Skocz do zawartości

Surowce do piwa


Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Suchejroo napisał:

Myślę, że jak na początek to wydajność bardzo dobra. Masz w GF na stronie kalkulatory wydajności zacierania oraz warzelni. 

22 litry 16 Brix z 6kg słodów to ok 62% wydajności. Jak dla mnie słaba... Ale jak na pierwszą warkę to bardziej liczy się to, żeby cały proces poszedł w miarę sprawnie i żeby się nauczyć co i jak. Dalej będzie już tylko lepiej. A no i żeby piwko wyszło i smakowało bo to doda chęci do robienia kolejnych warek :).

 

@piwoszamator robiłeś tą warkę z jakiegoś zestawu? Czy sam to wymyśliłeś? Słód kupiłeś śrutowany? Jak szybko wyklarowała się brzeczka podczas zacierania? Ile czasu mniej więcej trwała filtracja?

 

GF to bardzo fajny kociołek. Z dodatkową siatką na dolnym sicie i po odpowiednim dobraniu grubości śruty 80% wydajności jest możliwe do osiągania co warkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, nike21 napisał:

22 litry 16 Brix z 6kg słodów to ok 62% wydajności. Jak dla mnie słaba...

Nie wiem gdzie Ty to liczysz. Ja z 5kg przy wydajności 80% zacierania robiłem 12,5BLG 23l. Tutaj wydajność na podstawie kalkulatora grainfather wydajnosc warzelni (zacierania wyższa)

 

image.thumb.png.4a33a5bc556312ea6a66514032f89b46.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według tego kalkuratora wychodzi ok.62%
https://wiki.piwo.org/Obliczanie_wydajności_warzelni

a w kalkulatorze grainfather wydajnosc warzelni rzeczywiście wychodzi 77%

Jeszcze jest w apce takie coś jak wydajność zacierania ale tu brakowało mi danych. Także jak to poprawnie wyliczyć ?

Edytowane przez JacekPlacek66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, JacekPlacek66 napisał:

Według tego kalkuratora wychodzi ok.62%
https://wiki.piwo.org/Obliczanie_wydajności_warzelni

a w kalkulatorze grainfather wydajnosc warzelni rzeczywiście wychodzi 77%

Jeszcze jest w apce takie coś jak wydajność zacierania ale tu brakowało mi danych. Także jak to poprawnie wyliczyć ?

Nieważne, grunt by trzymac się jednego kalkulatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 hours ago, JacekPlacek66 said:

Według tego kalkuratora wychodzi ok.62%
https://wiki.piwo.org/Obliczanie_wydajności_warzelni

a w kalkulatorze grainfather wydajnosc warzelni rzeczywiście wychodzi 77%

Jeszcze jest w apce takie coś jak wydajność zacierania ale tu brakowało mi danych. Także jak to poprawnie wyliczyć ?

Ten kalkulator nie uwzględnia potencjału danego rodzaju zasypu. W nim 1kg palonego jęczmienia da dyle samo cukru co 1kg pilzneńskiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do obliczenia wydajności to na razie mało mnie to interesuje ważne żeby dobre piwko wychodziło :) Choć w przyszłości przyda się ta wiedza.

 

 

W dniu 21.03.2023 o 10:27, nike21 napisał:

@piwoszamator robiłeś tą warkę z jakiegoś zestawu? Czy sam to wymyśliłeś? Słód kupiłeś śrutowany? Jak szybko wyklarowała się brzeczka podczas zacierania? Ile czasu mniej więcej trwała filtracja?

Znalazłem przepis gdzieś w necie i kupiłem potrzebną ilość. Słód kupiłem śrutowany bo nie posiadam śrutowanika jednak w przyszłości na pewno zakupie. Brzeczka wyklarowała się jakoś pod koniec zacierania a przynajmniej już się nie zmieniała wtedy. Co do filtracji to chodzi Tobie ile wysładzałem ? Gdzieś ok.20-30min

 

 

 

W dniu 21.03.2023 o 08:38, Suchejroo napisał:

Pamiętaj, żeby po fermentacji mierzyć  spławikiem BLG, jeśli refraktometrem to alkohol zaburza odczyt i trzeba użyć kalkulatora, który np wysłał Ci kolega wyżej :)

Że alkohol zaburza odczyt refraktometru to już zapamiętane i nauczone ale kiedy mam wiedzieć że filtracja się skończy ? Zapewne odczyt przestanie się zmieniać więc pewnie będzie trzeba sprawdzić blg po np. 10 dniach i po 2 kolejnych czy nadal jest taka sama ? Czy mam rację ?

