Skocz do zawartości

FM 41 gwoździe i banany


Rekomendowane odpowiedzi

Hej, planuje w weekend zrobić jakiegoś pszeniczniaka na tytułowych drożdżach. Znalazłem w lodówce jakaś jeszcze stara fiolkę z terminem do końca grudnia, mogę ją wlać razem ze świeżą czy coś się może wydarzyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie po prostu w tej fiolce będzie mniej żywych drożdży niż w świeżej. Sprawdź kalkulatorem ile świeżych komórek potrzebujesz dla swojej Warki i albo dodaj świeże, albo zrób starter, albo zrób lekkie piwo na tych drożdżach i dodaj gęstwę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, zasada napisał:

Starter. Zrób starter.

 

18 minut temu, Mopser napisał:

Według mnie po prostu w tej fiolce będzie mniej żywych drożdży niż w świeżej. Sprawdź kalkulatorem ile świeżych komórek potrzebujesz dla swojej Warki i albo dodaj świeże, albo zrób starter, albo zrób lekkie piwo na tych drożdżach i dodaj gęstwę :)

 Ale robić starter z tych dwóch fiolek czy tą przeterminowaną wywalić i robić tylko ze świeżej?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie doczytalem ze masz dwie.

Robilbym starter.ze świeżej czyli wszystko normalnie a starą zostawil do dekoracji (albo dodał do warzenia jako pożywkę).

Niektórzy pisali o dodawaniu tego szczepu bez startera aby byl underpitching i wyszło wiecej bananów, ale ja bym robil prawilnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, zasada napisał:

Nie doczytalem ze masz dwie.

Robilbym starter.ze świeżej czyli wszystko normalnie a starą zostawil do dekoracji (albo dodał do warzenia jako pożywkę).

Niektórzy pisali o dodawaniu tego szczepu bez startera aby byl underpitching i wyszło wiecej bananów, ale ja bym robil prawilnie.

Jak to do dekoracji?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, zasada napisał:

Nie doczytalem ze masz dwie.

Robilbym starter.ze świeżej czyli wszystko normalnie a starą zostawil do dekoracji (albo dodał do warzenia jako pożywkę).

Niektórzy pisali o dodawaniu tego szczepu bez startera aby byl underpitching i wyszło wiecej bananów, ale ja bym robil prawilnie.

Ja sam chce spróbować kiedyś zrobić dwie Warki, jedna z underpitchingiem, druga z gęstwy, żeby zobaczyć czy wyjdzie lepszy banan. 
Widziałem tez przepis, gdzie koleś robił HGB, które później rozcieńczał niby dla lepszego banana. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka to ma być warka? Ile litrów? Jak 10 litrów 10 BLG możesz ciepać jedną fiolkę. Jak więcej to starter. Wylicz sobie jaką objętość starteru będziesz potrzebował.

Oczywiście mówię o tych świeżych drożdżach, bo te nie świeże to jak koledzy wyżej. Ewentualnie chlebek można zrobić zacny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym podniósł drożdże na starterze ze starej fiolki. Pytanie co wtedy postanowisz zrobić z nową fiolką, zakładam, że jeszcze jedną warkę od razu. Co do gęstwy to kiedyś nie wierzyłem, ale faktycznie druga warka wyszła już wyraźnie gorsza od pierwszej, więc jak chcesz wycisnąć ze świeżej fiolki ile się da to ja bym dowalił duży starter i zrobił od razu np. 50l. A później gęstwę przetestowałbym na bardzo małej warce by sprawdzić co dadzą kolejne pokolenia drożdży.

Co do nowej: dawałem prosto z fiolki do 20l 12blg i wszystko poszło cacy.

U mnie drożdże dały rozkoszną zbożowość, chleb tostowy w smaku, bananów brak, goździki mocne w smaku, ale tylko do czasu nagazowania, potem się posprzątały w butelce i raczej trzeba by doszukiwać się ich głębiej.

Edytowane przez lechu555
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uderpitching i będzie dużo banana. Rozruszałbym starą fiolkę na starterze i do fermentora jeśli ruszy. Robiłem prawilnie i z underpitchingiem, druga wersja lepsza, ale też duże znaczenie ma temp. fermentacji. Zaczynałem od 17°C, podnosząc codziennie o jeden stopień, do 22°C. 10 dni i piwo w butelki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.