Skocz do zawartości

Brewkit coopers lager, fermentacja 4tyg i trwa


theneo22

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

 

Moje pierwsze piwko z brewkit coopers lager.

Drożdze z zestawu. Podobno Górniaki

Fermentacja rozpoczęta 12.11, temp otoczenia 18 C

Potem spadło do 16 przez 2 tyg.

Po 3 tyg piwo wciąż pracowało (ruch w rurce) i postanowiłem że przeniosę do mieszkania i tak stoi od tygodnia w 21.5 C i wciąż fermentuje.

 

Czy to normalne że tak długo te drożdze pracują? Niestety nie mogę sprawdzić blg 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, theneo22 napisał:

Hej.

 

Moje pierwsze piwko z brewkit coopers lager.

Drożdze z zestawu. Podobno Górniaki

Fermentacja rozpoczęta 12.11, temp otoczenia 18 C

Potem spadło do 16 przez 2 tyg.

Po 3 tyg piwo wciąż pracowało (ruch w rurce) i postanowiłem że przeniosę do mieszkania i tak stoi od tygodnia w 21.5 C i wciąż fermentuje.

 

Czy to normalne że tak długo te drożdze pracują? Niestety nie mogę sprawdzić blg 

 

 

 

 

No raczej bez sprawdzania BLG to trudno cokolwiek powiedzieć. Jaki symbol był na saszetce z drożdżami ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, theneo22 napisał:

Po 3 tyg piwo wciąż pracowało (ruch w rurce) i postanowiłem że przeniosę do mieszkania i tak stoi od tygodnia w 21.5 C i wciąż fermentuje.

 

Ruch w rurce nie jest równoznaczny z trwającą / skończoną fermentacją. Bez pomiaru BLG nie jesteś w stanie określić czy już jest koniec. Najprawdopodobniej już dawno po fermentacji, ale bez balingometru nie będziesz w 100% pewny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, ciezkicoswybrac napisał:

Ruch w rurce nie jest równoznaczny z trwającą / skończoną fermentacją. Bez pomiaru BLG nie jesteś w stanie określić czy już jest koniec. Najprawdopodobniej już dawno po fermentacji, ale bez balingometru nie będziesz w 100% pewny. 

 

Ok czyli muszę sprawdzić blg jednak, a czym może być spowodowany ruch w rurce jeśli nie fermentacją?

 

Jeśli wcisnę pokrywę to po kilku godzinach jest znów wypukla, więc gaz jednak wypycha ją

Edytowane przez theneo22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej dorwałem balingometr i mam problem z odczytaniem blg.

 

Otóż piwo mocno gazuje, widać to w probówce i po wsadzeniu balingometru wpierw pokazuje 3blg i po sekundzie jest już 5, za chwilę 7. Co2 można wypycha do góry ten cukromierz. Więc nie jestem piewiem jaki jest dokładnie odczyt, czy 3blg czy więcej.

 

W takim razie jeśli chce butelkować to czy dodać cukru do butelek czy przelać jak jest skoro i tak już jest na gazowane?

W trakcie degustacji nie czuć jednak jakoś mocno nasycenia 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, theneo22 napisał:

Hej dorwałem balingometr i mam problem z odczytaniem blg.

 

Otóż piwo mocno gazuje, widać to w probówce i po wsadzeniu balingometru wpierw pokazuje 3blg i po sekundzie jest już 5, za chwilę 7. Co2 można wypycha do góry ten cukromierz. Więc nie jestem piewiem jaki jest dokładnie odczyt, czy 3blg czy więcej.

 

W takim razie jeśli chce butelkować to czy dodać cukru do butelek czy przelać jak jest skoro i tak już jest na gazowane?

W trakcie degustacji nie czuć jednak jakoś mocno nasycenia 

1. W balingomierzu piana nie wskazuje ile ma blg tylko piwo. Jeżeli linnia piwa wskazuje 7 to jest 7, ale zostaw to na godzinę niech co2 ucieknie i wtedy podaj wynik.

2. W takich warunkach temperaturowych i w dodatku drożdży do górniaków  to już dawno po takim czasie byłoby po fermentacji.

W takim razie obstawiam drożdże, w dodatku z zestawu, nie pierwszy raz ludzie na nie narzekają. 

3. Jeżeli jest piana teraz i będzie piana za parę dni to fermetacja idzie. Po skończeniu co2 jeszcze się utrzymuje co prawda, ale po dniu, dwóch nie powinno go być. Wiem to bo sprawdzam codziennie balingonierzem po ok 10dniach fermentacji.

 

Obstawiam drożdże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, lechu555 napisał:

Ciężko powiedzieć, żeby to fermentowało się dwa tygodnie to kazałbym czekać, ale, że już leci trzy tygodnie to sam nie wiem czy jeszcze spadnie. Raczej nie, ale ten gaz nie daje mi spokoju.

 

Co do cukry to jakikolwiek kalkulator piwowarski Twoim przyjacielem http://beer-calc.pl/ileDodacCukru

 

W sumie to 4 tygodnie minęło.

 

Też się zastanawiam jak butelkować tak na gazowane piwo.

Może lepiej odczekać aż gaz uleci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj, za trzy dni ponownie sprawdź. Jeśli wynik będzie taki sam, to butelkuj. Choć na moje to już dawno jest po fermentacji, chyba, że dzikusy się wkradły. Nim jednak przegazują Ci piwo, to na pewno zdążysz je wypić.

 

Edytowane przez smola
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.