Skocz do zawartości

Marzy mi się taki lager....


del

Rekomendowane odpowiedzi

4 godziny temu, del napisał(a):

 

Można prosić o doprecyzowanie? Wyższa, czyli jaka? Jakie drożdże akcentujące polecasz?

 

 

Wyższa, czyli 67-69C. Najbardziej słodowy profil, jakki uzyskałem w lagerach dały mi drożdże White Labs WLP838 Southern German Lager.

Jeśli masz problem z temperaturą polecam drożdże do American Lager (California Common) np

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, del napisał(a):

A da się uzyskać podobny efekt górną fermentacją?

Jak użyjesz drożdży np. US-05 i będziesz fermentował w dolnej granicy (15 stopni) to powinieneś uzyskać. Ja zrobiłem eksperyment i warkę podzieliłem na pół i do jednego fermentora dałem W34/70 od Gozdawy (2 razy tańsze niż Fermentis) - fermentacja 10 stopni, a do drugiego US-05 i fermentuje właśnie w 15 stopniach. Za tydzień będę przelewał to porównam oba piwa. 

Edytowane przez Eselchen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Eselchen napisał(a):

jednego fermentora dałem W34/70 od Gozdawy (2 razy tańsze niż Fermentis) - fermentacja 10 stopni

jestem zainteresowany wnioskami i porównaniem do fermentisa 😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

10 minut temu, smola napisał(a):

jestem zainteresowany wnioskami i porównaniem do fermentisa 😀

Gozdawa... no cóż, byłem kiedyś w ich siedzibie, widziałem porcjowanie drożdzy z opakowania zbiorczego do saszetek i jakoś mnie ten proces nie zachwycił.

Gozdawa tylko przepakowuje drożdże, to nie jest producent.

Kiedyś używałem ich Old German Altbeer 9 i raz było bardzo  ok, raz niespecjalnie.

Być może  to ja popełniłem bład.

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, fotohobby napisał(a):

Wyższa, czyli 67-69C. Najbardziej słodowy profil, jakki uzyskałem w lagerach dały mi drożdże White Labs WLP838 Southern German Lager.

Jeśli masz problem z temperaturą polecam drożdże do American Lager (California Common) np

 

 

Robiłem wg. przepisu https://wiki.piwo.org/Full_Aroma_Hops_,_Carlberg_(wersja_na_20l) więc przerwa scukrzająca odbywała się w temp ok. 72 stopnie. Tu już nic nie wywalczę. Warzenie lagerów póki co odstawiam do zimy. Czy polecasz jakieś podkreślające słodowość drożdże górnej fermentacji?

 

11 godzin temu, Eselchen napisał(a):

Jak użyjesz drożdży np. US-05 i będziesz fermentował w dolnej granicy (15 stopni) to powinieneś uzyskać. Ja zrobiłem eksperyment i warkę podzieliłem na pół i do jednego fermentora dałem W34/70 od Gozdawy (2 razy tańsze niż Fermentis) - fermentacja 10 stopni, a do drugiego US-05 i fermentuje właśnie w 15 stopniach. Za tydzień będę przelewał to porównam oba piwa. 

 

Tak spróbuję. Następna warka to APA, bo muszę zużyć drożdże ale jeszcze kolejna: 4kg pilzeński, 0,5 kg carapils, us-05 i skleję sobie ze styropianu budowlanego jakiś izolator, do którego włożę zamrożone butelki. Daj znać jak wyszło porównanie! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się bardzo fajnie sprawdziły drożdże FM12 W szkocką kratę. Wrażenie jak coś pomiędzy brytyjskimi szczepami a US-05, lekkie estry, ale nie męczące. Zrobiłem na nich serię piw i wszystkie były udane (scottish 70, oatmeal stout, Berliner weisse, chyba coś jeszcze). Bardzo przyjemny szczep, eksponujący słodowość, na pewno nada się też do czegoś w stylu APA czy nawet niektóre IPA.