Tylko wtedy co dalej ? Przelać to do drugiego pojemnika (wiadra) na fermentację cichą ? Jeśli tak to jaką temperaturę trzymać na tej cichej fermentacji ? I jak długo

 

Ogólnie zauważyłem że sama fermentacja jest bardziej skomplikowana niż warzenie w sensie trudniej zachować odpowiednie warunki w domowym zaciszu, a to jak będziemy fermentować ma olbrzymie znaczenie na jakość naszego piwka.

Edytowane przez piwoszamator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, piwoszamator napisał:

a to jak będziemy fermentować ma olbrzymie znaczenie na jakość naszego piwka.

Amen.

 

33 minuty temu, piwoszamator napisał:

Że alkohol zaburza odczyt refraktometru to już zapamiętane i nauczone ale kiedy mam wiedzieć że filtracja się skończy ?

Pewnie chodziło o fermentację. Za koniec fermentacji można uznać moment, kiedy w przeciągu kilku dni i pomiarów nie zmienia się odczyt ze spławika. Przykładowo sprawdzasz BLG w poniedziałek, wychodzi Ci 4 BLG. Sprawdzasz w czwartek - 3 BLG, więc fermentacja nadal trwa. Sprawdzasz w niedzielę - jest 3 BLG. Sprawdzasz we środę, nadal jest 3 BLG, więc można uznać że fermentacja burzliwa się zakończyła. W momencie osiągnięcia stałego BLG na przestrzeni kilku dni warto dać drożdżom kilka dni na posprzątanie po sobie. Dobrą praktyką jest też podniesienie temperatury w końcowych fazach fermentacji, co pomoże zmęczonym drożdżom dokończyć robotę. 

 

36 minut temu, piwoszamator napisał:

Przelać to do drugiego pojemnika (wiadra) na fermentację cichą ?

Na początek daj sobie spokój. Na cichą warto przelewać praktycznie tylko wtedy, kiedy chcesz chmielić na zimno i odzyskać gęstwę. W innym wypadku zostaw piwo w jednym wiadrze, nic mu nie będzie. Przelanie na cichą w Twoim przypadku może przynieść głownie negatywne skutki - utlenienie, potencjalne zakażenie, oddzielenie fermentującego jeszcze piwa od drożdży itp.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.03.2023 o 10:50, Suchejroo napisał:

Nie wiem gdzie Ty to liczysz. Ja z 5kg przy wydajności 80% zacierania robiłem 12,5BLG 23l. Tutaj wydajność na podstawie kalkulatora grainfather wydajnosc warzelni (zacierania wyższa)

 

No własnie na jakiejś stronce w pierwszy lepszy kalkulator wruciłem. Jeśli faktycznie wydajność oscyluje w okolicy 75% jak Ty i ktoś niżej pisał to uważam, że jest to dobra wartość.

 

16 godzin temu, piwoszamator napisał:

Znalazłem przepis gdzieś w necie i kupiłem potrzebną ilość. Słód kupiłem śrutowany bo nie posiadam śrutowanika jednak w przyszłości na pewno zakupie. Brzeczka wyklarowała się jakoś pod koniec zacierania a przynajmniej już się nie zmieniała wtedy. Co do filtracji to chodzi Tobie ile wysładzałem ? Gdzieś ok.20-30min

 

Tak, o to pytałem. No to jak się wkręcisz w piwowarstwo to polecam własny śrutownik, testowanie drobniejszego przemiału i np bez siatki na dolnym sicie. Znajdziesz ustawienia, na których 80% wydajności będzie powtarzalne.

