Skocz do zawartości

Gęstwa US 05


Rekomendowane odpowiedzi

Wygląda dobrze, jak nie jest kwaśne to piwo nad nią i nie wali jajem, to powinno być ok. Przed zadaniem do następnej warki wygotuj sobie słoik z wodą. Przelej piwo ze słoika z gęstwy do spróbowania, jak jest ok, to resztę piwa wylej. Przelej gęstwę do słoika z wodą (nie przelewają tego co na dnie słoika, martwe i najsłabsze komórki drożdżowe, ewentualne chmieliny). Zamieszaj słoik z przeplukaną gęstwą i odstaw na około 15 minuty. Do Warki zadaj tak, aby znów najgorsze syfy zostały na dnie i będzie poezja.

     

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, przegalin napisał:

Rozumiem, że z tej odebranej gęstwy drożdży wystarczy na jedną warke?na więcej nie ma co kombinować?

Ja bym nie kombinował z dzieleniem i wrzucił do następnej, lepiej żeby było ich więcej niż za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, krzysiek80 napisał:

Ile maksymalnie z doświadczenia przechowujecie gęstwę w lodówce?

4 tygodnie się zdarzalo maks, później jak niewykorzystana to wylewałem, ewentualnie do wina dodałem na fermentację XD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaka warka. Inna rzecz,  że tej gęstwy wygląda, że jest jakieś 300-400 ml, to nie jest bardzo dużo. Akurat na warkę ok. 21 l z ekstraktem kilkanaście blg.

 

Z gęstwą warto uważać, żeby jej przesadnie nie napowietrzyć, np. przy płukaniu (ja nigdy nie płuczę gęstwy). To może doprowadzić do wykorzystania przez drożdże zapasów energii, jeśli nie będą wykorzystane niezwłocznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, przegalin napisał:

Rozumiem, że z tej odebranej gęstwy drożdży wystarczy na jedną warke?na więcej nie ma co kombinować?

Zależy na ile litrów piwa o jakim ekstrakcie. Masz pełno kalkulatorów do tego. Generalnie jak zebrałeś całość i chcesz warzyć kolejne w miarę lekkie piwa, to pewnie starczy i na dwa.

 

5 godzin temu, krzysiek80 napisał:

Ile maksymalnie z doświadczenia przechowujecie gęstwę w lodówce?

Zawsze staram się użyć w ten sam dzień albo na drugi od zebrania. Tydzień to max co bym osobiście trzymał. Ale wiele osób trzyma dłużej. 

 

5 godzin temu, Łachim napisał:

Zależy jaka warka. Inna rzecz,  że tej gęstwy wygląda, że jest jakieś 300-400 ml, to nie jest bardzo dużo. Akurat na warkę ok. 21 l z ekstraktem kilkanaście blg.

Zależy od gęstości i zanieczyszczeń, ale 300-400ml świeżej gęstwy to jest zwykle jakieś 2x więcej niż potrzeba na warkę 20 litrów 12 blg. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.