Skocz do zawartości

Keg pet - zakręcany - czy wytrzyma fermentację ciśnieniową ?


lechu555

Rekomendowane odpowiedzi

Kompletuję sobie mininalny sprzęt do fermentacji ciśnieniowej, żeby zobaczyć czy to w ogóle dla mnie, chociaż wydaje się to bardzo obiecujące. Póki co tylko sama fermentacja bez przelewania itd. Za ciśnienie odpowiadać będą fermentujące drożdże, a nadmiar upuszczany przez regulowany zawór bezpieczeństwa.

 

Pytanie pewnie okaże się głupie, odpowiedź wydaje mi się twierdząca, ale czy zamiast zdejmowania ciągle śrubokrętami, podważania itd. fittingu w normalnych keg petach, taki keg pet z zakręcanym fittingiem wytrzyma typowe ciśnienia potrzebne do przeprowadzenie fermentacji ciśnieniowej?

https://www.olx.pl/d/oferta/keg-flach-a-zakrecany-pet-kegi-slod-cornelius-petainer-pepsi-corny-CID628-IDSSS6G.html

 

 

Edytowane przez lechu555
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, lechu555 napisał:

Kompletuję sobie mininalny sprzęt do fermentacji ciśnieniowej, żeby zobaczyć czy to w ogóle dla mnie, chociaż wydaje się to bardzo obiecujące. Póki co tylko sama fermentacja bez przelewania itd. Za ciśnienie odpowiadać będą fermentujące drożdże, a nadmiar upuszczany przez regulowany zawór bezpieczeństwa.

 

Pytanie pewnie okaże się głupie, odpowiedź wydaje mi się twierdząca, ale czy zamiast zdejmowania ciągle śrubokrętami, podważania itd. fittingu w normalnych keg petach, taki keg pet z zakręcanym fittingiem wytrzyma typowe ciśnienia potrzebne do przeprowadzenie fermentacji ciśnieniowej?

https://www.olx.pl/d/oferta/keg-flach-a-zakrecany-pet-kegi-slod-cornelius-petainer-pepsi-corny-CID628-IDSSS6G.html

 

 

 

 

15-20 PSI spokojnie mi wytrzymał

Edytowane przez witur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, LewySierpowy napisał:

Ja mam pytanie powiązane - chyba do autora wątku. Co stosujesz jako zawór utrzymujący ciśnienie fermentacji?

Jeszcze do mnie sprzęt nie doszedł, ale zamówiłem na ali to: https://m.pl.aliexpress.com/item/4001035043356.html?browser_id=a49b1f87f1c6496cb3d41aeddf6d55f0&m_page_id=0011867a632a96164a4af1c6bbfec9e1c6d5c3efd8

 

Ogólnie to schemat ma wyglądać tak: petkeg->głowica flacha A->przejściówka z gwintu 5/8 głowicy na ball-lock->i właśnie owy spunding valve,który jak widać jest zakończony ball-lockiem z jednej strony a z drugiej zaworem popuszczającym na bieżąco  nadmiar ciśnienia

 

Kupiłem też to, ale nie jestem pewien czy uda mi się tak minimalnie otworzyć zawór by uzyskać równowagę tak by po wytworzeniu pożądanego ciśnienia przez drożdże otworzyć go tak by  uciekał tylko nadmiar , który drożdże ciągle dokładają ponad to co potrzebne (umownie ten 1 bar)

https://allegro.pl/oferta/zestaw-do-fermentacji-piwo-wino-12308751955

 

 

 

Edytowane przez lechu555
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki. Takie widziałem też. Ja może w przyszłości będę używał Corneliusa do tego.

Ja znalazłem takie coś: https://allegro.pl/oferta/regulator-cisnienia-powietrza-1-4-pneumatyka-11081907085?utm_feed=aa34192d-eee2-4419-9a9a-de66b9dfae24&utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=_mtrzcj_narzedzia_pla_pmax&ev_campaign_id=17996380314&gclid=CjwKCAiAl9efBhAkEiwA4Toriic1o_3JNFcazkVfYyNgqJd2J7aDCxC4uvjbvfTDmXC1q1LxBK3PkBoCiVQQAvD_BwE

 

Tylko sobie przerobię pod Ball locka, o ile się nada. 

Edytowane przez LewySierpowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, jacek8l napisał:

Bardzo fajny. Żebym wiedział wcześniej to bym nawet w pierwszej kolejności go wziął. Nie wiem tylko czy wejdzie na gwint 5/8 w mojej głowicy bo jak rozumiem są różne wersje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, lechu555 napisał:

@witur a jeszcze pytanie: długo używałeś takiego kega ? Nie rozszczelnia się to z czasem ?

