Skocz do zawartości

Jaki brewkit najbliżej Amber Żywe


Rekomendowane odpowiedzi

@zasada

brzeczka z brewkita, słodu i kranówki będzie chłodna, pewnie ok. 15 stopni, czy w tej temperaturze dodać voss kveiki, czy pogrzać ją dodając wrzątek do 20 stopni, czyli najniższej temp. sugerowanej dla tych drożdzy? Fermentacja burzliwa będzie szła właśnie w 20 stopniach. Pytam, bo to całkiem co innego niż w instrukcji coopersa ?

Edytowane przez amator lagera
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.03.2023 o 00:40, Reters napisał:

Najlepiej w 10 stopniach przez ponad miesiąc

Nie do końca się z Tobą zgodzę. O ile przy mocarzach tak, o tyle dla dwunastek wystarczy siedem, sporadycznie dziesięć dni i jest po fermentacji burzliwej, a jak drożdże są zdrowe i jest ich odpowiednia ilość, to od czwartej doby po rozpoczęciu fermentacji można już podnosić temperaturę. Schemat fermentacji jaki prowadzę , to tydzień w 8 - 9°C, tydzień w 12°C, pięć dni w 14°C i schładzam do 1 - 2°C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, smola napisał:

Nie do końca się z Tobą zgodzę. O ile przy mocarzach tak, o tyle dla dwunastek wystarczy siedem, sporadycznie dziesięć dni i jest po fermentacji burzliwej, a jak drożdże są zdrowe i jest ich odpowiednia ilość, to od czwartej doby po rozpoczęciu fermentacji można już podnosić temperaturę. Schemat fermentacji jaki prowadzę , to tydzień w 8 - 9°C, tydzień w 12°C, pięć dni w 14°C i schładzam do 1 - 2°C

Mi chodziło o czas od nastawienia piwa do butelkowania. Tak długo, bo drożdże w niskiej temp. wolniej przerabiają cukry i ja akurat boję się tych całych granatów;) Jeśli chodzi o burzliwą to przy takim delikatnym podnoszeniu temperatur myślę masz dużo większą pewność, że drożdże do końca przefermentowały piwo. Schemat super i do tego CC i o to chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
W dniu 7.03.2023 o 15:48, zasada napisał(a):

Ekstraktu słodowego!
Ja bym dał mniej kranówki a więcej wody podgrzanej do tych 20°C

Po 16  dniach mam 3,5 blg, fermentacja w temp zewnętrznej 21 stopni plus minus pół stopnia, ale nie wiem jaka była w fermentorze który nie był niczym docieplony.

Czy drożdze nagrzały fermentor podczas silnego bulgotania tak, że podniosly znacznie temperaturę, a później tak spadła że piwo niedofermentowało ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, amator lagera napisał(a):

Po 16  dniach mam 3,5 blg, fermentacja w temp zewnętrznej 21 stopni plus minus pół stopnia, ale nie wiem jaka była w fermentorze który nie był niczym docieplony.

Czy drożdze nagrzały fermentor podczas silnego bulgotania tak, że podniosly znacznie temperaturę, a później tak spadła że piwo niedofermentowało ?

Na przyszlosc. Przy gorniakach najmniej inwazyjna opcja kontroli temperatury to:

1) torba glovo/uber eats na olx 40 zl

2) wklady do lodowki turystycznej 4 * 10 zl

3) termometr elektroniczny ze stacji pogody (20 zl) - chociaz ja polecam wersje premium czyli I-spindel ( tu na stronie kupisz)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Ununul napisał(a):

Na przyszlosc. Przy gorniakach najmniej inwazyjna opcja kontroli temperatury to:

1) torba glovo/uber eats na olx 40 zl

2) wklady do lodowki turystycznej 4 * 10 zl

3) termometr elektroniczny ze stacji pogody (20 zl) - chociaz ja polecam wersje premium czyli I-spindel ( tu na stronie kupisz)

jak wchodzisz do pojemnika z miernikiem temperatury?

 

a co z tym problemem ?

Edytowane przez amator lagera
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I-spindel po dezynfekcji idzie bezpośrednio do wiadra.

Z czujnikiem temperatury masz kilka opcji
stawiasz na nim wiadro
izolujesz od zewnątrz styropianem i przyciskasz do wiadra

widziałem też taki patent

No i możesz sobie zamówić gilzę z nierdzewki i tam wsunąć kabelek. Ale nie ma co szaleć. Takie czujniki mają dokładność max +- 0,5 stopnia, więc moim zdaniem nie zauważysz znacznej różnicy pomiędzy tymi patentami.

Edytowane przez Ununul
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Ununul napisał(a):

I-spindel po dezynfekcji idzie bezpośrednio do wiadra.

Z czujnikiem temperatury masz kilka opcji
stawiasz na nim wiadro
izolujesz od zewnątrz styropianem i przyciskasz do wiadra

widziałem też taki patent

No i możesz sobie zamówić gilzę z nierdzewki i tam wsunąć kabelek. Ale nie ma co szaleć. Takie czujniki mają dokładność max +- 0,5 stopnia, więc moim zdaniem nie zauważysz znacznej różnicy pomiędzy tymi patentami.

Dzięki kolego za patent, muszę wykorzystać.

 

A co z tym napojem który zszedł z 12blg na 3,5blg? wylac? podgrzać jakoś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.04.2023 o 15:42, anteks napisał(a):

Jak blg nie spada to w butelki

Cuda panie cuda, dziś blg wynosi 2.

Może osady które leżały na wlocie kraina w duzej ilosci zawazyly o poprzednim wyniku. Zauważyłem, że dużo osadu siedzi na reduktorze kranika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.