Skocz do zawartości

Pilsner Coopers dolnej fermentacji - jak dochmielić ?


rafcio76

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 29.12.2022 o 23:46, fotohobby napisał:

Ale ktoś wymyślił :) Helles chmielony na zimno nowozelandzkimi chmielami...
Anton Dreher przewraca się w grobie ;)

 

Co do pytania - chmielę czasem w worku nylonowym o drobnych oczkach i w większości przypadków obywa się bez cold crashu.

Doświadczeń z pończochą nie mam, zakładam, że jeśli się gdzieś nie rozciągnie będzie ok.

 

 

 

Więc jakie są klasycznie dodawane chmiele do piwa w stylu Helles? Bez udziwnień....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Reters napisał:

Więc jakie są klasycznie dodawane chmiele do piwa w stylu Helles? Bez udziwnień....

Jakie chmiele? Tak zwane szlachetne (lub ich odpowiedniki).

Chmiele szlachetne to: Hallertauer Mittelfrüh, Tettnang, Spalt, Saaz. Co je wyróżnia? Niski poziom alfa kwasów, bliska 1:1 relacja alfa i beta kwasów, minimalny kohumulon, dużo aromatu. A jak ich nie ma? Jest Lubelski, jest Tradition - to tak z moich doświadczeń.

Rzuć okiem tutaj:

https://beerandbrewing.com/noble-hops-cheat-sheet/ https://byo.com/article/the-noble-hops-of-germany/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.12.2022 o 10:29, Bolt napisał:

A ja polecam 1dzień temperatura pokojowa i na 3 dni cold crash, jak chcesz krzyształ w 2 dni dodajesz żelatynę. Generalnie na drobinki etc tylko CC ;)

Bolt mam np. 20 litrów brzeczki już po burzliwej i cichej cały czas w jednym fermentorze. Po 3 tygodniach chcę dodać żelatynę do wyklarowania. Jak dokładnie to zrobić? Ile żelatyny, ile wody, jaka temp wody do rozpuszczenia żelatyny? Oraz jak ją dodać do brzeczki? Otworzyć wieko, wlewać delikatnie i mieszać klasyczną plastikową łyżką do brzeczki? Nie chcę jej napowietrzyć i nie chcę żeby za bardzo drożdże się podniosły z dna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.