Skocz do zawartości

Rurka na pływaku do Corneliusa i adapter kranika do fermentora.


Artanis02

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Szukam i nie mogę znaleźć.

Kojarzy ktoś takie sprzęty? Szukam w jakimś normalnym sklepie, najlepiej allegro albo coś sprawdzonego i żeby przesyłka nie szła 2 miesiące.

 

1: Rurka do piwa na pływaku do kega Cornelius. Zastępuje tę prostą długą stalową. Pozwala na pobieranie piwa z górnego poziomu, a nie z dna. Występuje w kilku wersjach, mnie interesują te dwie:

https://www.joom.com/pl/products/635f3aa8aa16fc0144caf71c

https://www.joom.com/pl/products/5fb6e6bd6655f8010692677b

 

2. Adapter na rurkę montowany w miejsce kranika fermentora, który od wewnątrz fermentora ma końcówkę (taką jak kranik) na wężyk silikonowy (10mm). Ewentualnie po prostu nypel 10mm z gwintem żeńskim 3/4 o odpowiednim skoku, pod ten kranik od wewnątrz.

Coś w ten deseń:

https://www.multikraft.com/en/shop/animal-husbandry/7/adapter-ibc-s60x6-ig

https://pl.aliexpress.com/i/4000386079509.html

 

Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam

Edytowane przez Artanis02
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten pływak jest m.in. po to, żeby zbierać piwo bez chmielu, drożdży etc, które mogą się osadzać na dnie.  Ja go używam, gdy daję chmiel na zimno do kega. Minus jest taki, że rurka potrafi się tak ułożyć,  że zamiast piwa zbiera gaz, prawdopodobnie niezłym pomysłem jest dociążenie jej. Inaczej to bywa bardzo denerwujące. Ten problem miałem z podobnym zestawem jak w drugim linku.  Taką jak w pierwszym też mam, ale jeszcze nie użyłem.

Ja kupowałem z Ali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Fidel napisał:

Może pytanie lekko nie ten tego... Ale po co Ci to?? Jak jest cel zastosowania tych sprzętów?

Wysłane z mojego CPH2399 przy użyciu Tapatalka
 

Adapterek do chłodzenia brzeczki przez fermentor z wodą i lodem (nie chcę wyciągać rurki z powrotem przez górę fermentora), a pływak tak jak @Łachim opisał.

19 minut temu, Łachim napisał:

Ten pływak jest m.in. po to, żeby zbierać piwo bez chmielu, drożdży etc, które mogą się osadzać na dnie.  Ja go używam, gdy daję chmiel na zimno do kega. Minus jest taki, że rurka potrafi się tak ułożyć,  że zamiast piwa zbiera gaz, prawdopodobnie niezłym pomysłem jest dociążenie jej. Inaczej to bywa bardzo denerwujące. Ten problem miałem z podobnym zestawem jak w drugim linku.  Taką jak w pierwszym też mam, ale jeszcze nie użyłem.

Ja kupowałem z Ali.

https://pl.aliexpress.com/item/32847023684.html
Ten? On ma 2 końcówki? Jedna z filterkiem a druga z samą rurką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki, do tego chyba z keglandu taki bez filtra. Kupiłem też gdzieś filtr oddzielnie, ale okazało się,  że zamiast tego nypla miał dziurę w środku i sprawdzał się gorzej, bo musiałem łączyć go wężykiem 8mm.

Edytowane przez Łachim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Łachim napisał:

Ten pływak jest m.in. po to, żeby zbierać piwo bez chmielu, drożdży etc, które mogą się osadzać na dnie.  Ja go używam, gdy daję chmiel na zimno do kega. Minus jest taki, że rurka potrafi się tak ułożyć,  że zamiast piwa zbiera gaz, prawdopodobnie niezłym pomysłem jest dociążenie jej. Inaczej to bywa bardzo denerwujące. Ten problem miałem z podobnym zestawem jak w drugim linku.  Taką jak w pierwszym też mam, ale jeszcze nie użyłem.

Ja kupowałem z Ali.

Chmielisz w kegu i przelewasz do innego czy spożywasz bezpośrednio?

Edytowane przez anteks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@anteksPrzelewam (w zamkniętym transferze), żeby nie wyszła łodyga. Chociaż zdarzyło mi się nie przelać saisona homeopatycznie chmielonego na zimno i tej łodygi szczególnie nie wyczułem,  w każdym razie nie przeszkadzała. Mimo to oczywiście ryzyko istnieje i rośnie z ilością chmielu i czasem jego pobytu w piwie.

