Skocz do zawartości

Może się tym pochwalę [Porter Bałtycki]


Artanis02

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Od kilku lat zbieram sobie losowo od niechcenia portery, RISy i inne mocne piwa do leżakowania, jest to takie poboczne hobby przy piwowarstwie. Oczywiście znam wszystkie za i przeciw względem tej praktyki i wiem, że niektóre z moich "leżaków" absolutnie nie są stylami do tego przeznaczonymi. Tym niemniej chciałem to gdzieś zostawić i poczytać co macie do powiedzenia w temacie, czy też coś trzymacie, a może nawet się którymiś wymienić.

 

Poniżej przedstawiam moją skromną kolekcję, na razie dodam tylko głupawe filmiki z piwnicy, ale z czasem stworzę arkusz wszystkich pozycji, ilość poszczególnych egzemplarzy, ich terminy przydatności oraz zdjęcia etykiet. 

 

Tutaj link do listy piw ze zdjęciami:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1LyH29J0BjZOxqzjc1C-1eY0rZo8q9Yl-ywfqtq6o9Hw/edit?usp=sharing

 

A tutaj dodatkowe materiały (m.in. video):

https://photos.app.goo.gl/Ty6rXtCpwrg3HtDp8

https://photos.app.goo.gl/Wo9kKAq3n8Cqxzgk8

https://photos.app.goo.gl/oPWr4nuA6UMioE4u6

 

Edytowane przez Artanis02
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna kolekcja. Masz wszystkiego po jednym czy tylko do filmu wyciągnąłeś po sztuce a skitrane więcej? Ja jak coś na leżak kupuję, z tych pospolitszych (Żywiec, Książęce, Okocim, Komesy) to 3-4 sztuki i tak idzie jedna sztuka rocznie powiedzmy z danej partii, zapisuję sobie notkę z datą w jednym pliku. Fajnie to się w czasie zmienia. Zazwyczaj na lepsze. Do tego na leżaku stare mocne moje warki. Najstarszy porter zaraz osiągnie 7 lat niestety zostały chyba 2 butelki ? . Jak coś to ja jestem otwarty na wymiany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, zasada napisał:

O leżakowaniu czytałem tylko Vintage beer - Dawsona.

Czekam na listę, bo w obce linki video klikam z niechęcią.

Dziś będę urzędował w piwnicy, także coś się pojawi.

10 godzin temu, darinho napisał:

Fajna kolekcja. Masz wszystkiego po jednym czy tylko do filmu wyciągnąłeś po sztuce a skitrane więcej? Ja jak coś na leżak kupuję, z tych pospolitszych (Żywiec, Książęce, Okocim, Komesy) to 3-4 sztuki i tak idzie jedna sztuka rocznie powiedzmy z danej partii, zapisuję sobie notkę z datą w jednym pliku. Fajnie to się w czasie zmienia. Zazwyczaj na lepsze. Do tego na leżaku stare mocne moje warki. Najstarszy porter zaraz osiągnie 7 lat niestety zostały chyba 2 butelki ? . Jak coś to ja jestem otwarty na wymiany.

Staram się kupować po kilka (4-6), ale nie jestem bogaczem więc te droższe raczej po 1-2 sztuki max. Co jakiś czas dokupuje nawet te, które już mam- szczególnie jak jest, późna data, albo zestaw.

Jeszcze żadnych degustacji nie było, ale chyba do tego to zmierza.

Mam też 1 warkę własnego imperialnego portera bałtyckiego (niestety, mi tak pasuje odmiana tego słowa), ale to młode piwo, jeszcze nawet nie nagazowane.

U mnie najstarszy egzemplarz ma datę chyba do 2017? Upewnię się dziś.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Artanis02 napisał:

ale to młode piwo, jeszcze nawet nie nagazowane.

Warto dać mu czas. Ja jak zrobiłem pierwszy porter to trochę rozdałem, częściej się go piło, bo był niezły, ale nie jakiś super. Potem się super wyrobił dopiero. A teraz szkoda bo raptem 2 buteleczki zostały ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, darinho napisał:

Warto dać mu czas. Ja jak zrobiłem pierwszy porter to trochę rozdałem, częściej się go piło, bo był niezły, ale nie jakiś super. Potem się super wyrobił dopiero. A teraz szkoda bo raptem 2 buteleczki zostały ?

Właśnie chcę tego uniknąć, Mam jakieś 40 butelek, 20 zamykam pod klucz, resztę będę sprawdzał z czasem.

Miałem taką sytuację z cydrem dawno temu, zrobiłem i zaczęliśmy pić świeży, wydawał się sztuczny, strasznie kwaśny. Potem się o nim zapomniało i po kilku latach go odkopałem ze starego domu i był naprawdę mega.

Zahaczyłem przed chwilą o Lidla, bo Kopyr coś gderał, że Porter Day jest i dokupiłem coś, będą dziś na liście. Muszę jeszcze odwiedzić lokalnego Al. Capone.

Do usłyszenia potem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Artanis02 napisał:

Okazuje się, że takie katalogowanie trochę trwa, ale coś już się pojawia.

Link poniżej:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1LyH29J0BjZOxqzjc1C-1eY0rZo8q9Yl-ywfqtq6o9Hw/edit?usp=sharing

Szału ni ma  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, anteks napisał:

Szału ni ma  ;)

To chyba jest 30% całości, bateria mi w lapku padła już. Na weekendzie coś dodam jeszcze.

4 minuty temu, zasada napisał:

Szczególnie ciekawi mnie ten Triple Blonde. To było bardzo przyjemne piwo, miękkie, owocowe - ale jasne. Piłeś wcześniej jakieś przelezakowane butelki, czy to jedyna?

Niestety nic leżakowanego nie próbowałem, dopiero wracam do tematu, to tak trochę od niechcenia było zbierane. Ten Blond to jedyna, którą mam i kiedyś piłem świeżą.

Edytowane przez Artanis02
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.