 

16 godzin temu, piwoszamator napisał:

Ogólnie zauważyłem że sama fermentacja jest bardziej skomplikowana niż warzenie w sensie trudniej zachować odpowiednie warunki w domowym zaciszu, a to jak będziemy fermentować ma olbrzymie znaczenie na jakość naszego piwka.

 

Bo fermentacja jest najważniejsza. To jakie zadasz drożdze, w jakiej kondycji i w jakiej temperaturze będą pracować ma wpływ na efekt końcowy czyli to co nalejesz do szklanki :).

 

16 godzin temu, ciezkicoswybrac napisał:
16 godzin temu, piwoszamator napisał:

Że alkohol zaburza odczyt refraktometru to już zapamiętane i nauczone ale kiedy mam wiedzieć że filtracja się skończy ?

Pewnie chodziło o fermentację. Za koniec fermentacji można uznać moment, kiedy w przeciągu kilku dni i pomiarów nie zmienia się odczyt ze spławika. Przykładowo sprawdzasz BLG w poniedziałek, wychodzi Ci 4 BLG. Sprawdzasz w czwartek - 3 BLG, więc fermentacja nadal trwa. Sprawdzasz w niedzielę - jest 3 BLG. Sprawdzasz we środę, nadal jest 3 BLG, więc można uznać że fermentacja burzliwa się zakończyła. W momencie osiągnięcia stałego BLG na przestrzeni kilku dni warto dać drożdżom kilka dni na posprzątanie po sobie. Dobrą praktyką jest też podniesienie temperatury w końcowych fazach fermentacji, co pomoże zmęczonym drożdżom dokończyć robotę. 

 

16 godzin temu, piwoszamator napisał:

Przelać to do drugiego pojemnika (wiadra) na fermentację cichą ?

Na początek daj sobie spokój. Na cichą warto przelewać praktycznie tylko wtedy, kiedy chcesz chmielić na zimno i odzyskać gęstwę. W innym wypadku zostaw piwo w jednym wiadrze, nic mu nie będzie. Przelanie na cichą w Twoim przypadku może przynieść głownie negatywne skutki - utlenienie, potencjalne zakażenie, oddzielenie fermentującego jeszcze piwa od drożdży itp.

 

Ja tam pomiar końcowy robiłbym dopiero przed butelkowaniem. W sumie to nawet przestałem to robić bo nie muszę wiedzieć ile mam faktycznie alkoholu czy tam brix na końcu. To co podaje mi GF na stronce jako wartość teoretyczną w zupełności mi wystarcza.

 

@ciezkicoswybrac radzisz koledze żeby co 3 dni otwierał wiadro do pomiaru gęstości, a odradzasz przelanie na cichą? Przecież przy tym otwieraniu i pobieraniu próbki czy tam moczeniu spławika więcej syfu do wiadra wpuści i zwiększy ryzyko zakażenia niż jedno przelanie na cichą... No bo rozumiem, że kolega fermentuje w wiadrach bez kranika. Kranik zwiększa ryzyko infekcji więc polecam w pełnym wiadrze fermentować, a do takiego z kranikiem przelewać tylko do butelkowania.

 

@piwoszamator na Twoim miejscu obserwowałbym piwo. Jak na fermentacji burzliwej piana zacznie zanikać z powierzchni piwa, a piwo od góry zacznie się klarować (łatwo to zauważyć przy przeźroczystych wiadrach) to znak, że drożdże co miały to zjadły i kończą sprzątanie. Ja wtedy właśnie zapukam kilka razy (jak do drzwi) w fermentor i zostawiam na godzinkę dwie, aż to co ma opaść opadnie i możliwie najczystsze piwo przelewam na cichą. Na cichej jak robię chmielenie to wrzucam chmiel na 2-3 dni, a jak nie to robię tylko porządny CC. Potem przelewałem do wiadra z kranikiem i z niego w butelki (a teraz w sumie to od dawna bezpośrednio z CC w kegi).

