Jump to content

Temperatura fermentacji


lilliwashere

Recommended Posts

Cześć,

Cały czas w piaskownicy pojawiają się posty (główne i w ramach dyskusji) dotyczące temperatury fermentacji. Myślę, że warto zawsze zwracać uwagę na to czy piszemy o temperaturze otoczenia fermentora czy o temperaturze fermentacji brzeczki. To dwie totalnie różne sprawy. Fermentacja alkoholowa to reakcja egzotermiczna. W procesie fermentacji wydzielana jest temperatura do ok +4 stopni Celsjusza ( to wyczytałem). Dlatego też, w przypadku konkretnych rodzajów drożdży, ważna jest temperatura fermentacji a nie temperatura otoczenia (bezwzględnie ważne dla drożdży dolnej czy górnej fermentacji). Przykład: Safale S-04 - w specyfikacji w sklepach int. fermentacja w temp. 15-24 stopnie. Na opakowaniu 12-25, idealna 15-20. Pomijam różnice w opisach, ale to temperatura pracy drożdży a nie otoczenia. Czyli jak ktoś pisze, że mu piwo nie wychodzi ale miał zalecaną temperaturę w pomieszczeniu w granicach 22 stopni, to znaczy, że faktyczna temperatura fermentacji wynosiła nawet 26 stopni. Zatem prośba o stosowną korektę lub precyzyjne opisywanie temperatur. Pomożemy w ten sposób sobie wszyscy i będziemy mieli jasność na przyszłość - co zrobiliśmy źle z temperaturą.  

Link to comment
Share on other sites

Cześć,

Większość z nas temperaturę fermentacji mierzy przyklejając czujnik temperatury do ścianki fermentora. Przynajmniej ja tak robię. Kiedyś zrobiłem doświadczalnie pomiar fermentującej brzeczki za pomocą sondy i porównałem w odczytem ze ścianki fermentora. Różnica w najbardziej burzliwej fazie fermentacji nie przekraczała 1 st. C. Więc wynik podobny jak @witur. Ale faktycznie, początkujący sugerują się ogólnie temperaturą otoczenia jako temperaturą fermentującej brzeczki, a to już błąd. Myślę jednak, że wystarczy poczytać wiki.piwo lub piwo.org, żeby tego błędu uniknąć.

Osobną sprawą jest właściwe po względem temperatury prowadzenie fermentacji w zależności od szczepu drożdży. Ja tego uczę się cały czas i wiem, że jeszcze bardzo wiele nauki przede mną. Kiedyś Czesław Dziełak powiedział, że bodajże Wyeast nie ma kiepskich drożdży, tylko nie umiemy nimi fermentować.

Pozdrawiam, Paweł.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.