Oprócz pływaka mam rurkę w jednym kegu skróconą ok. 4 cm i działa to lepiej, ale na koniec zostaje w kegu pewnie z litr piwa (razem z osadami). Fermentuję w tak przerobionym corny pod ciśnieniem warki 10 l. Większe mogłyby się nie sprawdzić z uwagi na niekorzystny stosunek powierzchni drożdży do objętości piwa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Łachim napisał:

@anteksPrzelewam (w zamkniętym transferze), żeby nie wyszła łodyga. Chociaż zdarzyło mi się nie przelać saisona homeopatycznie chmielonego na zimno i tej łodygi szczególnie nie wyczułem,  w każdym razie nie przeszkadzała. Mimo to oczywiście ryzyko istnieje i rośnie z ilością chmielu i czasem jego pobytu w piwie.

Oprócz pływaka mam rurkę w jednym kegu skróconą ok. 4 cm i działa to lepiej, ale na koniec zostaje w kegu pewnie z litr piwa (razem z osadami). Fermentuję w tak przerobionym corny pod ciśnieniem warki 10 l. Większe mogłyby się nie sprawdzić z uwagi na niekorzystny stosunek powierzchni drożdży do objętości piwa. 

Przy kulce nie ma strat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Łachim napisał:

@anteks Fermentuję w tak przerobionym corny pod ciśnieniem warki 10 l. Większe mogłyby się nie sprawdzić z uwagi na niekorzystny stosunek powierzchni drożdży do objętości piwa. 

Fermentuje w King Keg Junior (gabarytowo podobny co Corny) warki 16-17 litrów beż jakiś  negatywnych efektów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, anteks napisał:

Przy kulce nie ma strat?

Są, ale jest nad nimi większa kontrola. Czasem chmielu na zimno dam 100g, a czasem 20. Przy kulce poziom strat można dostosować. Dodatkowo to jest dobre do próbek, bo bliżej powierzchni piwo jest bardziej klarowne i jest mniej chmielin. W 90% wolę jednak skróconą rurkę z uwagi na łatwość użycia i niezawodność (wężyk do kulki raz mi się zsunął z rurki, prócz wspomnianych wcześniej wad, ale to było podczas desperackich prób przelania mimo zasysania gazu zamiast piwa). Dodam, że problemy, które mam z pływakiem są w kegu 11l, być może jest on z jakichś przyczyn za mały lub mam źle dobraną długość wężyka. W sieci widziałem jednak komentarze ludzi, którzy rozwiązali ten problem dopiero zakładając nakrętkę z nierdzewki koło wylotu rurki. Ogólnie mam mieszane odczucia.

 

Obie metody pozwalają na fermentację i wyszynk z jednego zbiornika. Zwykle jednak przetaczam piwo do kega 9l lub 11l (jeśli chmielę w nim na zimno), a 18l corny ze skróconą rurką służy za fermentor.

 

31 minut temu, fotohobby napisał:

Fermentuje w King Keg Junior (gabarytowo podobny co Corny) warki 16-17 litrów beż jakiś  negatywnych efektów

Dobrze wiedzieć. Próbowałeś robić jakieś mocne piwo tej objętości? Słyszałem o metodzie dodawania kilkukrotnie wygotowanych płatków dębowych dla zwiększenia powierzchni drożdży bez wnoszenia smaku dębu, chociaż bardziej do lagerowania. Spróbuję tego przy porterze bałtyckim.

Edytowane przez Łachim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.01.2023 o 10:24, Artanis02 napisał:

https://pl.aliexpress.com/item/33005158514.html   (10mm 3/4")

 

Kojarzy to ktoś w sklepie w PL?

 

Króciec 3/4 z gwintem calowym powinien być do dostania w rozsądnym sklepie hydraulicznym. Wydaje mi się, że plastikowe gwinty fermentorowe też są calowe.
W necie np. tu:
https://allegro.pl/oferta/koncowka-weza-3-4-fi-10-mm-mosiezna-mosiadz-gw-10915602838
Googla najlepiej zapytać o "3/4 10mm GW"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.01.2023 o 11:40, Łachim napisał:

Dodam, że problemy, które mam z pływakiem są w kegu 11l, być może jest on z jakichś przyczyn za mały lub mam źle dobraną długość wężyka. W sieci widziałem jednak komentarze ludzi, którzy rozwiązali ten problem dopiero zakładając nakrętkę z nierdzewki koło wylotu rurki. Ogólnie mam mieszane odczucia.

Dzisiaj nałożyłem na wężyk koło pływaka nakrętkę z nierdzewki o średnicy wewnętrznej 10mm. Na wężyk wchodzi ciasno. Kupiłem w OBI za kilkanaście zł 4 sztuki, ale to nie może być ocynk. Rozwiązało problem natychmiast. Okazało się,  że pływak był na powierzchni, ale rurka dokładnie na jego czubku. Dam znać za jakiś czas i sprawdzę, czy na pewno z nakrętką i piwem się nic nie dzieje, bo nie wiem jaki to rodzaj nierdzewki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.