Skocz do zawartości

Piwo świąteczne z dunkelweizena


smola

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, zaplątało mi się wiadro w ciemnej piwnicy, w którym jest 20 l dunkelweizena. Piwo na drożdżach stoi 120 dni. Chciałbym je przebrandować na piwo świąteczne. Jedyne co mogę to dodać przyprawy na zimno. I teraz pytanie, jakie przyprawy, i na ile dni?

 

Bardzo Was proszę o pomoc, szkoda tych 20 litrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie czuć autolizy to lecisz z mieszanką korzenną do pierników:

- 1 lub 2 laski cynamonu, w zależności od preferencji

- ~10 goździków

- ~5 ziaren kardamonu

Wymoczyłbym to wszystko w jakimś alkoholu (myślę, że ciemny rum dobrze by tutaj pasował) przez 2-3 dni i dodał całość do piwa przy rozlewie.

 

Idąc na łatwiznę można też dodać gotową, mieloną mieszankę takich przypraw na rozlewie. Proporcje musisz sobie sprawdzić sam - pobrać szklankę piwa, dodawać stopniowo przyprawy i zobaczyć jaka ilość Ci pasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.12.2022 o 10:23, smola napisał:

Panowie, zaplątało mi się wiadro w ciemnej piwnicy, w którym jest 20 l dunkelweizena. Piwo na drożdżach stoi 120 dni. Chciałbym je przebrandować na piwo świąteczne. Jedyne co mogę to dodać przyprawy na zimno. I teraz pytanie, jakie przyprawy, i na ile dni?

 

Bardzo Was proszę o pomoc, szkoda tych 20 litrów.

Możesz też zetrzeć zest z pomarańczy, kolejno zest wraz z cynamonem i gozdzikami zagotować w soku z tych pomarańczy i do piwerka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, smola napisał:

@Suchejroo soku z 2kg na 20 litrów piwa styknie? Bardzo dziękuję z pomysł ?

Ja np do Witbiera daje zest z 6-8 pomarańczy. Polecam zestu dać ze 100g-150g, a soku to tyle by zagotować tylko dodatki, moim zdaniem nie musi byc go wiele, chodzi o zdezynfekowanie wszystkiego co może być na skórce, bądź przyprawach  :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.