Skocz do zawartości

Prośba o przepis na Lecha ?


lkj

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. W skrócie: mam za sobą parę brewkitów i czuję się rozczarowana. Moimi ulubionymi piwami koncernowymi są lech premium lager oraz żywiec ipa. Każde inne ogólnodostępne, przeze mnie spróbowane, np. tyskie, żywiec itp. ma jakąś nutę, od której mnie odrzuca (słodkawą, specyficzną). Czy ktoś z Was zna magiczną recepturę na piwo a'la lech premium lager  i mógłby się nią podzielić w przystępny dla laika sposób? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa jest dość złożona, bo Lech (jak i inne eurolagery) jest dość trudny do sklonowania w domu.

Trudno też jest się domyślać co kryje się za opisami, które stosujesz. Zakładam, że chodzi Ci o wytrawność.

Przepis na eurolagera to (o ile dobrze kojarzę) zasyp: słód pilzneński i dodatek niesłodowany (grysik kukurydziany? ryż? syrop gluk-fruk?); zacieranie na poziomie 62-65°C; minimalne chmielenia na goryczke (12-18 IBU?); fermentacja drożdżami dolnej fermentacji (6-12°C) ew. ciśnieniowo w wyższej; wysokie nagazowanie. To nie jest najprostsze.

 

Opisz dotychczasowe piwka, może w tym jak je robisz ukryta jest przyczyna, że nie pasują.

No i zapraszam na forumowego discorda. Każda piwowarka jest na wagę złota.

 

edit: koledzy szybciej się uaktywnili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj przede wszystkim o fermentacji, rodzajach drożdży i temperaturach. Na brewkitach można zrobić ponoć dobre piwo, ale często dołączone drożdże to nieporozumienie. Idzie sezon na warzenie lagerów nawet bez lodówki, jeśli się na warunki.  Możesz spróbować też jakichś szczepów drożdży kveik o czystym profilu,  np. Lutra. To dobre przybliżenie do lagera, nieporównanie łatwiejsze w fermentacji niż prawdziwy lager.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK. Ciężka dola moderatora. Ukrywam posty nie na temat. Ewentualne reklamacje proszę kierować do @elroy.

Ciagnięcię tematu zaskutkuje zamknięciem/ upomnieniami, ucieczką drożdży rurką, skiśnięciem nastawu.

Dla pobocznych czytelników: @anteks i @Reters toczą spór o smak piw z przeszłości:

@Reters obficie odwołując się do lokalnych, historycznych i rodzinnych doświadczeń, @anteks delikatnie poddając w wątpliwość inną niż sentymentalna wartość wywodów kolegi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robię jako pierwszego lagera w tym sezonie.

Zasyp - pilzneński 100 %, 3,7 kg

Zacieranie infuzyjne 67 st C i minutowy wygrzew.

Celowany ekstrakt 11 Plato , celowanie odfermetnowanie 1 Plato, celowane alko - 5 %. Objętość standard 20 litrów

Chmiel - 10 gramów marynka na goryczkę, 30 gramów lubelski albo tradition (zastanowie się który) 15' przed końcem gotowania

Po schłodzeniu skorygować ekstrakt do 11 Plato tzn dolac wody, odebrać do zamrożenia 1 litr brzeczki.,

Fermentacja - S-23 Saflager 1 paczka którą rozkręcę na 1,4 litrowym starterze. Temp. fermentacji do maks. 12 st C fermentującej brzeczki - potrwa 3 tygodnie.

Rozlew - dolać 1 litr rozmrożonej, zagotowanej i wystudzonej brzeczki delikatnie zamieszać nie  wzburzając gęstwy i nie napowterzając zbytnio. Niezwłocznie rozlac do butelek, ZEBRAĆ ok. 250 ml gęstwy do wyparzonego wrzątkiem słoika i łyżki. - to dla mnie najważniejszy punkt.

Potem butelki na tydzień do lodówki do 8 st C na refermentację, po 7 dniach można je wyjąć. Po kolejnych siedmiu dniach i uzyskaniu nagazowania warto wystawić skrzynki z butelkami na dwór na około 0 st C do maks. -3 st C chociaż na tydzień.

 

Mógłby to być Helles - tzn większy ekstrakt, chmiel Spalt i większa jego ilość i wyższe zacieranie tzn w 69 st C ale nie będzie.

 

Edytowane przez Piotr Ba
.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Piotr Ba napisał:

Zacieranie infuzyjne 67 st C

 

5 godzin temu, Piotr Ba napisał:

odfermetnowanie 1 Plato

 

Po pierwsze - pytanie było o Lecha a widzę tu randomową, niesprawdzoną recepturę. Chęci może miałeś dobre żeby się czymś podzielić ale przestrzegam pytającą przed takimi radami...

Po drugie, przy tym sposobie zacierania i przy użyciu tych drożdży będzie bardzo ciężko zejść do 1 Plato.
Drożdże S-23 mają dosyć słabe odfermentowanie (na poziomie 82%) dodatkowo zacieranie za wysoko, potrzeba tu prawdziwej przerwy maltozowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak nie kłócąc się. Przy zacieraniu w 69 st C 12stka schodzi do 2 więc 11stka przy 67 powinna zejść w okolice 1 i zamierzam to uzyskać. 82% to jest bardzo dużo, tak samo schodzą jak 34/70  różnica znikoma między szczepami. 

 

Ciekawe pogląd że musi być przerwa maltozowa ja uzyskałem niechcący zejście z 12 do 1 kiedyś przy infuzyjnym zacieraniu w 67 st C. Sprawdzę to za miesiąc 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Piotr Ba napisał:

Powiem tak nie kłócąc się. Przy zacieraniu w 69 st C 12stka schodzi do 2 więc 11stka przy 67 powinna zejść w okolice 1 i zamierzam to uzyskać. 82% to jest bardzo dużo, tak samo schodzą jak 34/70  różnica znikoma między szczepami. 

Jakby mi zacierany w 67C lager 11BLG zszedł do 1BLG, to zacząłbym się zastanawiać, czy dzikusy nie dojadły...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No lech to nie będzie bo nie bym był sobą gdybym nie dowalił chmielu na późne gotowanie - więc na 0' i przetrzymanie w 40 - 60 st C wrzuciłem 40 gramów mieszanki lubelskiego z jakimś chmielem z zamrażarki (odciąłem etykietę więc nie wiem co to jest ale obstawiam że marynka). Ładnie fermentuje w 12 st C. Jestem bardzo ciekaw tego piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.