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Łachim napisał:

Dodać trochę aktywnych drożdży z nowej warki z fazy wysokich krążków.

 Nie mam jak teraz tego zrobić to czy można by dodać po prostu rehydratowanych drożdży suchych do fermentora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Suchejroo napisał:

Ile czasu miałeś burzliwą? S-04 lubią sobie powoli dojadać, prawdopodobnie przerwałeś im robotę przelewając na cichą. 

12 dni burzliwej i pewnie masz rację. Pierwszy raz taki błąd zrobiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Aszot napisał:

12 dni burzliwej i pewnie masz rację. Pierwszy raz taki błąd zrobiłem.

Dla innych drożdży powiedziałbym, że mogłoby wystarczyć - tu nie do końca, szczególnie że fermentowałeś w niskiej temperaturze. Polecam na przyszłość, przenieść w cieplejsze miejsce pod koniec fermentacji bez przelewania na cichą. Ewentualnie później. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że się podepnę, ale mam podobny problem i chyba nie ma sensu zakładać nowego wątku, mianowicie w moim przypadku (planuję coffee milk stout) wygląda to tak:
- 22 litry brzeczki - 18.5 blg (wraz z kilogramem laktozy, nie mierzyłem przed dodaniem) 

- drożdże S-04 tylko w ilości 11,5g

Do chłodzenia fermentora używam torby izolującej i wkładam tam butle z lodem. Na początku fermentacji "trochę" się zagapiłem (tamtego dnia przez pośpiech zapomniałem dodać lodu do torby) a jak wróciłem pod koniec dnia do domu to temperatura skoczyła mi do 23,5 stopnia (mam w środku termometr piwowarski). Nie kryję, spanikowałem i dałem sporo lodu, następnego dnia temperatura spadła do 20 stopni i starałem się tego już trzymać, czuć było zapach fermentacji to i myślałem, że wszystko w porządku, po tygodniu sprawdziłem blg - spadło do 10, postanowiłem trzymać tę temperaturę. teraz mam 12 dzień jak sobie leży od rozpoczęcia fermentacji, sprawdziłem cukier - dalej 10, pozbyłem się lodu, trochę poruszałem fermentorem. Czekam dalej i w sumie nie wiem teraz czy:
1.Nawodnić więcej sucharów (żadnej gęstwy nie mam w zanadrzu, w recepturze miałem, że 11,5g będzie w sam raz, ale to było na 24 litry to i gęstość mam większą niż powiniem chyba
2.Zostawić to w spokoju, dodać planowanej kawy i po tygodniu butelkować

Aha, a zacierałem w 67 st przez godzinę potem 72 st przez 20 min

Edytowane przez Pan Szczur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna paczka sucharów na 22l 18,5 blg to przepis na porażkę, jak doszły do tego wahania temperatury, to pewnie drożdże się uśpiły. Możesz podnieść temperaturę i poczekać. Uwodnienie nowych sucharów moim zdaniem na tym etapie wiele nie da. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilogram laktozy w 22l da jakieś 3 BLG, więc de facto odferemntowało Ci ~ 15.5 do 7. Wg. mnie bardzo duże niedofermentowanie. S04 lubią przysypiać, a jak zafundowałeś im ciężkie warunki pracy (1 saszetka na 22l 18.5 BLG) oraz spadek temperatury to ciężko może być im wrócić. Najlepiej byłoby dodać jakąś gęstwę z wysokich krążków innego fermentującego piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Pingwinho napisał:

Kilogram laktozy w 22l da jakieś 3 BLG, więc de facto odferemntowało Ci ~ 15.5 do 7. Wg. mnie bardzo duże niedofermentowanie. S04 lubią przysypiać, a jak zafundowałeś im ciężkie warunki pracy (1 saszetka na 22l 18.5 BLG) oraz spadek temperatury to ciężko może być im wrócić. Najlepiej byłoby dodać jakąś gęstwę z wysokich krążków innego fermentującego piwa.

