Skocz do zawartości

Płytkie odfermentowanie


Rekomendowane odpowiedzi

Napiszę w skrócie. Stary słód z pewnego sklepu internetowego, zrobili mnie w uja. Zacierane 60minut w 68 stopniach, później następną godzinę w 72 stopniach Celsjusza. Nie chciało się zatrzeć, masakra. Drożdże Mangrove Jakc's M54 Californian Lager. Piwo odfermentowało 13,2 Brix do 8,3 Brix, 59% odfermentowania, Fermentacja trwała 3 tygodnie. Czy tak długa przerwa w 72 mogła spowodować tak niskie odfermentowanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Nazwa użytkownika napisał:

Napiszę w skrócie. Stary słód z pewnego sklepu internetowego, zrobili mnie w uja. Zacierane 60minut w 68 stopniach, później następną godzinę w 72 stopniach Celsjusza. Nie chciało się zatrzeć, masakra. Drożdże Mangrove Jakc's M54 Californian Lager. Piwo odfermentowało 13,2 Brix do 8,3 Brix, 59% odfermentowania, Fermentacja trwała 3 tygodnie. Czy tak długa przerwa w 72 mogła spowodować tak niskie odfermentowanie?

TB?

2 godziny temu, INTseed napisał:

Czym robiony pomiar? Zacierane w granku czy kociołek? Jaki termometr?

 

2 godziny temu, LewySierpowy napisał:

Ja kiedyś robiłem piwo że słodu 4 lata po terminie - zatarło się normalnie. Pomiar blg robisz czym refraktometrem? Robiłeś starter z drożdży?

Nawet jak refraktrometrem to chyba kolega wie jak używać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Nazwa użytkownika napisał:

Zacierane 60minut w 68 stopniach, później następną godzinę w 72 stopniach Celsjusza.

Przy takim schemacie zacierania po tych 60min powinno być już prawie wszystko zatarte. Późniejsza przerwa w 72 stopniach na pewno nie wpłynęła na niskie odfermentowanie.

 

Pytanie jeszcze o schemat fermentacji, napowietrzenie, ilość drożdży. Może tu się pojawił jakiś problem.

Generalnie nawet stary słód rzadko stwarza problemy (zwłaszcza nieśrutowany wcześniej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Łachim napisał:

Przy takim schemacie zacierania po tych 60min powinno być już prawie wszystko zatarte. Późniejsza przerwa w 72 stopniach na pewno nie wpłynęła na niskie odfermentowanie.

 

Pytanie jeszcze o schemat fermentacji, napowietrzenie, ilość drożdży. Może tu się pojawił jakiś problem.

Generalnie nawet stary słód rzadko stwarza problemy (zwłaszcza nieśrutowany wcześniej).

 

Paczka sucharów zgodnie z kalkulatorem. Napowietrzanie przy pomocy zlewania z gara wężykiem przy rozchlapywaniu, a następnie bujanie fermentorem. Start fermentacji w 16 stopniach, koniec w 21. Czas trwania fermnetacji 3 tygodnie. Zacieranie trwało tak długo, bo próba jodowa cały czas pokazywała jakby się nic w garze nie działo, jakaś masakra. Kolejna warka na tym samym słodzie wyglądała podobnie i wywaliłem to w pi... do śmietnika, szkoda czasu i nerwów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiek słodu nie ma znaczenia, jeśli sam słód jest dobrej jakości i prawidłowo zesłodowany oraz przechowywany. Po godzinie w 68 stopniach wszystko powinno być elegancko zatarte, chociaż to zacieranie na dość sporą ilość dekstryn, więc na pewno większy ekstrakt resztkowy po czymś takim zostaje (acz nie tak kosmiczne 8 Brixów z hakiem). Ewidentnie słód kiepskiej jakości. Jaka marka?

Edytowane przez Gniewko Drewnicki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13.2 Brix - 12.6 Plato

Jeśli nie wziąłeś korekty refraktometru (a tak obstawiam, bo piszesz Brixy przy BLG końcowym) to zeszło z 12.6 do 5.1. Kiepsko, ale nie jest to jakiś istny dramat. Może temperatura uciekła przy zacieraniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem w Brixach nie w Blg, a kortekę biorę pod uwagę bo kożystam z refraktometru od lat.

Temperatura nie uciekła, bo technologię utrzymywania temperatury mam jednakową przy każdej warce.

Słód pszeniczny "grodziski" Viking Malt. Najlepsze jest to że w sklepie kupiłem pale ale i grodziski w tym samym czasie. Pale Ale zaciera się normalnie, a grodziski praktycznie w ogóle.

Wniosek taki, że sprzedali mi stary słód i do tego źle przetrzymywany, bo innego wytłumaczenia nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, Nazwa użytkownika said:

Co do tematu, takie odfermentowanie może być spowodowane wysokimi temperaturami zacierania?

Jak najbardziej. Przy zacieraniu w 73 st. nie spodziewałbym się zejścia niżej niż 4.5-5 BLG z typowych 12.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.02.2023 o 11:33, Nazwa użytkownika napisał:

Temperatura nie uciekła, bo technologię utrzymywania temperatury mam jednakową przy każdej warce.

Może mimo wszystko dobrze było by sprawdzić termometr. Nawet najlepszy może po jakiś czasie zacząć oszukiwać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.