Skocz do zawartości

Szybki start fermentacji.


Kondzio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Brewkit: Coopers English bitter + ekstrakt słodowy jasny Gozdawa.

Temperatura startu nastawu ok.20 st.

I tu zdziwienie... Fermentacja ruszyła po ok. 4 godzinach. Do tej pory nastawy z brewkitów startowały po ok. 24 godz. a legery jeszcze później. Przed wpisem przeszukałem fora... wszędzie informacje, że start do 24 godz. ale nigdzie nie natknąłem się po jakim czasie najwcześniej... Pytanie do bardziej zaawansowanych czy tak może się zdarzyć czy coś zmaściłem?

Fotka po 5 godz. od nastawienia.

 

20230310_201821.thumb.jpg.e4c9a3962195c2c76787a1f63001ac7e.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, INTseed napisał:

Za wysoka temperatura fermentacji.
Obniż następnym razem do 16-18C w fermentorze. Będzie lepsze piwo.

W instrukcjach czytałem, że zakres temperatur dla górniaków, to 18 - 24 st. No nic poczekam zobaczymy co z tego wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kondzio napisał:

W instrukcjach czytałem, że zakres temperatur dla górniaków, to 18 - 24 st. No nic poczekam zobaczymy co z tego wyjdzie.

Tak, tylko nie wiem czy jesteś świadomy podstawowej sytuacji. Burzliwa w takich widełkach temperatur sprawi, że inaczej będzie smakować piwo fermentowane w 18 st. a zupełnie inaczej w 24 st stosując większość drożdży. Kveiki, Lutra pomijam teraz świadomie. Instrukcje do brewkitów powinny być bardziej doprecyzowane.

 

Dlatego tutaj masz wiedzę profesjonalną co i jak. Słuchaj się podpowiedzi doświadczonych piwowarów i ufaj im bardziej niż instrukcją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Kondzio napisał:

Witam

Brewkit: Coopers English bitter + ekstrakt słodowy jasny Gozdawa.

Temperatura startu nastawu ok.20 st.

I tu zdziwienie... Fermentacja ruszyła po ok. 4 godzinach. Do tej pory nastawy z brewkitów startowały po ok. 24 godz. a legery jeszcze później. Przed wpisem przeszukałem fora... wszędzie informacje, że start do 24 godz. ale nigdzie nie natknąłem się po jakim czasie najwcześniej... Pytanie do bardziej zaawansowanych czy tak może się zdarzyć czy coś zmaściłem?

Fotka po 5 godz. od nastawienia.

 

20230310_201821.thumb.jpg.e4c9a3962195c2c76787a1f63001ac7e.jpg

 

 

Wiesz, po 5 godzinach, to ja mam więcej piany, ale pochodzącej z napowietrzania brzeczki :)
A Ty jak napowietrzałeś ?

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, fotohobby napisał:

Wiesz, po 5 godzinach, to ja mam więcej piany, ale pochodzącej z napowietrzania brzeczki :)
A Ty jak napowietrzałeś ?

To jest piana z napowietrzania wodę lałem z 1 m. A potem solidnie mieszadłem tak, że na starcie miała ok 5 cm. Poprzednie brewkity górnej fermentacji robiłem przy podobnych temp., dlatego dziwi mnie tak szybki start. Może drożdże były w "superkondycji"? Ale - jak już wcześnie pisałem - wielkiego doświadczenia nie mam i wolę dopytać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następnym razem napowietrz tak, aby piany było 5 litrów a nie 5 cm. Bujanie zamkniętym fermentorem przez kilka minut daje radę. Tylko zamknij szczelnie pokrywę i podłóż jakiś koc pod spód.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Kondzio napisał:

To jest piana z napowietrzania wodę lałem z 1 m. A potem solidnie mieszadłem tak, że na starcie miała ok 5 cm. Poprzednie brewkity górnej fermentacji robiłem przy podobnych temp., dlatego dziwi mnie tak szybki start. Może drożdże były w "superkondycji"? Ale - jak już wcześnie pisałem - wielkiego doświadczenia nie mam i wolę dopytać.

To p czym wnioskujesz, że fermentacja ruszyła ?

Do napowietrzania polecam mikser kuchenny, ew blender, czy też łygę piwowarską podpiętą do wiertarki/wkrętarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, fotohobby napisał:

To p czym wnioskujesz, że fermentacja ruszyła ?

Do napowietrzania polecam mikser kuchenny, ew blender, czy też łygę piwowarską podpiętą do wiertarki/wkrętarki.

Bulgotanie w rurce się zaczęło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wizi napisał:

Następnym razem napowietrz tak, aby piany było 5 litrów a nie 5 cm. Bujanie zamkniętym fermentorem przez kilka minut daje radę. Tylko zamknij szczelnie pokrywę i podłóż jakiś koc pod spód.

Coś zaczyna się dziać, więc nie ma dramatu;) Potwierdzam sposób z bujaniem fermentorem. Świetny patent.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Kończąc temat. 

2 tygodnie po zabutelkowaniu, otworzyłem pierwsze piwko. Barwa - ciemny bursztyn, klarowne. Lekkie z nutką goryczki. Całkiem znośnie. Moim zdaniem szybki start, to nic strasznego. Prawdopodobnie drożdże były dobrej kondycji ale, to tylko moja subiektywna ocena.

Pozdrawiam forumowiczów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.