Skocz do zawartości

Niższy alkohol ale pełny smak. Co podpowiadacie?


Rolnik Sam w Dolinie

Rekomendowane odpowiedzi

Hej :)

 

Chyba najwyższy czas nastawić piwa na majówkę :)

Chciałbym zrobić ze dwie warki z alkoholem na poziomie 4% takie żeby można było duszkiem wychylić butelkę podczas pracy w ogrodzie, a drugą już na smak na leżaku ;) bez mocniejszego szumu w głowie :) Jednocześnie żeby piwo miało ciało i smak, było co "gryźć" i jakiś aromaty też jest nie do pogardzenia choć nie musi być bardzo wyszukany (chmiele)...

 

W związku z tym pytanko - jakie słody podpowiecie jako dodatek? Powiedzmy, że baza to tańsze słody typu pale ale, pils?

Dekstrynowy? Cookie? Karmelowy? Caramel pale? Płatki owsiane?

 

Z góry dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś obejrzałem sobie to na temat piw niskoalkoholowych

https://beerandbrewing.com/full-video-brewing-techniques-for-low-alcohol-beers/

Koleżka w miarę prosto wykłada na czym to polega, celem oczywiście jest piwo, które mimo niskiego plato ma wszystkie cechy swoich większych braci.

Generalnie trzeba dodawać słody, które wypełnią lukę, także te, które mają sporo cukrów niefermentowalnych. Do tego zacierać wysoko i przemyśleć chmielenie.

Niby to nie jest jakieś "rocket science" ale trzeba recepturę przemyśleć.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opcji jest multum, nie precyzujesz, czy to ma być ale czy lager ani w jakim kierunku. Zasugeruję style:

1. Ale

a) amerykańskie

- american wheat

- APA

- blonde ale

- session IPA (np. żytnia)

b) brytyjskie/szkockie

- pale ale

- bitter

-golden ale

- szkockie ale (zwłaszcza 60/- lub 70/-)

c)niemieckie

-pszeniczne

-Gose (to bardziej wytrawne, ale lekka sól i umiarkowany kwas są moim zdaniem akurat na wiosnę/lato)

d) polskie

- grodzisz (znowu, wytrawne, ale pszenica i wędzonka dobrze grają)

- polskie ale

e) belgijskie - tu łapie się głównie witbier

 

2. Lagery

- helles

- czeska desitka

- pils na nowofalowych chmielach (np. nowozelandzkich)

- lager wiedeński

 

Jeśli chcesz sterować odfermentowaniem i odczuciem w ustach, to tu masz głównie 3 narzędzia: drożdże (np. brytyjskie często fermentują płycej), temperatura zacierania, zasyp. Co do zasypu, tu także możesz sterować i odfermentowaniem (używając niektórych słodów specjalnych) i odczuciem w ustach (np. żyto, płatki).

Osobiście z lekkich piw preferuję te o balansie słodowym i większej pełni. Wybrałbym pewnie hellesa i szkockie ale.

Edytowane przez Łachim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może dzisiaj :)

Lubię proste przepisy, zarówno na jedzenie jak i picie ;) Robiłem np. Smash Galaxy IPA, Irish Red Ale, jakieś APY, IPY itp itd.

Robiłem też polski szampan na oryginalnych drożdżach z butelki ale w sumie nie przepadam za piwami pszenicznymi.

 

Zacieram jednotemperaturowo na lenia, najczęściej w wyższej temperaturze <> 72stC żeby zostało sporo niefermentowalnych cukrów.

Drożdże wyłącznie S-04 do wszystkiego jak leci łącznie z Porterem Bałtyckim :) Porter wychodzi doskonały jakby kto pytał ;)

Chciałbym ograniczyć się do 2-3 słodów max i 1-2 chmieli max. Najlepiej jeden chmiel i brak chmielenia na zimno.

 

Powiedzmy, że na 20l prostego piwa wezmę 2kg Pale Ale, 0,5kg cookie i 0,5kg pszenicy dla podbicia piany.

Chmielenie 60min 25g Lubelskiego powiedzmy 4% kwasów. Przy 20l piwa <> 9% ekstraktu początkowego, powinno wyjść ze 4% alkoholu...

 

Tak więc bez szału, żadnych cudów - proste piwo na lato :)

Co by tu dodać ew. zastępując część słodu podstawowego, żeby piwo było pełne w ustach i dało się gryźć? ;)

 

Z góry dzięki!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasyp spoko, zamiast cookie możesz dać dowolny słód 30-80 EBC.

