Skocz do zawartości

Pilsner Coopers dolnej fermentacji - jak dochmielić ?


rafcio76

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, już 3 tygodnie fermentuję brewkit Coopers Pilsner, dolna fermentacja 13-15st.C. Chciałbym dochmielić herbatką przed rozlewem lub na zimno, jeszcze sie zastanawiam, nigdy nie chmielilem na zimno. Myślę aby pomieszać chmiel sazz (zatecki) z lubelskim. Dobry pomysł?0ef16ed88de5e81ffac4e772ff473e4f.jpg

 

Wysłane z mojego SM-A528B przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem ten sam brewkit jakieś dwa lata temu, tylko fermentowałem na W34/70. Sypnąłem 60 gramów żateckiego na zimno, na jakieś 3-4 dni. Wyszło fajne piwo, niestety przegazowane. Hop Creep zrobił swoje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.12.2022 o 15:32, rafcio76 napisał:

Chciałbym dochmielić herbatką przed rozlewem lub na zimno.

Jako, że sam ostatnio próbowałem tuningować brewkity to się wypowiem :P

Jak zrobisz herbatkę z chmielów to dochmielisz na goryczkę i piwo będzie bardziej gorzkie.

Jak będziesz wrzucał na zimno do wiadra to tylko na aromat, goryczki to nie doda. Dodatkowo na zimno do lagerów/pilsów nie żałuj tych chmielów co wymieniłeś (Saaz, Lubelski). Wrzucałem 40g na 22 litry i słabo było czuć. Ostatnio wrzuciłem 50g na 15l i dopiero cokolwiek się zadziało, ale następnym razem dam jeszcze więcej. Także jak chcesz wrzucić 15-20g to szkoda roboty bo trzeba potem filtrować. A no i wrzucaj bezpośrednio do wiadra, Hop spidery, woreczki czy pończochy sprawią że może nie trzeba będzie filtrować, ale słabiej czuć te chmiele wtedy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Seba85 napisał:

Jako, że sam ostatnio próbowałem tuningować brewkity to się wypowiem :P

 

Herbatkę jak najbardziej można zrobić na aromat, smak, bez specjalnego podbijania goryczki, zalewając chmiel wodą o temperaturze 60C.

Szczególnie chmiel taki jak Saaz, który alfakwasów zbyt dużo nie zawiera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podetnę się do tematu. Zamierzam wypróbować brewkit Mangrove Helles

 

https://spiritferm.biz/pl/p/Brewkit-Mangrove-Jacks-Craft-Series-1%2C8kg-HELLES/1227

 

Teraz mam do was koledzy pytanie. Gdyż ten brewkit posiada oddzielnie 2 rodzaje granulatu chmielowego do chmielenia na zimno.

 

To był by mój trzeci Brewkit i pierwszy raz z chmieleniem na zimno. Pierwsze wykonałem w jednym fermentorze z kranikiem.

Czy jest jakaś możliwość żeby cały proces z chmieleniem na zimno przeprowadzić w jednym fermentorze, żeby podczas rozlewania nie było drobinek chmielu?

 

Pomyślałem żeby te chmiele zamknąć w jakiejś kuli z pończochy czy coś takiego i wrzucić do fermentora w odpowiednim momencie. Najlepiej jak by pływały po powierzchni i przed rozlewem bym je wyjął.

 

Czy to jest dobry pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ktoś wymyślił :) Helles chmielony na zimno nowozelandzkimi chmielami...
Anton Dreher przewraca się w grobie ;)

 

Co do pytania - chmielę czasem w worku nylonowym o drobnych oczkach i w większości przypadków obywa się bez cold crashu.

Doświadczeń z pończochą nie mam, zakładam, że jeśli się gdzieś nie rozciągnie będzie ok.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Reters napisał:

Dobrze. Tak zrobię. Worek nylonowy to gdzie nabyłeś? Czy może być taki? To jest 200 Mikronów

 

https://piwnykraft.pl/pl/p/Worek-filtracyjny-10-cm-x-36-cm-zawiazywany-200-mikronow/501

Na dziale z owocami i warzywami w biedronce/Lidlu są tego typu woreczki za 2,50zł/2szt. Do tej pory używałem tylko ich + cold crush i nigdy nie miałem problemów z drobinkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pilsner rozlany po 4 tygodniach, dochmielony na zimno w "skarpecie" sazzem 50g i lubelskim 50g przez ostatnie 5 dni. Jest to moje pierwsze piwo robione dolną fermentacją. Pomimo tego, że piwko jeszcze nie jest dobrze nagazowane uważam, że aromat, barwa i smak jest rewelacyjny, taki głęboki, bez nieporządanych zapachow drożdży i innych nieporzadanych smakow. Nawet bym się pokusił o stwierdzenie, że jest to mój najlepszy brewkit. Jutro nastawiam ponownie na dolnej fermentacji. Dodam, że drodze z zestawu które wg mnie są właśnie dolnej fermentacji, tak wynika z opisu na puszce coopersa.

Dzięki

Wysłane z mojego SM-A528B przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie akurat są specyficzne warunki i bardziej jednak chodzi mi o worek nylonowy czy coś w tym stylu. Gdyż fermentację zawsze przeprowadzam w jednym fermentorze.

 

Jeszcze mam pytanie rafcio do Ciebie. Do tej puszki Coppersa co użyłeś jako dodatek cukrowy fermentacyjny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Reters napisał:
U mnie akurat są specyficzne warunki i bardziej jednak chodzi mi o worek nylonowy czy coś w tym stylu. Gdyż fermentację zawsze przeprowadzam w jednym fermentorze.
 
Jeszcze mam pytanie rafcio do Ciebie. Do tej puszki Coppersa co użyłeś jako dodatek cukrowy fermentacyjny?

Tym razem użyłem glukozy.

 

14 godzin temu, Reters napisał:
Rafcio to super.  Po ilu dniach od zadania drożdży do brzeczki wrzuciłeś chmiel? Czy ważne żeby BLG było poniżej 5 i wtedy wrzucić na kilka dni? Tak zwana "skarpeta" sprawiła, że nie masz drobinek chmielu w brzeczce?

Nastaw 5.12. , chmielenie 25.12 , rozlew 30.12. Blg przy dodaniu chmielu miałem 3,5. Piwo jest wg mnie bardzo klarowne, zrobię zdjecie dzisiaj jak piwko otworzę.

Wysłane z mojego SM-A528B przy użyciu Tapatalka
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.