Edytowane przez Łachim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 8.05.2023 o 21:55, Eselchen napisał(a):

Jak użyjesz drożdży np. US-05 i będziesz fermentował w dolnej granicy (15 stopni) to powinieneś uzyskać. Ja zrobiłem eksperyment i warkę podzieliłem na pół i do jednego fermentora dałem W34/70 od Gozdawy (2 razy tańsze niż Fermentis) - fermentacja 10 stopni, a do drugiego US-05 i fermentuje właśnie w 15 stopniach. Za tydzień będę przelewał to porównam oba piwa. 

Właśnie dzisiaj butkowałem piwo na US-05, zasyp 100% pilzneński, chmielenie na 13 IBU, fermentacja 2.5 tygodnia w 15 stopniach. Z 10.1 blg zeszło do 2.6. 
Podczas próbowania byłem zaskoczony, bo czuć wyraźnie diacetyl. Smak bardzo przypomina lagera, w sumie niemal nie do odróżnienia. Gdyby ktoś zrobił mi ślepy test to mówiłbym, że to dolna fermentacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Eselchen napisał(a):

Właśnie dzisiaj butkowałem piwo na US-05, zasyp 100% pilzneński, chmielenie na 13 IBU, fermentacja 2.5 tygodnia w 15 stopniach. Z 10.1 blg zeszło do 2.6. 
Podczas próbowania byłem zaskoczony, bo czuć wyraźnie diacetyl. Smak bardzo przypomina lagera, w sumie niemal nie do odróżnienia. Gdyby ktoś zrobił mi ślepy test to mówiłbym, że to dolna fermentacja.

Ale taki Żywiec/Tyskie czy coś innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak użyjesz drożdży np. US-05 i będziesz fermentował w dolnej granicy (15 stopni) to powinieneś uzyskać. Ja zrobiłem eksperyment i warkę podzieliłem na pół i do jednego fermentora dałem W34/70 od Gozdawy (2 razy tańsze niż Fermentis) - fermentacja 10 stopni, a do drugiego US-05 i fermentuje właśnie w 15 stopniach. Za tydzień będę przelewał to porównam oba piwa. 
Które gozdawy?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak użyjesz drożdży np. US-05 i będziesz fermentował w dolnej granicy (15 stopni)

 

Nie daj Boże ! Gówno nie piwo - estry - wybitnie nieprzyjemne, guma lub diacetyl - nie dla niskiej temperatury w tym szczepie !

Wy przeceniacie US05 - to nie są hybrydowe uniweralne drożdże - to jest szczep do piw IPA ew. Stout i  tam się optymalnie sprawdza. Nigdy z tego nie będzie nawet blisko lagera i lepiej sobie wybić to z głowy. Nie ma co zaklinać rzeczywistości. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady. Ja się zgadzam,  że lager na US-05 to nie lager, bo moim zdaniem charakter lagerowy nie polega na braku charakteru, bo ten w lagerach występuje - np. w przypadku wielu szczepów niemieckich wytrawność+możliwa lekka siarka, którą nawet lubię, gdy chodzi o taką zapałczaną. Na US-05 się go nie uzyska, ale ten szczep jeśli jest odpowiednio traktowany dobrze sprawdza się w dość niskich temperaturach. Moim zdaniem przy 12 stopniach na początku fermentacji spokojnie by dał radę. 

Edytowane przez Łachim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Piotr Ba napisał(a):

Jak użyjesz drożdży np. US-05 i będziesz fermentował w dolnej granicy (15 stopni)

 

Nie daj Boże ! Gówno nie piwo - estry - wybitnie nieprzyjemne, guma lub diacetyl - nie dla niskiej temperatury w tym szczepie !

Wy przeceniacie US05 - to nie są hybrydowe uniweralne drożdże - to jest szczep do piw IPA ew. Stout i  tam się optymalnie sprawdza. Nigdy z tego nie będzie nawet blisko lagera i lepiej sobie wybić to z głowy. Nie ma co zaklinać rzeczywistości. 

