Skocz do zawartości

Pierwsze Piwo kilka pytań


kubenq

Rekomendowane odpowiedzi

Witam nastawiłem wczoraj swoje pierwsze piwo wszystko ładnie zaczeło dzisiaj chodzić totalnie się nie znając zakupiłem ekstrakt słodowy gozdawa jasny + 100g chmielu lubelskiego + drożdze gozdawa real scotland ale yeast i mam kilka pytań 

 

1. Czy dobre drożdze wybrałem? jeśli nie to czy coś może nie wyjść? 

2. Na drożdzach napisane jest że alkohol do 5,5% czy jak osiągnie już tą moc to drożdze zginą i później przy butelkowaniu i dodaniu cukru nie nagazuje mi się? 

3, Chmiel gotowałem 30 minut czy to nie za dużo?

Edytowane przez elroy
usunąłem avatar, bo można dostać epilepsji ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie Ci awatar miga. Weż daj go na warsztat bo się chyba popsuł.

 

Strasznie malo napisales.

Ile ekstraktu, ile litrow wody, ile gramów tego chmielu gotowaleś, jaki miałeś ekstrakt początkowy (jeśli mierzyłeś).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, INTseed napisał:

Jak górniaka fermentujesz w 18C w środku piwa to wyjdzie dobre na większości drożdzy. Nawet tych z puszki.

Jaka temperatura fermentacji?

 

10 minut temu, zasada napisał:

Strasznie Ci awatar miga. Weż daj go na warsztat bo się chyba popsuł.

 

Strasznie malo napisales.

Ile ekstraktu, ile litrow wody, ile gramów tego chmielu gotowaleś, jaki miałeś ekstrakt początkowy (jeśli mierzyłeś).

 

 

Puszka ekstraktu 1,7 kg napsiane było na aukcji że to na 23 litry wody ale ja dałem 18 litrów

 

czyli 18 litrów wody + ekstrakt 1,7kg  i dałem 100g chmielu 20-30 minut przed końcem gotowania 

 

a stopni jest około 19 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mam dla Ciebie niezbyt dobre wiadomości.

 

Na szybko kalkulator liczy 5BLG, 50+IBU (przyjete 5%alfa kwasów, ile chmiel mial napisane "na aukcji" albo opakowaniu?) i ok. 2% alkoholu objętościowo.

 

Prościej: mega gorzki płyn o minimalnej zawartości alkoholu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, zasada napisał:

No to mam dla Ciebie niezbyt dobre wiadomości.

 

Na szybko kalkulator liczy 5BLG, 50+IBU (przyjete 5%alfa kwasów, ile chmiel mial napisane "na aukcji" albo opakowaniu?) i ok. 2% alkoholu objętościowo.

 

Prościej: mega gorzki płyn o minimalnej zawartości alkoholu.

Aż tak mało BLG wyszło? to co zrobić dodać cukru kilogram? 

napisane jest chyba 3,5% na chmielu 

 

Kurde co robić ? myslałem że juz cukru nie trzeba dodawać dopiero do nagazowania ? muszę szybko działać ile cukru dodać? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, zasada napisał:

Dodać drugie tyle ekstraktu.

No i najpierw czytać, potem pytać a dopiero na koniec robić ;)

 

Już nie mam miejsca w balonie znalazłem blg mierz i zaraz zmierzę blg , a inaczej jakoś naprawić czy cukru mogę dodać?  ale trochę dziwne bo napisałeś że 5 BLG a strasznie fermentacja jest burzliwa czy przy tylu blg by taka była? 

 

Zmierzyłem BLG faktycznie jakięs 6BLG co robić żeby wyszło chociaż te 4% bo w smaku aż takiej goryczki nie czuć 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a mógłbyś wyliczyć jak dodam 500g cukru do ilu wzrośnie blg bo nie umiem obsłużyć tego kalkulatora ale w smaku piwko dobre nie jest mocno gorzkie mógłbym takie wypić akurat na lato 

 

ajajaj no nic będziemy pić 2% piwko pierwszy raz zawsze jest słaby ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Ununul napisał:

Nie dodawaj cukru, bo wyjdzie rozwodnione. Kup puszke i dodaj.

Puszki juz i tak nie dodam bo nie ma miejsca jakbym dodał to bym miał fontanne z tego balona ?

Jeszcze chciałem spytac ile g cukru fermentującego ma taki ekstrakt slodowy w plynie gozdawa 1,2kg ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kubenq napisał:

A jak policzyć BLG w nastawie? Np mam ten ekstrakt gozdawa 1,2kg  , 18 litrów wody i jak to obliczyć? I później po dodaniu cukru np 500g mam jakos to dodac?

Ogólnie 1BLG to 1% zawartości cukru w roztworze w temperaturze 20°C. Więc 1,2/18 * 100 = 6,7BLG. 1,7kg/18,5*100 = 9,2BLG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.03.2023 o 09:51, zasada napisał(a):

Jakieś źródło oprócz linku do forum? Bo patrząc w kalkulatory to ilości mocno sie rożnią z wyliczeniami

Edytowane przez anteks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.