Sprawdź wszystkie i opisz nam wnioski;)

Dla mnie najlepszy jest żytni karmelowy do lekkich piwek, maks 10% zasypu.

 

Ciało piwa podbijesz zawsze bardziej intensywnym gotowaniem, dekokcją czy kettle carmelization.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Rolnik Sam w Dolinie napisał:

A może dzisiaj :)

Lubię proste przepisy, zarówno na jedzenie jak i picie ;) Robiłem np. Smash Galaxy IPA, Irish Red Ale, jakieś APY, IPY itp itd.

Robiłem też polski szampan na oryginalnych drożdżach z butelki ale w sumie nie przepadam za piwami pszenicznymi.

 

Zacieram jednotemperaturowo na lenia, najczęściej w wyższej temperaturze <> 72stC żeby zostało sporo niefermentowalnych cukrów.

Drożdże wyłącznie S-04 do wszystkiego jak leci łącznie z Porterem Bałtyckim :) Porter wychodzi doskonały jakby kto pytał ;)

Chciałbym ograniczyć się do 2-3 słodów max i 1-2 chmieli max. Najlepiej jeden chmiel i brak chmielenia na zimno.

 

Powiedzmy, że na 20l prostego piwa wezmę 2kg Pale Ale, 0,5kg cookie i 0,5kg pszenicy dla podbicia piany.

Chmielenie 60min 25g Lubelskiego powiedzmy 4% kwasów. Przy 20l piwa <> 9% ekstraktu początkowego, powinno wyjść ze 4% alkoholu...

 

Tak więc bez szału, żadnych cudów - proste piwo na lato :)

Co by tu dodać ew. zastępując część słodu podstawowego, żeby piwo było pełne w ustach i dało się gryźć? ;)

 

Z góry dzięki!

 

No to ja mam 4 pomysly, w zaleznosci od upodoban 1) platki jeczmienne lub zytnie lub owsiane, ale nie za duzo, max 5% zasypu bo udupisz filtracje 2) slod zytni zamiast czesci pale ale 3) dodatek slodu karmelowego ( tu trzeba poprobowac jaki "bukiet" bedzie odpowiedni) 4) bardzo dobre mam doswiadczenie ze stosowaniem jako slodu podstawowego slodu wiedenskiego ( nawet 100% zasypu, ale tutaj to by byla przesada) tez mozna rozwazyc taki trik. Wplywa wyraznie na posmak i nawet wysoko odfermentowane piwa sa wyraznie slodowe

Ewentualnie jeszcze dodatek jeczmienia lub pszenicy nieslodowanej z tego, co czytalem, ale tutaj nie mam doswiadczenia.

No i tez moze bym sugerowal zabawe z innymi drozdzami. Nie zawsze slodycz resztkowa zalatwia pelnie i to co sie sprawdza przy stoutach i porterach nie musi sie przekladac na lekki ale, bo ta slodycz moze byc dokuczliwa i piwo straci lekkosc. A nawet w piwach glebiej odfermentowanych ta slodowosc moze byc bardziej wyeksponowana przez to, ze ustapi resztkowa slodycz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dawał żyto (lub płatki owsiane) i pszenicę w zasypie (co najmniej po 10%), a jako bazę pale ale. Może ciut karmelu do tego, jeżeli lubisz. Zacieranie w 68°C…70°C. Drożdże angielskie albo S-33. Do tego solidne chmielenie na goryczkę i aromat.

 

Jeżeli lubisz wędzonki, to dymny aromat też podbija ciało i można by pójść w tę stronę (vide grodzisz).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Update :)

 

Na 20L piwa.

2kg Pale ALE,

0.5kg cookie,

0,25kg pszeniczny,

0.25kg dekstrynowy

0,10kg płatki owsiane błyskawiczne (może więcej?)

Zacieranie 72stC, warzenie 2h intensywnego wrzenia do zredukowania do tych 22-23l przed filtrowaniem...

Chmiel Lubelski 50g na 60 min - IBU około 50.

 

Co myślicie o takiej kombinacji?

 

Jaki alternatywnie chmiel zastosować, żeby poza goryczką był jakiś aromat? :)

Na gorąco, żadnego chmielenia na cichej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Rolnik Sam w Dolinie napisał:

Update :)

 

Na 20L piwa.