 

Aha, jeśli zdecydujesz się na pomiar końcowy podczas butelkowania to pamiętaj żeby to zrobić przed dodaniem syropu cukrowego ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, ciezkicoswybrac napisał:

Pewnie chodziło o fermentację.

Tak, chodziło o fermentację :)

 

Niestety ale fermentuje we wiadrze z kranikiem, nie pomyślałem o tym ?

 

Więc może odpuszczę sobie przelewanie na cichą i te pomiary blg. Wiadro jest przezroczyste więc zauważę kiedy przestanie pracować tak jak opisał to nike21. Wtedy dam to w razie co w cieplejsze miejsce na na kilka dni tak jak też polecano i wyniosę do piwnicy w chłodne miejsce na cichą (tam jest ok. 10°C tak myślę, a może nawet mniej). I tak niech sobie to leży nie wiem z tydzień ? a następnie od razu do butelek, kranik już jest więc nic nie będę przelewał tylko go odkażę i sprawdzę przy okazji ile blg jest.

Co o tym myślicie, dobre rozwiązanie ?

 

5 godzin temu, nike21 napisał:

Aha, jeśli zdecydujesz się na pomiar końcowy podczas butelkowania to pamiętaj żeby to zrobić przed dodaniem syropu cukrowego ;) .

Myślałem żeby dodawać cukier do butelek a nie do wiadra żeby nie potrzebnie napowietrzać.

 

 

5 godzin temu, nike21 napisał:

porządny CC

Co to znaczy te CC?

 

 

I jeszcze odnośnie śrutownika tak z ciekawości jaki to koszt i co polecanie ? Słyszałem że strasznie to podrożało i będzie drożeć, czy to prawda ? ?

Edytowane przez piwoszamator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, nike21 napisał:

@ciezkicoswybrac radzisz koledze żeby co 3 dni otwierał wiadro do pomiaru gęstości, a odradzasz przelanie na cichą? Przecież przy tym otwieraniu i pobieraniu próbki czy tam moczeniu spławika więcej syfu do wiadra wpuści i zwiększy ryzyko zakażenia niż jedno przelanie na cichą... No bo rozumiem, że kolega fermentuje w wiadrach bez kranika. Kranik zwiększa ryzyko infekcji więc polecam w pełnym wiadrze fermentować, a do takiego z kranikiem przelewać tylko do butelkowania.

 

Założyłem, że fermentuje w wiadrach z kranikiem, jak praktycznie większość początkujących :P

 

52 minuty temu, piwoszamator napisał:

Co to znaczy te CC?

Cold Crush, czyli wstawienie wiadra na kilka dni do jak najniższej temperatury powyżej zera. Ewentualne osady białkowe, drożdżowe czy chmielowe przy niskiej temperaturze opadają na dno i zbijają się, powodując klarowanie się piwa. 
 

54 minuty temu, piwoszamator napisał:

Myślałem żeby dodawać cukier do butelek a nie do wiadra żeby nie potrzebnie napowietrzać.

Można i tak. Wielu piwowarów nie przepada za tym sposobem, bo ciężko jest idealnie trafić w zamierzone nagazowanie i trzeba się trochę namęczyć z wsypywaniem cukru do każdej butelki, ale skoro fermentujesz już w wiadrze z kranikiem, to jak najbardziej możesz tak zrobić. 

 

56 minut temu, piwoszamator napisał:

Więc może odpuszczę sobie przelewanie na cichą i te pomiary blg. Wiadro jest przezroczyste więc zauważę kiedy przestanie pracować tak jak opisał to nike21. Wtedy dam to w razie co w cieplejsze miejsce na na kilka dni tak jak też polecano i wyniosę do piwnicy w chłodne miejsce na cichą (tam jest ok. 10°C tak myślę, a może nawet mniej). I tak niech sobie to leży nie wiem z tydzień ? a następnie od razu do butelek, kranik już jest więc nic nie będę przelewał tylko go odkażę i sprawdzę przy okazji ile blg jest.

Co o tym myślicie, dobre rozwiązanie ?