Z 5 warek może zrobiłem na nim . Używam allrunderów  w większości , teraz  po około 20 warkach allrunder zaczyna pękać ;/ 

Edytowane przez witur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 22.02.2023 o 19:46, lechu555 napisał:

Jeszcze do mnie sprzęt nie doszedł, ale zamówiłem na ali to: https://m.pl.aliexpress.com/item/4001035043356.html?browser_id=a49b1f87f1c6496cb3d41aeddf6d55f0&m_page_id=0011867a632a96164a4af1c6bbfec9e1c6d5c3efd8

 

Ogólnie to schemat ma wyglądać tak: petkeg->głowica flacha A->przejściówka z gwintu 5/8 głowicy na ball-lock->i właśnie owy spunding valve,który jak widać jest zakończony ball-lockiem z jednej strony a z drugiej zaworem popuszczającym na bieżąco  nadmiar ciśnienia

 

Kupiłem też to, ale nie jestem pewien czy uda mi się tak minimalnie otworzyć zawór by uzyskać równowagę tak by po wytworzeniu pożądanego ciśnienia przez drożdże otworzyć go tak by  uciekał tylko nadmiar , który drożdże ciągle dokładają ponad to co potrzebne (umownie ten 1 bar)

https://allegro.pl/oferta/zestaw-do-fermentacji-piwo-wino-12308751955

 

 

 

 

przejściówka z gwintu 5/8 głowicy na ball-lock-

 

Kolego możesz dać link do niej ?

 

Jeszcze jeden temat jaki macie patent na dobre wymycie takiego kega, ręki się tam nie da wsadzić a po fermentacji chociażby burzliwej na ściankach są drożdżaki.

Edytowane przez kaktusr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz spróbować zalać wodą, poczekac aż osad zmięknie i wtedy wodą z jakimś środkiem myjącym. Można używać szczotki do mycia balonów. A jak chcesz szybko i w sumie najpewniej to tylko mycie z pomocą NAOH.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio wyczyściłem kegpeta stojącego z pół roku gdzie brud zasechł. Wrzuciłem tabsa od zmywarki, zalałem wodą i postał tak 2h od czasu do czasu nim potrząsłem. I na koniec wpadłem na pomysł że do tej rurki od fittingu przymocowałem miękką gąbke i wszystko ładnie odeszło. NaOH jest zbyt mocny i z czasem keg może strzelić, nie wspominam już o właściwościach tosycznych takiego połączenia keg-naoh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, kaktusr napisał:

 

przejściówka z gwintu 5/8 głowicy na ball-lock-

 

Kolego możesz dać link do niej ?

 

Jeszcze jeden temat jaki macie patent na dobre wymycie takiego kega, ręki się tam nie da wsadzić a po fermentacji chociażby burzliwej na ściankach są drożdżaki.

Ja zelawam całość wodą i oxi na 24h. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, kaktusr napisał:

pejściówka z gwintu 5/8 głowicy na ball-lock-

 

Kolego możesz dać link do niej ?

https://allegro.pl/oferta/nakretka-5-8-ball-lock-plyn-11984662003 proszę

 

 

4 godziny temu, jacek8l napisał:

Ostatnio wyczyściłem kegpeta stojącego z pół roku gdzie brud zasechł. Wrzuciłem tabsa od zmywarki, zalałem wodą i postał tak 2h od czasu do czasu nim potrząsłem. I na koniec wpadłem na pomysł że do tej rurki od fittingu przymocowałem miękką gąbke i wszystko ładnie odeszło. NaOH jest zbyt mocny i z czasem keg może strzelić, nie wspominam już o właściwościach tosycznych takiego połączenia keg-naoh.

szzzz kurde, akurat jak kupiłem NaOH.... ale nic będzie dofermentorów, a jeżeli tabs daje radę to spróbuję najpierw tego. Aczkolwiek zmywarka też nie zawsze mi domywa zaschnięty brud. Ale wtedy magnesami wyczyszczę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, lechu555 napisał:

szzzz kurde, akurat jak kupiłem NaOH.... ale nic będzie dofermentorów, a jeżeli tabs daje radę to spróbuję najpierw tego. Aczkolwiek zmywarka też nie zawsze mi domywa zaschnięty brud. Ale wtedy magnesami wyczyszczę.

 

Nie wolno stosować NaOH do PET.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Krzyżak napisał:

 

Nie wolno stosować NaOH do PET.

No nie wolno. Benzen się wydziela. A poza tym poprostu woda z NaOH podnosi mocno temperaturę i petkeg się może uszkodzić, popękać, zdeformować. Jedynym bezproblemowym i bezdotykowym  środkiem jaki mogę polecić to PBW Five Star. Drogi ale za to skuteczny. Tylko czy opłaca się go stosować?Można przecież za parę złotych kupić kolejny keg. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

20230602_170650.thumb.jpg.b7fa58623586d045c287566b08a0477c.jpg

 

Coby rozwiać już wszelkie wątpliwości w razie gdyby komuś przydarzyły się takowe to zdjęcie kartonu od petkega wyjaśnia, że te 2,5 bara można mieć, aczkolwiek pewnie fizycznie wytrzyma więcej tylko podali z zapasem, ale znowuż i tak wystarczy nam 1bar do fermenracyji...

Edytowane przez lechu555
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.