2kg Pale ALE,

0.5kg cookie,

0,25kg pszeniczny,

0.25kg dekstrynowy

0,10kg płatki owsiane błyskawiczne (może więcej?)

Zacieranie 72stC, warzenie 2h intensywnego wrzenia do zredukowania do tych 22-23l przed filtrowaniem...

Chmiel Lubelski 50g na 60 min - IBU około 50.

 

Co myślicie o takiej kombinacji?

 

Jaki alternatywnie chmiel zastosować, żeby poza goryczką był jakiś aromat? :)

Na gorąco, żadnego chmielenia na cichej ;)

Nie widzę sensu gotować 2h, nie lepiej dać po prostu mniej wody?

 

3kg słodu na 20L piwa, to ile to ma mieć 8-9 BLG?

Edytowane przez skazi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie, to nie to samo :) Podczas ważenia zachodzi reakcja Millarda i karmelizacja...

Tak - liczę na 9-10blg i około 4% alkoholu jak będzie 3.5% to nawet lepiej :)

 

Edytowane przez Rolnik Sam w Dolinie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Rolnik Sam w Dolinie napisał:

No nie, to nie to samo :) Podczas ważenia zachodzi reakcja Millarda i karmelizacja...

Tak - liczę na 9-10blg i około 4% alkoholu jak będzie 3.5% to nawet lepiej :)

 

Reakcja Maillarda zajdzie szybciej, kiedy będziesz gotował warkę z połową, czy na 2/3 docelowej ilości wody, resztę wlewając na 10 minut przed końcem gotowania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego czasu kurczowo nie mam zamiaru się trzymać. Pewnie odleje z 10l i postawie na gazie żeby szybciej odparować z część objętości i potem zawrócę do kotła... W każdym razie trochę dluzej niż godzinę i intensywniej niż zazwyczaj :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, koniec myślenia ;)

 

Zrobię dwie warki - obie na taki samych słodach. Dla ułatwienie zakupów będzie to:

2kg Pale ALE,

0.5kg cookie,

0,5kg pszeniczny,

0.5kg dekstrynowy

0,15kg płatki owsiane błyskawiczne

 

Pierwsze piwo nachmielę 50g Lubelskiego na 60min, drugie tak samo ale dodam 50g Citry na whirlpool albo umieszczę chmiel w worku
filtracyjnym i przeleję nie za szybko brzeczkę przez worek.

 

Ekstrakt wyreguluję ilością brzeczki - zrobię te 22-23l, tak żeby otrzymać powiedzmy 10blg początkowo...

 

Zobaczy się co z tego wyjdzie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie idealne do picia latem to lekkie wytrawne piwko z wyższą goryczką od koncerniaka. Wrzuć w kalkulator sam pilzneński i np citre, która nada fajnej cytrusowości i zrób pod swoją ilość i goryczke.

Ja bym celował w 10 BLG początkowego i goryczke na 25 IBU. Chmiel dawał pod koniec gotowania żeby jak najwięcej było na nosie i języku. Zacieranie i gotowanie po 60'. Prostota jest najlepsza. I możesz takie piwko zaszczepić zarówno S04, US05 jak i W34/70 i mieć albo górniaka albo lagera. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze jedno ;)

 

9 godzin temu, Rolnik Sam w Dolinie napisał:

No nie, to nie to samo :) Podczas ważenia warzenia zachodzi reakcja Millarda i karmelizacja...

Tak - liczę na 9-10blg i około 4% alkoholu jak będzie 3.5% to nawet lepiej :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pierwsza warka właśnie zlana! Ostatecznie było tak:

2kg Pale ALE,

0.5kg cookie,

0,5kg pszeniczny,

0.5kg dekstrynowy

0,2kg płatki owsiane błyskawiczne

28l brzeczki, 24l na gotowo.

Chmiel Magnum 25g na 30 min. Warzenie 60min.

Refraktometr pokazał na końcu równiutkie 10blg :)

 

Jak się uda to jutro powtórka dokładnie tak samo + 50g Citry na końcu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugie zrobiłem wczoraj identycznie. Dodatkowo po zlaniu znad chmielu, gdy temperatura brzeczki wynosiła 80stC wsypałem 50g Citry zamieszałem i zostawiłem na 15 minut. Potem zlałem do docelowego fermentora. Dzisiaj rano dodając drożdże poczułem, że zalatuje cytrusami. Jest nadzieja, że będzie aromat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.