 

Po tygodniu w cieple nie powinno już nic się dziać w wiadrze, więc imo jest w porządku. 10'C to trochę za dużo na porządny cold crush, ale lepsze to niż nic. Sprawdź BLG przed przeniesieniem do ciepła, a potem przed samym przeniesieniem do zimnego. Odczyt może się minimalnie różnić, bo spławik jest skalibrowany dla brzeczki 20'C. Tu masz kalkulator z korektą dla temperatury: https://brewness.com/calculator/pl/gravity-correction
Przykład:

image.png.d1af7e30080924d097f7e71679a9e710.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ciezkicoswybrac napisał:

10'C to trochę za dużo na porządny cold crush

To pójdą w ruch zamrożone butelki i na pewno zbiję do jakiś 3-4°C

 

3 godziny temu, ciezkicoswybrac napisał:

Sprawdź BLG przed przeniesieniem do ciepła, a potem przed samym przeniesieniem do zimnego. Odczyt może się minimalnie różnić, bo spławik jest skalibrowany dla brzeczki 20'C. Tu masz kalkulator z korektą dla temperatury: https://brewness.com/calculator/pl/gravity-correction

Tak zrobię dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, piwoszamator napisał:

Więc może odpuszczę sobie przelewanie na cichą i te pomiary blg. Wiadro jest przezroczyste więc zauważę kiedy przestanie pracować tak jak opisał to nike21. Wtedy dam to w razie co w cieplejsze miejsce na na kilka dni tak jak też polecano i wyniosę do piwnicy w chłodne miejsce na cichą (tam jest ok. 10°C tak myślę, a może nawet mniej). I tak niech sobie to leży nie wiem z tydzień ? a następnie od razu do butelek, kranik już jest więc nic nie będę przelewał tylko go odkażę i sprawdzę przy okazji ile blg jest.

Co o tym myślicie, dobre rozwiązanie ?

 

Piwa po fermentacji burzliwej nigdy nie ogrzewałem. Zawsze jak widziałem, że skończyło fermentować to szło na cichą na dofermentowanie i CC (coldcrash - czyli naturalne wyklarowanie poprzez mocne schłodzenie)

  

17 godzin temu, piwoszamator napisał:

Myślałem żeby dodawać cukier do butelek a nie do wiadra żeby nie potrzebnie napowietrzać.

I tak musisz raczej przelać to piwo do butelkowania bo w tym wiadrze na dnie masz pełno drożdzy. Wtedy lepiej zrobić syrop cukrowy, który spokojnie gorący może być wlany do czystego wiadra, na to zdekantować piwo, porządnie zamieszać i w butelki.

 

  

17 godzin temu, piwoszamator napisał:

I jeszcze odnośnie śrutownika tak z ciekawości jaki to koszt i co polecanie ? Słyszałem że strasznie to podrożało i będzie drożeć, czy to prawda ? ?

 

Ja kupowałem polecany na forum gniotownik od Patryka. Kosztował wówczas połowę tego co teraz, ale jak to Mentzen mówi, "tanio już było" więc nie sądzę żeby ceny czegokolwiek spadły. Jak się zdecydujesz na tego od Patryka to będziesz zadowolony. 

 

16 godzin temu, ciezkicoswybrac napisał:

Cold Crush, czyli wstawienie wiadra na kilka dni do jak najniższej temperatury powyżej zera. Ewentualne osady białkowe, drożdżowe czy chmielowe przy niskiej temperaturze opadają na dno i zbijają się, powodując klarowanie się piwa. 

 

Ja piwa zazwyczaj robie jak temperatura za oknem jest dość niska. Wtedy na CC wystawiam piwo na balkon do plastikowej skrzyni czasami nawet na tydzień. Wiele razy trzymałem piwo nawet przy sporym mrozie i po tygodniu tylko zgęstniało. Taką ilość piwa nie tak łatwo zamrozić, a ujemna temperaturta przyspieszy CC. Oczywiście jak jest mróz to trzeba pilnować. Raz piwo mi nawet zamarzło i z tego co pamiętam po rozmrożeniu normalnie je wypiłem, ale czy były jakieś tego skutnie nie pamiętam i nic nie zapisałem.

Edytowane przez nike21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.