Skocz do zawartości

[Kwas] lactobacillus casei z kefiru albo jogurtu - da się ?


lechu555

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, lechu555 napisał:

kurde, a mi już 24h nie chcą wystartować kultury baterii z PG, , temperatura początkowo 46 stopni, potem opadała sobie kilka godzin do pokojowej. Poczekam jeszcze do jutra i pierdziele, zadaje drożdże bo zaraz co innego się dobierze do tego.

Dodałeś do brzeczki i nie zakwasza? W jaki sposób sprawdzasz czy ruszyły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Suchejroo napisał:

Dodałeś do brzeczki i nie zakwasza? W jaki sposób sprawdzasz czy ruszyły?

Tak, Sprawdzam przez to, że ani rurka nie bulka, ani piana się nie pojawia, ani smak nie jest kwaśny jak przez kranik pobieram próbkę. Ph zbiłem do 4.6, więc jako tako jeszcze dam przeleżeć brzeczce, może jej nic nie zaatakuje. Chmielenia nie było, więc tutaj się nie doszukuję przyczyny laga.

Edytowane przez lechu555
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, lechu555 napisał:

Tak, Sprawdzam przez to, że ani rurka nie bulka, ani piana się nie pojawia, ani smak nie jest kwaśny jak przez kranik pobieram próbkę. Ph zbiłem do 4.6, więc jako tako jeszcze dam przeleżeć brzeczce, może jej nic nie zaatakuje. Chmielenia nie było, więc tutaj się nie doszukuję przyczyny laga.

 

Czyli cały czas ph = 4,6? Nic się nie zmieniło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, andy1856 napisał:

 

Czyli cały czas ph = 4,6? Nic się nie zmieniło?

Nie mierzyłem, ale smak ewidentnie ten sam co i był przed zadaniem bakterii. Zero kwasowości ani śladu życia w brzeczce

 

[EDYTA] uff ruszyło, teraz patrzę. Piany nie ma, ale bulka raz na 2 minuty i smak już też ewidentnie w stronę kwasu. Pewnie lada moment piana się pojawi.

Edytowane przez lechu555
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, lechu555 napisał:

Nie mierzyłem, ale smak ewidentnie ten sam co i był przed zadaniem bakterii. Zero kwasowości ani śladu życia w brzeczce

 

[EDYTA] uff ruszyło, teraz patrzę. Piany nie ma, ale bulka raz na 2 minuty i smak już też ewidentnie w stronę kwasu. Pewnie lada moment piana się pojawi.

Póki nie zmierzysz pH to nie wiesz czy się zakwasza - a co do "ruszenia" to nie o to w zakwaszaniu chodzi. Jeśli rusza fermentacja to masz dzikie drożdże a nie kwaśną brzeczkę. Zakwaszanie to nie jest fermentacja drożdżami saccharomyces. Nie ma pojawiać się piana ani produkować CO2. Czasami może minimalnie obniżyć po 2 dobach ekstrakt, ale Ty masz juz po prostu fermentację. 

Edytowane przez Suchejroo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.01.2023 o 13:27, Suchejroo napisał:

Póki nie zmierzysz pH to nie wiesz czy się zakwasza - a co do "ruszenia" to nie o to w zakwaszaniu chodzi. Jeśli rusza fermentacja to masz dzikie drożdże a nie kwaśną brzeczkę. Zakwaszanie to nie jest fermentacja drożdżami saccharomyces. Nie ma pojawiać się piana ani produkować CO2. Czasami może minimalnie obniżyć po 2 dobach ekstrakt, ale Ty masz juz po prostu fermentację. 

to całe szczęście, bo to bulknie nie narasta, piany też nie ma. Nie mniej jednak za pierwszym kwasem miałem pianę i bulkanie, piwo wyszło bez zarzutów, najwidoczniej dzikie drożdże się dogadały (ekstrakt zszedł do 4BGL o ile pamiętam)

 

[EDYTA] jednak jedna połowa warki wystartowała z dzikimi najwidoczniej drożdżami bo pojawiła się piana i bulka, dodałem drożdże ze startera, może nadgonią dzikusy (a może to drożdże z powietrza z poprzednich warek), chociaż wątpię. Do drugiej połowy też już dałem drożdże, chociaż jeszcze się nie dokwasiło do pożądanego poziomu, choć, że bakterie pracują już czuć po smaku. W każdym razie nie skreślam jeszcze piwa.

 

 

[EDYTA] póki co oba kwasy jeszcze pracują. Ale co można powiedzieć, to to, że metoda trzymania drożdży razem z lactobacillusami może dla kogoś dać jednak zbyt mocny kwas. Dla mnie jest ok, ale raczej większy niż większość komercyjnych kwasów. Nie widzę specjalnie różnicy między kulturą PG z Serowar.pl (przy okazji nauczyłem się robić ser koryciński :)   ) , a l.rhamnosus z Biotyku jeśli chodzi o smak. Dodanie pulpy mango bardzo dobrze redukuje odczucie kwasowości.

Zastanawiam się czy dałoby się zatrzymać dalsze kwaśnienie poprzez dodanie trochę chmieli by zatrzymać lactobacillusy w pożądanym momencie.

Spróbuję przy następnej warce, przy okazji sprawdze czy gęstwa zakwasza. Dam znać.

 

Edytowane przez lechu555
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dodałem 2,5 kg pulpy brzoskwiniowej do jednej części i po trzech dniach mam infekcję, ale póki co smak się trzyma i nie czuć czegokolwiek złego. Przy okazji, całkiem niezła ta pulpa się wydaje, mam nadzieję, że będzie mi ją dane ocenić w gotowym produkcie. Jeżeli przejdzie to kolejne z tej oferty popróbuję.

 

https://allegro.pl/oferta/przecier-z-brzoskwin-pulpa-100-5l-12232237443

20230205_113242.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Bolt napisał:

Tylko skąd infekcja? Pulpa zainfekowana? Wiele razy dodawałem owoce etc i nigdy nie było problemu.stosowałem pulpy z tej aukcji i było zawsze ok. 

Czort wie. Do pierwszej połowy warki dałem pulpę mango , drugą połowę warki przelałem znad drożdży i właśnie owy przecier brzoskwiniowy. Tej pierwszej połowy nic nie ruszyło. Myślałem, że tak kwaśnych piw to już nic nie zechce ruszyć...

 

Które jeszcze pulpy z tej serii używałeś co to można by polecić? Bo cena jest całkiem niezła. 

Edytowane przez lechu555
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, lechu555 napisał:

Czort wie. Do pierwszej połowy warki dałem pulpę mango , drugą połowę warki przelałem znad drożdży i właśnie owy przecier brzoskwiniowy. Tej pierwszej połowy nic nie ruszyło. Myślałem, że tak kwaśnych piw to już nic nie zechce ruszyć...

 

Które jeszcze pulpy z tej serii używałeś co to można by polecić? Bo cena jest całkiem niezła. 

Porzeczkę, wiśnie i malinę. Wszystkie ok chociaż nieco brakuje im pełni jaka dają całe owoce. Ale Są wygodne i dostępne cały rok. Do tradycyjnych piw spoko. Do lambikow natomiast nie polecam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.