Po części idzie się zgodzić, że diacetyl, ale gumy i estrów w większej ilości niż w wyższych temperaturach to się nie uświadczy raczej. Co do diacetylu to po to robi się przerwę diacetylowa w wyższej temperaturze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej kupić sobie s23? Przecież jest dostępne. U mnie się na jasnym piwie niechmielonym czerwone w niskiej temp. nie sprawdziły więc ja nie rekomenduje. Jak producent podaje zakres pracy to celuj w średnią logika nakazuje. Dla mnie osobiście profil lagerowy to profil słodowy. 

Edytowane przez Piotr Ba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.05.2023 o 19:46, Piotr Ba napisał(a):

A nie lepiej kupić sobie s23? Przecież jest dostępne. U mnie się na jasnym piwie niechmielonym czerwone w niskiej temp. nie sprawdziły więc ja nie rekomenduje. Jak producent podaje zakres pracy to celuj w średnią logika nakazuje. Dla mnie osobiście profil lagerowy to profil słodowy. 

 

Generalnie źle się stało, że napisałem w temacie, że marzy mi się lager. Styl jest w sumie drugorzędną sprawą. Po zrobieniu jednej warki Full Aroma Hops wiem już trochę więcej i mogę napisać, że szukałem piwa o jak największej słodowości (choć raczej gorzkiej niż de facto słodkiej, lol), wyraźnej, aczkolwiek nie przesadzonej goryczce i długotrwałym finiszu (tak słodowym jak i goryczkowym). Teraz na podstawie wskazówek kolegów zamierzam uzyskać to dodając kilogram Carapils do 3,5kg Pilzeńskiego i zmieniając drożdże na US05 z US04. Myślałem nad niższą temp fermentacji uzyskaną przez komorę ze styropianu budowlanego. Chcesz powiedzieć, że to będzie krok w złą stronę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A w tym pudle styropianowym ile st ma brzeczka fermentująca ? Jeśli ma maks. 15 st C a tak powinno być to zastosuj tam saflager s23 zamiast US05 - ja bym tak zrobił i myślę że to będzie piwo o które Ci chodzi. Tylko słód pilzneński 100 % (ten szczep da słodowość bez konieczności innego zasypu) i nisko zatrzyj w 64 st C plus krótka nawet 5 min przerwa w 72 st C. Chmielenie to już Twoja sprawa. Moim zdaniem tego nie uzyskasz na US05 - to jest do IPA/Stout i tam użyj. Tu będziesz miał delikatną owocowość ale to nie jest owocowość estrowa jak w piwach Ale - tzn od razu wiadomo że to lager. 

Ogólnie to bardzo polubiłem S23 i to będzie mój 1szy wybór przy lagerach - w planach przetestowanie jeszcze tzw Bawarska Dolina bo jestem ciekaw charakteru tegoż. 

Edytowane przez Piotr Ba
..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Carapils doda pełni, ale to jednak słód karmelowy, nie przekraczałbym nim 10% zasypu. Na początku są często problemy z odfermentowaniem, a nie brakiem treściwości, więc w ogóle bym go odpuścił. 

2. Słodowości, ale nie słodyczy doda Ci słód monachijski (jasny lub ciemny).

3. Nie ma drożdży US-04, są S-04

4. Jeśli chcesz słodowości i goryczki, o charakterze piwa "europejskiego" a jednocześnie zrobić coś górnej fermentacji, to sprawdź np. styl Altbier.

Edytowane przez Łachim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piotr Ba napisał(a):

A w tym pudle styropianowym ile st ma brzeczka fermentująca ? Jeśli ma maks. 15 st C a tak powinno być to zastosuj tam saflager s23 zamiast US05 - ja bym tak zrobił i myślę że to będzie piwo o które Ci chodzi. Tylko słód pilzneński 100 % (ten szczep da słodowość bez konieczności innego zasypu) i nisko zatrzyj w 64 st C plus krótka nawet 5 min przerwa w 72 st C. Chmielenie to już Twoja sprawa. Moim zdaniem tego nie uzyskasz na US05 - to jest do IPA/Stout i tam użyj. Tu będziesz miał delikatną owocowość ale to nie jest owocowość estrowa jak w piwach Ale - tzn od razu wiadomo że to lager. 