A gdybym jutro na szybkości sklecił brewkit na kolejnych S-04 (bo mam je w zapasie) i dodał piany, która się z tego wytworzy bezpośrednio do stouta to by mogło dać radę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Pan Szczur said:

A gdybym jutro na szybkości sklecił brewkit na kolejnych S-04 (bo mam je w zapasie) i dodał piany, która się z tego wytworzy bezpośrednio do stouta to by mogło dać radę?

Zdecydowanie dobry pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.11.2022 o 00:39, Łachim napisał:

Jedna paczka sucharów na 22l 18,5 blg to przepis na porażkę, jak doszły do tego wahania temperatury, to pewnie drożdże się uśpiły. Możesz podnieść temperaturę i poczekać. Uwodnienie nowych sucharów moim zdaniem na tym etapie wiele nie da. 

U mnie na 22 blg jedna paczka wystarczyła, mijają prawie 2 tygodnie a bąbluje mocno. Fakt, że do rehydratacji dodałem łyżeczkę cukru.

Edytowane przez lilliwashere
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam, 

również mam problem z niedofermentowanym milk stoutem. Piwo zacierane z zestawu z homebeer. Jest to moja 13 warka, lecz jest to pierwsze ciemne piwo. Zacieranie w royalu zgodnie z instrukcją 67 stopni przez 60 min, następnie wygrzew. Ciemne słody dodane pod koniec zacierania, próba jodowa ok. Wyszło 19l brzeczki - 14 BLG z 0,5 kg laktozy (bez laktozy nie mierzyłem). Fermentacja na drożdżach S-04, podczas rehydratacji dość dużo drożdży opadło na dno, więc były w słabej kondycji? Fermentacja jednak szybko ruszyła, temperatura w lodówce początkowo 16 stopni. Po około tygodniu podniesiona do 17 stopni, następnie po 12 dniach kontrola odfermentowania (brak oznak fermentacji) i tutaj balingometr pokazuje 8 BLG. Temperatura podniesiona do 20 stopni i pobujane fermentorem. W międzyczasie kupiłem drożdże uniwersalne i zrobiłem test FFT. Dziś (w 19 dzień fermentacji) pod 3 dniach testu wykonałem pomiar i wyszło bez żadnej zmiany BLG. Codziennie pobujałem trochę słoikiem, lecz brzeczka zmieniła tylko barwę na jaśniejsza i jest intensywny zapach drożdży. We wiadrze również bez zmian BLG oraz brak jakichkolwiek oznak fermentacji. 

 

Nie planuję przelewać na cichą, lecz w planach miałem, aby ostatni tydzień fermentacji przeprowadzić w temp około 10 stopni. I teraz pytanie czy próbować jeszcze dofermentować brzeczkę czy obniżać temperaturę? Jeżeli próbować to w jaki sposób? Dodanie cukru może pomóc? Mam w domu suchary US-05. Ewentualnie Hefeweizen na WB-06 kończy właśnie fermentację lub w weekend mam w planach warzyć marcowe na drożdżach S-23. Wykorzystanie którejkolwiek gęstwy ma w tym momencie sens? Jeżeli uniwersalne nic nie dojadły to możliwe jest w ogóle, aby jeszcze cokolwiek innego wznowiło fermentację? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, draker napisał:

 

Nie planuję przelewać na cichą, lecz w planach miałem, aby ostatni tydzień fermentacji przeprowadzić w temp około 10 stopni.

W jakim celu?

 

33 minuty temu, draker napisał:

próbować jeszcze dofermentować brzeczkę czy obniżać temperaturę?

Zostaw na drożdżach, jest niedofermentowane, może jeszcze ruszyć. 

 

34 minuty temu, draker napisał:

Wykorzystanie którejkolwiek gęstwy ma w tym momencie sens? Jeżeli uniwersalne nic nie dojadły to możliwe jest w ogóle, aby jeszcze cokolwiek innego wznowiło fermentację? 

Sytuację może poprawić trochę piany drożdżowej z aktywnej, trwającej fermentacji w fazie wysokich krążków. Dodaj np. z tych S-23. Suchary raczej w takim środowisku wiele nie dadzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.