Ogólnie to bardzo polubiłem S23 i to będzie mój 1szy wybór przy lagerach - w planach przetestowanie jeszcze tzw Bawarska Dolina bo jestem ciekaw charakteru tegoż. 

 

1. Jeszcze nie wiem ile stopni będzie miała tam brzeczka, dopiero będę montował ustrojstwo po weekendzie. Ale sądzę, że zimą uda się spokojnie poniżej 15 temp utrzymać, może nawet zejść do 10.

2. Ktoś tu mi radził zacierać właśnie w wyższych temp. Czy to nie jest właśnie przerwa scukrzająca? A ta niższa temp na wytrawność?

 

 

2 godziny temu, Łachim napisał(a):

1. Carapils doda pełni, ale to jednak słód karmelowy, nie przekraczałbym nim 10% zasypu. Na początku są często problemy z odfermentowaniem, a nie brakiem treściwości, więc w ogóle bym go odpuścił. 

2. Słodowości, ale nie słodyczy doda Ci słód monachijski (jasny lub ciemny).

3. Nie ma drożdży US-04, są S-04

4. Jeśli chcesz słodowości i goryczki, o charakterze piwa "europejskiego" a jednocześnie zrobić coś górnej fermentacji, to sprawdź np. styl Altbier.

 

Dzięki. Tak wiele modyfikacji do wypróbowania, a te piwa tak długo fermentują.... ;/

Edytowane przez del
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.05.2023 o 16:04, del napisał(a):

Ktoś tu mi radził zacierać właśnie w wyższych temp. Czy to nie jest właśnie przerwa scukrzająca? A ta niższa temp na wytrawność?

Wszystkie piwa do domowego użytku zacieraj infuzyjnie - 67 st C. Nie należy sobie zaprzatać głowy tymi przerwami. Odfermentowanie zależy od drożdży - rodzaj zacierania zbytnio go nie zmieni - tzn nie na tyle by w kwestii zwykłego piwa do domu miało znaczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Piotr Ba napisał(a):

Wszystkie piwa do domowego użytku zacieraj infuzyjnie - 67 st C. Nie należy sobie zaprzatać głowy tymi przerwami. Odfermentowanie zależy od drożdży - rodzaj zacierania zbytnio go nie zmieni - tzn nie na tyle by w kwestii zwykłego piwa do domu miało znaczenie.

A jednak temperatura zacierania ma znaczenie, eksperyment na tych samych drożdżach:

https://wiki.piwo.org/Plik:W6.gif

https://wiki.piwo.org/Zacieranie_jednotemperaturowe_-_wpływ_poszczególnych_czynników_na_fermentowalność_brzeczki_i_wydajność#Temperatura

https://wiki.piwo.org/Zacieranie_jednotemperaturowe_-_wpływ_poszczególnych_czynników_na_fermentowalność_brzeczki_i_wydajność#Eksperymenty_z_temperaturą_zacierania_2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i na podstawie tego jaka różnica ? pół plato ? "w domu" pomijalna i nieistotne i bez znaczenia. Zresztą z czasem będziesz znał szczepy których będziesz używał i będziesz wiedział do ilu maks. mogą odfermentować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Piotr Ba napisał(a):

pół plato ? "w domu" pomijalna i nieistotne i bez znaczenia

 

Spójrz jeszcze raz. W standardowych zakresie temperatur zacierania różnica wyszła 2 Blg, W całym badanym zakresie ponad 5 Blg.

Dość istotne jak chcesz sterować wytrawnością i alkoholem w piwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to wygląda na papierze ja znam ten artykuł ale w praktyce już niekoniecznie przynajmniej nie u mnie - nie ze szczepami których używam przewlekle gdzie wiem że innego odfermentowania takiej brzeczki nie będzie i przestawianie przerw na kotle nic nie zmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.